16. 11. 2009 - 10. 1. 2010 v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze
Praha 16. listopadu (ČTK) - Dvacet českých a slovenských architektů, kteří začali studovat a pracovat po roce 1989, představuje výstava Dvacet po dvaceti. Začala dnes v pražské Galerii Jaroslava Fragnera. Místo klasických modelů staveb prezentuje rovnou realizace, i když poněkud netradiční: české architekty pořadatelé vyzvali, aby vytvořili psí boudy, slovenští pak stavěli ptačí budky.
Výstava v Praze potrvá do 10. ledna, poté se přestěhuje do Bratislavy. Z českých tvůrců představuje třeba ateliéry Fam architekti, Projektil či architekty Kamila Mrvu, Davida Chmelaře nebo Davida Krause.
Cílem projektu je představit českou a slovenskou architekturu prostřednictvím čerstvých projektů namísto archivu už ověřených architektur, říká k nápadu kurátorka slovenské části Andrea Trembuláková. Netradiční zadání umožní poukázat na širší pole působnosti architektury za tradičními hranicemi definovanými stavbou. Výstava si zároveň všímá pronikání architektury do oblastí, které nejsou její tradiční doménou, uvedla.
Protože výstavy, které se konají u příležitosti nějakého výročí, jsou zpravidla pojímány velmi vážně, rozhodli se pořadatelé této přehlídky zvolit odlehčenou formu. Shodli jsme se na tématu architektury "vážné - nevážné", architektury pro naše zvířecí souputníky, říká kurátor Dan Merta.
Na výstavě je vidět reálná architektura, konceptuální přístup i hra, tedy to, co lze najít i u skutečných staveb nebo co je příznačné pro profesionální tvorbu vybraných architektů. Mezi 40 vystavujícími jsou renomovaní architekti i ti, které sláva teprve čeká. Pořadatelé se snažili, aby výstava nebyla založena na zásluhách, ale na kreativitě a potenciálu architektonického sdělení.
Výstavu doplňuje katalog, v němž je každý ateliér představen třemi vybranými projekty.
Zdroj: Zpráva ČTK z 16. 11. 2009
Je to fakt skvělý nápad :-) A jednoznačně se hodí při výběru kvalitního materiálu.
Zajímavé řešení s využitím kombinace cihel a hliníku, které nejen dobře vypadá, ale i plní praktické funkce, jako je regulace…
Jinak celkem uvažuji i já o jeho koupě protože není nikde psáno že je to jenom na stavbu nového domu.…
Skvélé řešení pro moderní bydlení! Kombinace černé fasády s chytrými pasivními chladicími technologiemi je odvážný, ale funkční krok.
Tento projekt je skvělým příkladem toho, jak lze kombinovat estetiku s energetickou efektivitou a udržitelností. Supr!