do 30. října 2011
Zámecká galerie města Kladna, Zádušní 1, Kladno
Výstava konající se v rámci 6. bienále industriální stopy 2011 – projekty studentů vysokých škol, zabývajících se problematikou místní Vojtěšské huti – Huti Koněv.
V letošním roce probíhá v pořadí již šesté Mezinárodní bienále Industriální stopy. Hlavní body jeho programu proběhnou od září do listopadu, nicméně bienále se tentokrát prezentuje jako celoroční akce. Ještě více než v předchozích letech bude zaměřena především na možnosti nového využití industriálního dědictví jako součásti národní a kulturní identity. V minulých letech bylo Kladno jedno z nejvýznamnější kulturních partnerů této významné celostátní akce a letos se o to pokusí znovu. Program bienále se bude souběžně odvíjet i v Ostravě, Liberci, Ústí nad Labem, v Plzni, Žatci, Karlových Varech, Kostelci nad Černými Lesy… První aktivity hlásí rovněž Beroun, Písek či Teplice.
Kladno je v poslední době stále více pod drobnohledem veřejnosti, jak zachází se svou historickou minulostí spojenou s průmyslovou érou. Všechna česká města s industriálními zónami a objekty ve vnitřních čtvrtích jsou oproti rozvinutým západoevropským zemím, kde se s podobnými problémy potýkali o desetiletí dříve, v něčem pozadu. Některá už mají solidně našlápnuto, jiná však přešlapují na místě a nechávají vše spíše v rukou času ve víře, že za ně problém bývalých průmyslových provozů vyřeší. Snad ojedinělým příkladem je Ostrava, která nejen, že s průmyslem stále žije, ale stala se v loňském roce kandidátem na Evropské město kultury 2015. Starostové jednotlivých částí města, ředitelé institucí, architekti, drobná občanská sdružení, kulturní spolky a obyvatelé vymýšlely jak využít svého vkladu do soutěže. A vyšly z toho velmi zajímavé kombinace a plány, které se i přesto, že v soutěži neuspěly, budou velkoryse realizovat.
Některým progresivním projektům v oblasti Vítkovic se bude věnovat přednáška architekta Josefa Pleskota, který vystoupí 21. 9. 2011 v 19 hodin v kině Hutník v Kladně. Na přednášku pak jako jeden z hlavních bodů kladenského programu bienále naváže mezioborová konference s názvem Kladno versus Ostrava, jež se pokusí přinést srovnání v hlavních problémech obou měst. Porovná rozdíly v historii měst, jejich vývoje a vize budoucnosti.
Pořadatelem bienále je Výzkumné centrum průmyslového dědictví Fakulty architektury Českého vysokého učení technického. Na náplni kladenského programu se podílejí především místní občanská sdružení Arteum, Kladno-Koněv, Spolek Podprůhon, Kladno Záporno a Klub přátel hornických tradic – Kladno.
Zdroj: Zámecká galerie města Kladna
Související články:
- Kladno získalo šest milionů na analýzu revitalizace huti Koněv 10.4.2009
- Kladno chce v bývalé Poldi udělat obytnou zónu 4.3.2011
- Šesté Industriální stopy sklenou republiku od Vejprt po VÍTKOVICE, od studentů k investorům 7.6.2011
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…
Těším se. Ale jak může někdo tvrdit, kdy začne stavět? Copak může vědět, jak dlouho bude trvat povolovací proces, výkupy…
Kéž by ty přístřešky byly všude, kde jsou dnes nekryté vstupy, bez ohledu na to, jestli vedou přímo do metra,…