Veřejná výstava Vojtěšská huť ve studentských projektech

do 30. října 2011
Zámecká galerie města Kladna, Zádušní 1, Kladno
Výstava konající se v rámci 6. bienále industriální stopy 2011 – projekty studentů vysokých škol, zabývajících se problematikou místní Vojtěšské huti – Huti Koněv.

 

V letošním roce probíhá v pořadí již šesté Mezinárodní bienále Industriální stopy. Hlavní body jeho programu proběhnou od září do listopadu, nicméně bienále se tentokrát prezentuje jako celoroční akce. Ještě více než v předchozích letech bude zaměřena především na možnosti nového využití industriálního dědictví jako součásti národní a kulturní identity. V minulých letech bylo Kladno jedno z nejvýznamnější kulturních partnerů této významné celostátní akce a letos se o to pokusí znovu. Program bienále se bude souběžně odvíjet i v Ostravě, Liberci, Ústí nad Labem, v Plzni, Žatci, Karlových Varech, Kostelci nad Černými Lesy… První aktivity hlásí rovněž Beroun, Písek či Teplice.

Kladno je v poslední době stále více pod drobnohledem veřejnosti, jak zachází se svou historickou minulostí spojenou s průmyslovou érou. Všechna česká města s industriálními zónami a objekty ve vnitřních čtvrtích jsou oproti rozvinutým západoevropským zemím, kde se s podobnými problémy potýkali o desetiletí dříve, v něčem pozadu. Některá už mají solidně našlápnuto, jiná však přešlapují na místě a nechávají vše spíše v rukou času ve víře, že za ně problém bývalých průmyslových provozů vyřeší. Snad ojedinělým příkladem je Ostrava, která nejen, že s průmyslem stále žije, ale stala se v loňském roce kandidátem na Evropské město kultury 2015. Starostové jednotlivých částí města, ředitelé institucí, architekti, drobná občanská sdružení, kulturní spolky a obyvatelé vymýšlely jak využít svého vkladu do soutěže. A vyšly z toho velmi zajímavé kombinace a plány, které se i přesto, že v soutěži neuspěly, budou velkoryse realizovat.

Některým progresivním projektům v oblasti Vítkovic se bude věnovat přednáška architekta Josefa Pleskota, který vystoupí 21. 9. 2011 v 19 hodin v kině Hutník v Kladně. Na přednášku pak jako jeden z hlavních bodů kladenského programu bienále naváže mezioborová konference s názvem Kladno versus Ostrava, jež se pokusí přinést srovnání v hlavních problémech obou měst. Porovná rozdíly v historii měst, jejich vývoje a vize budoucnosti.

 

Pořadatelem bienále je Výzkumné centrum průmyslového dědictví Fakulty architektury Českého vysokého učení technického. Na náplni kladenského programu se podílejí především místní občanská sdružení Arteum, Kladno-Koněv, Spolek Podprůhon, Kladno Záporno a Klub přátel hornických tradic – Kladno.

Zdroj: Zámecká galerie města Kladna

Související články:


 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*