Přednáška 30.9. 2010 I 18.00 hod
Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47, Praha 7
Celosvětově významní odborníci na vesmírnou architekturu poprvé v Praze
– ojedinělá přednáška o významu architektury ve vesmíru
za účasti špiček z NASA, International Space University a dalších
Název přednášky: Vesmírná architektura (ALITER II)
Místo konání: Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47, Praha 7
Datum: 30.9. 2010 I 18.00
30. září bude Praha vůbec poprvé hostit kapacity z oboru vesmírné architektury. Stane se tak v rámci ojedinělé přednášky, která proběhne ve Veletržním paláci a jejíž hlavním cílem je přiblížit nový obor architektury české veřejnosti a zprostředkovat jí možnost se s vesmírnými architekty setkat. Přednáška je součástí mezinárodního vzdělávacího cyklu ALITER zahájeného letos v červenci ve Valencii.
Významní praktikující architekti-vědci z celého světa v čele s Brentem Sherwoodem, architektem z NASA-JPL (National Aeronautics and Space Administration, Jet Propulsion Laboratory), dlouholetým pracovníkem společnosti Boeing a spoluautorem první publikace na toto téma: “Out of This World – The New Field of Space Architecture” seznámí posluchače s problematikou pobytu člověka v extrémním prostředí vesmíru, představí plány NASA, ESA (European Space Agency) a ISRO (Indian Space Research Orgnisation) týkající se osídlení vesmíru člověkem, poukáží na jedinečnou obyvatelnost pozemského prostředí ve srovnání s prostředím vesmíru a v neposlední řadě nabídnou i pohled na situaci na trhu práce v tomto oboru a možnosti jeho studia.
„Věříme, že se tato přednáška stane úvodem k dalším vzdělávacím akcím typu workshopu a speciálně zaměřených kurzů, prostřednictvím kterých bychom české publikum postupně seznamovali s naší prací a významnými lidmi z oboru. Rádi bychom tím přispěli ke sdílení vědeckých poznatků a podíleli se na dalších mezinárodních projektech spojených s vesmírnou architekturou, jejíž potenciál je obrovský zejména ve spojení s vesmírným turismem,“ vysvětluje organizátor přednášky Ondřej Doule.
Vesmírná architektura
Zájem architektů o pobyt člověka ve vesmíru je spojen s praktickými i filozofickými otázkami. Současný jediný orbitální habitat (Mezinárodní kosmická stanice) se systémově soustředí na přežití člověka ve vesmíru za účelem vědeckého zkoumání. Toto umělé obytné prostředí tak člověku nabízí minimální stupeň obyvatelnosti, jež je zpravidla dána technologickými a prostorovými možnostmi. Člověk se tak prostředí habitatu přizpůsobuje.
Architekt se ve vesmíru snaží o vytvoření umělého “rozhraní“ tak, aby mezi prostředím a člověkem vytvořil potřebnou rovnováhu naplňující nejen požadavky lidské fyziologie, ale též psychologie. Nicméně parametry mimozemského extrémního prostředí jako například stupeň gravitace, absence dýchatelné atmosféry, extrémní teploty a nebezpečná radiace jsou významně odlišné od vlastností prostředí přirozeně obyvatelného na Zemi. Architekt je proto nucen pro návrh vesmírného habitatu rozšířit své znalosti z oblastí věd, které pro svou běžnou praxi nepotřebuje.
Program:
• Úvod k přednášce (Pištěk, Doule)
• Úvod k vesmírné architektuře, představení Space Architecture Technical Commettee při AIAA (American Institute of Aeronautics and Astronautics) (Sherwood)
• Příspěvek na téma rozsah vesmírné architektury (Doule)
• Představení plánů agentur a architektonické praxe
o NASA (Sherwood)
o ESA (Imhof)
o ISRO (Mohanty)
• Informace o studiu na universitě v Houstonu (Bannova)
• Zkušenosti ze zahraniční stáže v NASA a z ISU (Rousek)
• Nové předměty vesmírné architektury ve Valencii (Polit)
• Závěr: otevřená diskuse
Přednáška bude dvojjazyčná (ANJ/CZ) s tlumočením, vstup je volný.
Přednáška Vesmírná architektura se koná ve spolupráci s Architectural Institute in Prague (ARCHIP), People For Net a.s. za finanční podpory TONIT s. r. o., ISU.
Více na www.spacearchitect.cz
Tento projekt je skvělým příkladem toho, jak lze kombinovat estetiku s energetickou efektivitou a udržitelností. Supr!
Je to sice takové že dost narychlo, ale když si člověk uvědomí že to platí až další dva roky, tak…
Nechci posuzovat tuto stavbu funkčně, je tam o tom napsáno mnoho vzletných slov, i některé nesmysly, např " Aby byl…
Budova působí čistě a elegantně. Jen mi není úplně jasné jak dostala kladné energetické posouzení / jak splnila relativně přísné…
Pokud ješte brácha stihl i ty akce předtím tak si myslím že tohle je už jen takový bonus a doťuk…