Ve středních Čechách se otevírají nové mateřinky

Kladno 30. srpna (ČTK) – Ve středních Čechách se před začátkem školního roku otevírají nové mateřské školy. V Kladně dnes zahájila provoz mateřská škola pro 48 dětí. Zařízení na náměstí Františka Rosenbauma v Dubí vzniklo přestavbou bývalé administrativní budovy. Nové předškolní zařízení mají ode dneška také v Teplýšovicích na Benešovsku. Přístavba z prostorových modulů pro 21 dětí vznikla v rekordním čase deseti dní, sdělili dnes ČTK zástupci radnic.

Celkové náklady na výstavbu kladenské školky činily podle mluvčího magistrátu Viléma Frčka 23 milionů korun, většinu uhradila Evropská unie. V budově jsou tři samostatné třídy, jídelna a prádelna. Venkovní prostory budou využívány jako zahrada a hřiště, a to i dopravní.

V největším středočeském městě v posledních letech rapidně přibývá dětí, každým rokem proto jedna školka přibude. Nyní je v Kladně celkem 23 mateřinek, z toho je 13 samostatných, jejichž zřizovatelem je město, devět funguje při základních školách a jedna školka je církevní. Celková kapacita kladenských předškolních zařízení nyní s otevřením školky v Dubí vzrostla na 2073 míst.

ovou mateřinku letos otevírají také v Mladé Boleslavi, problémy s umístěním dětí jsou i v dalších středočeských městech. V Odoleně Vodě nebo Teplýšovicích se kvůli nedostatečné kapacitě předškolních zařízení rozhodli pro výstavbu takzvané modulové školky. Jde o přenosný objekt z prostorových modulů, který lze sestavit během několika dní.

"Počet míst v naší školce byl dlouhodobě nedostačující. Přes opakované pokusy získat finanční dotaci na stavbu nové mateřinky jsme navíc nemohli spoléhat ani na krajský rozpočet ani na evropské strukturální fondy. Hledali jsme proto nejen ekonomicky, ale i technicky zajímavé řešení, které by mohlo náš problém vyřešit," uvedl starosta Teplýšovic Josef Škvor. Zastupitelé se nakonec rozhodli pro modulovou výstavbu a o náklady se radnice podělila s okolními obcemi, jejichž děti budou zařízení také navštěvovat.

"Během pouhých dvou měsíců jsme tak za přibližně 2,5 milionu korun dokázali vyřešit problémy čtyř obcí," tvrdí Škvor. Zároveň s novou přístavbou dostal novou podobu i původní zděný objekt školky, čímž se navýšila její celková kapacita školky na 51 míst.

Hrubá stavba byla dokončena za osm hodin, celá školka pak za deset dnů. To, že je školka postavena z modulů, přitom není na první pohled poznat, především díky fasádě z cementotřískových desek. "Poptávka měst a obcí po modulových školkách pomalu roste. Potřeba vybudovat chybějící kapacity je totiž obrovská a moduly nabízí levné, rychlé a variabilní řešení. Přesto k nim někteří zastupitelé stále přistupují s předsudky," uvedl Igor Zahradníček, generální ředitel společnosti Touax, která typlýšovickou mateřinku postavila.

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*