Světová výstava Expo 2015 Milano odstartovala v pátek 1. května s očekáváním přivítat v průběhu 6 měsíců až na 20 miliónů návštěvníků! Ve stejný den spustila společnost AGC Glass Europe nové webové stránky věnované sklům použitým a prezentovaným v belgickém pavilónu(1). Je to kreativní způsob, jak ukázat, jak mohou speciální sklářské výrobky plnit daná kritéria pavilónu (zabránit nadměrnému přehřívání, generovat elektrický proud, zajišťovat dokonalé hygienické podmínky atd.). Široká veřejnost má tak možnost inspirovat se pro využití skla ve vlastních domovech!
Sklo se zabudovanými fotovoltaickými články
Geodetická kopule – srdce belgického pavilónu – je opravdovým lákadlem pro oči. Polovinu z celkové plochy 500 m2 tvoří sklo SunEwat XL(2) se zabudovanými fotovoltaickými články, tedy stejné sklo, které pokrývá i střechu farmy. Všechny tyto solární panely generují 130 kWh elektrického proudu denně, a zásobují tak energií celý pavilón. Toto množství odpovídá denní energetické spotřebě 15 domácností!
Střecha farmy je zkonstruována z jiného typu fotovoltaických výrobků, a to ze stejně inovativního skla, ve kterém je mezi dvěma tabulemi skel zabudována ultratenká solární organická vrstva. Cílem je přeměnit každý sluneční paprsek v energii. Tento výrobek je výsledkem spolupráce mezi firmou AGC Glass Europe a Heliatek a jeho vývoj stále ještě probíhá.
(1) Společnost AGC jako oficiální partner belgického pavilónu na Expo 2015 Milano na pavilón dodala na 1 305 m2 skla, čímž podpořila 2 hlavní myšlenky, udržitelnost životního prostředí a technologické inovace, které dominují celému konceptu belgického pavilónu.
(2) SunEwat XL je stavebně integrovaným fotovoltaickými řešením (BIPV, building integrated photovoltaics). To znamená, že jde o sklo, které vyrábí elektřinu a zároveň slouží jako stavební materiál.
Nenechte si ujít další díly našeho Expo seriálu. Dozvíte se tak všechny zajímavosti o sklech prezentovaných na výstavě Expo 2015 v Miláně!
Více informací najdete na http://www.agc-expomilano.eu a nezapomeňte nás navštívit také na: Facebook, Instagram, YouTube a LinkedIn.
podle podkladů společnosti AGC Flat Glass Czech, a. s.
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.
Jo, taky se mi to líbí, fakt to má něco do sebe!