Vila Špindlerův Mlýn

Mottem byl archetyp: základ a analogie v geometrii, sídlu rodu a v tradici.
Klient chtěl na nádherném místě s výhledem do špindlerovské kotliny postavit rodové sídlo. Naším úkolem tedy bylo vymyslet dům, jenž svojí trvanlivostí a formou překoná generace. Majitel, zakladatel rodové chalupy, zde bude bydlet s tím, že ostatní členové rodiny – děti a jejich děti, budou za rodiči jezdit. V zimě na lyže, v létě na kolo. Láska ke sportu je jedním z důvodů setkání celé rodiny.
Pozemek a regulační možnosti byly tak stísněné, že vila o zastavené ploše 150 metrů čtverečních musela mít několik podlaží. Přízemí z kamenného zdiva je lokální tradicí a slouží jako zázemí domu; stalo se pomyslným pevným základem. Hlavní obytné patro, střed života v domě, slouží pro bydlení rodičů. Patro je po obvodě transparentní pro výhledy. Podkrovní podlaží je určeno pro ubytování dětí, vnuků nebo jiných návštěv. Je zcela soběstačné.

Vnější forma domu je klasická, vychází z tradic místní patrové lidové zástavby. Horizontálně jsme ji členili na sokl, obytné podlaží a strmou střechu. Jednotlivé prvky na fasádě kopírují tradiční řešení, ale dává jim jiný význam a funkci. Laťování ve štítu například získalo funkci slunolamu.
Celá stavba, ačkoliv vypadá, že je z klasických materiálů, je postavená pouze ze železobetonu a ocelových prvků. Konstrukce ani fasáda nevyužívají dřeva, ačkoliv to tak může na první pohled působit. Dům používá v plné míře moderních materiálů – hliník, beton, sklo, ocel. Symbolickým vyjádřením podstaty rodiny je analogie forem v základní geometrii, která se promítá ve výrazu domu. Výrazný trojúhelník štítu a kruh jako oko do krajiny. Dominantní hmota komínu je vzpomínkou na původní objekt.

Autorská zpráva

Autoři: Ing. arch. Radek Lampa, Ing. arch. Gabriela Drahozalová Andresová; spolupráce Ing. arch. Vlastimil Pešl

 

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Připomíná to krematorium.Nevkusné.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*