Vinařská stodola

Vinotéka stylizovaná do vesnické stodoly má zděné vinné boxy, dominantou prostoru otevřeného do krovu je vinný lis z roku 1803. Lineární podzemní propojení se stávajícím vinařstvím založeným Lichtensteiny znovuobjevuje vstup do Křížového sklepa A.D. 1640, mimo nutnost průchodu skladovými a výrobními prostory vinařství.
Objekt ve své pokorné a konzervativní architektuře znovuobjevuje půvab tradičního tvarosloví i kompozičních principů. Vinařské náměstí, jak se říká prostoru před budovou, bylo proměněno v duchu historických náměstí evropských metropolí: žulová/čedičová kostka v kruhových a jiných obrazcích, osvětlená fontána. Z druhé strany stodoly je parková úprava v selském stylu (běžné dřeviny a luční směsi) s volně protékajícím vodním prvkem. Ústí do jezírka s molem, kde je výstup z degustačního sklepa.
Pod náměstím se nachází kruhový chrám vína s podzemní rotundou a okulusem, symbolizující Boží oko a prozřetelnost. Inspirací pro celý koncept chrámu včetně osmi vstupů do rotundy byl římský Pantheon. Celkově však celá stavba ctí základní principy tzv. posvátné geometrie, vycházející ze základních symbolů kruhu a čtverce nebo čísla osm.
Použili jsme tradiční materiály: staré pálené cihly, dubové dřevo, kovářské prvky. Dále také tradiční stavební postupy (stavba kleneb i ručně stříkaná fasáda). Záměrem bylo tuto stavbu architektonicky ztvárnit pokorně a konzervativně, aby získala jasně definovaný výraz a především nadčasovost.

Autorská zpráva
Vinařská stodola byla nominována na titul STAVBA ROKU 2018

Autoři: Ing. arch. Jiří Marek, Ing. arch. Jan Mléčka; spolupráce Ing. Bořivoj Srba

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Vynikající!

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*