Vila Tugendhat 1928-2013

(ČTK) – Historii slavné brněnské vily Tugendhat přibližuje putovní výstava, která se od čtvrtka do 28. ledna představí v Praze. Jmenuje se Vila Tugendhat 1928-2013, a ukáže tedy pohnuté dějiny výjimečného domu od jeho vzniku přes nedávnou rekonstrukci po současný stav a provoz. Výstava se bude konat ve Studijním a dokumentačním centru Norbertov ve Střešovicích, které zřídilo Muzeum hlavního města Prahy.

Výstava vznikla v roce 2012 a je složena ze 14 tematických okruhů pojednávajících o historii vily v několika časových obdobích. Informační panely doplňují velkoformátové fotografie, které divákům přibližují atmosféru vily Tugendhat pomocí detailů nábytku, materiálů a ikonicky známých částí domu, jako je chromové opláštění sloupu v interiéru nebo průhled pásovým oknem do zahrady vily. Součástí výstavy je i model objektu v měřítku 1:50.

Vilu Tugendhat zapsanou dnes na seznamu světového dědictví UNESCO navrhl v roce 1928 Ludwig Mies van der Rohe pro Gretu a Fritze Tugendhatovy. Vznikla v horní části pozemku, na němž měli rodiče Grety Tugendhatové vilu, která je dnes známá jako vila Löw-Beer. Funkcionalistickou vilu Tugendhat vlastní město Brno. V letech 2010 až 2012 prošla rekonstrukcí, jejímž záměrem bylo stav domu co nejvíce přiblížit původnímu řešení.

O prohlídku vily je velký zájem, kapacita je však malá, a návštěvníci se proto objednávají předem. Zatímco v roce 2001 vilu navštívilo 9200 lidí, po jejím znovuotevření se návštěvnost pohybuje okolo 30.000 lidí ročně. Ve vile se čím dál častěji konají koncerty, taneční představení, přednášky a další kulturní akce. Putovní výstavu připravilo Studijní a dokumentační centrum vily Tugendhat Muzea města Brna, jež vilu spravuje.

Doplněno Stavbaweb:
Další informace o výstavě najdete na stránkách Muzea hlavního města Prahy ZDE.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*