V sobotu 5. 5. 2012 nabídne zámek Raduň ojedinělý program. Ve 14 hodin zahájí vernisáž malíře Jana Samka sezónu v oranžérii a květné zahradě. O hodinu později je naplánována prohlídka nově instalovaných historických interiérů jižního obytného podkroví. V těchto prostorách se nachází velká zámecká knihovna a byt knížecího komorníka. Prohlídka dále pokračuje komentovanou prezentací výsledků generální opravy střechy. Návštěvníci uvidí vstup do půdních prostor a místnosti severního obytného podkroví, které se připravují ke zpřístupnění v roce 2013.
Oranžérie a květná zahrada s výjimečnou kolekcí okrasných rostlin, citrusovníků a sukulentů je po celkové rekonstrukci přístupná veřejnosti od roku 2004. V prostorách oranžérie se pravidelně pořádají vernisáže a výstavy řady výtvarných umělců. Akademický malíř Jan Samek, jehož vernisáž zahájí novou sezónu, trvale žije a tvoří v Ostravě. Absolvoval pražskou Akademii výtvarných umění. Znám je především jako autor figurálních kreseb a maleb.
Tzv. velká zámecká bibliotéka byla na zámku zřízena roku 1903. Vznik této knihovny podnítil tehdejší majitel raduňského zámku – Gebhard Lebrecht Blűcher von Wahlstatt. Knihovnu využíval rovněž jako pracovnu a privátní salón, v němž se potkával s nejbližšími přáteli. Interiér nechal vybavit velkolepými pseudorokokovými skříněmi s velmi bohatou ornamentální řezbou. Klenba knihovny byla dekorována žebry z reliéfně lisované kartapesty.
Dominantou tohoto největšího zámeckého sálu se stal monumentální mramorový krb s rodovým erbem. Předlohou mu byl výjimečný románský portál kostela sv. Vincence na Olbinu, přenesený roku 1546 na kostel sv. Máří Magdaleny ve Wroclawi. Takovýto krb je kamenickým mistrovstvím i rozměry mezi krby moravských zámků raritou.
Sál velké knihovny byl v roce 2011 kompletně opraven. Okna byla vyměněna a jejich povrch upraven fládrováním v souladu s nátěrem původních oken. Restaurováním prošly knihovní skříně, řezané dveře a obklady, klenební a okenní kartapestové dekorace, odkryt a opraven byl až dosud neznámý zrcadlový panel okenní stěny a kompletně vyčištěn byl i krb s rodovým erbem. Časově a řemeslně náročná byla rovněž obnova původních barevných liček stěn a mezižeberních ploch klenby.
Vůbec poprvé bude veřejnosti přístupný byt komorníka knížete Gebharda. Dvoupokojový byt vznikl v bezprostředním sousedství velké knihovny. Vybavení z ložnice i z obývacího pokoje časem – s výjimkou kachlových kamen – zmizelo. Nový akviziční fond byl za tímto účelem cíleně vrstven po mnoho let. Byt je vybaven kompaktním souborem secesního nábytku i stylově adekvátních dekoračních a užitkových mobilií. Součást vybavení komornického bytu však tvoří také několik autentických předmětů. Pýchou raduňského zámku je cestovní dřevěná truhlice skutečného komorníka Fridolína Kurky, odkoupená před léty od jeho vnuka. Dále vzácná fotografická podobenka, která byla náhodně získána teprve nedávno. Kopie křestního listu syna komorníka či několik fotografií z cestovatelských výprav s knížetem.
Program slavnostního odpoledne 5. 5. 2012:
14.00 hodin – oranžérie a zahrada: vernisáž výstavy obrazů Jana Samka
– zahájení, projevy
– kulturní program, projevy
– prohlídka výstavy
– malé občerstvení (veřejné)
15.00 hodin – zámek:
– prohlídka velké knihovny a bytu komorníka
– malý kulturní program
– prohlídka komentovaná střešních prostor a severního podkroví
– malé občerstvení (uzavřené)
Zámek Raduň – původně středověká tvrz přestavěná ve 2. polovině 16. století na renesanční sídlo Tvorkovských z Kravař. Další výraznou proměnou, a to pozdně klasicistní, prošel areál až během 1. poloviny 19. století za Larisch-Mönnichů a posléze Blücherů z Wahlstattu, kteří raduňský zámek využívali jako svou letní, přepychově vybavenou rezidenci, obklopenou krajinářským parkem se třemi rybníky, okrasnými zahradami a oranžérií. Od roku 2004 je oranžérie a květná zahrada s výjimečnou kolekcí okrasných rostlin, citrusovníků a sukulentů po celkové rekonstrukci přístupná veřejnosti. V roce 2011 byla započata rovněž celková památková obnova sýpky.
Velmi pěkné ale pro člověka pracujícího rukama nedostupné.
To máte co slavit.taková lumpárna,památkově chráněné i Uneskem. Zločinci že SŽ nechali most schválnězchátrat,je to na trestní oznámení. Odborníci vypracovali…
Je nepoměr mezi investicemi do dopravních cest a okolí, břehy Vltavy jsou veřejná zeleň, bez trvalé péče a investic; od…
Tak si říkám, nakolik je takto nasvícená katedrála autentická, jestli má tu správnou atmosféru. Nebo jestli by ji původní stavitelé…
Ostrava to udělala chytře a tím, že počkala, objevila a mohla vyřešit i novodobý problém se zásilkovými boxy.