Ve 14. ročníku soutěže POROTHERM DŮM 2012–2013 tentokrát na téma „Viladům v intravilánu obce“ se ucházelo o ocenění 54 architektonických studií. Vítězové byli slavnostně vyhlášeni 5. dubna 2013 v Hergetově cihelně.
Záměrem společnosti Wienerberger je, prostřednictvím soutěže podněcovat tvorbu inspirativních projekčních návrhů pro kvalitní bydlení a zároveň prezentovat invenční využití možností cihlového systému POROTHERM. Jeho energetickou úspornost, technickou a materiálovou kvalitu a cenovou výhodnost jak z hlediska výstavby, tak i následného užívání, provozu a údržby.
Odbornou porotu vedla doc. Ing. arch. Radomíra Sedláková, CSc., členy byli Ing. arch. Daniela Grabmüllerová, MBA, Ph.D., Ing. arch. Alexandr Kroha, doc. Ing. arch. Iva Poslušná, Ph.D., Ing. Petr Veleba; členy-náhradníky byli doc. Ing. František Kulhánek, CSc., a Ing. Ladislav Brett.
Záštitu převzal ministr průmyslu a obchodu ČR, partnery jsou Státní fond rozvoje bydlení, Centrum stavebního inženýrství a Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků, mediálními partnery Business Media CZ, JAGA Media a časopis Stavebnictví.
Projekt koncipovaný v principu stavebnice jednotek (bytů) otáčením se kolem vertikálního komunikačního jádra racionálně reaguje na orientaci ke světovým stranám a citlivě využívá bezprostřední okolí. Až triviálně opakující se dispozice nabízejí komfort kontaktu s přirozeným prostředím – výhledy – řešením vložených teras, a přitom dostatečnou míru soukromí. Plošnými standardy místností, nabídkou venkovních ploch a variabilitou byty jednoznačně odpovídají současným nárokům na bydlení. Hmotovým i materiálovým řešením objekt přesvědčivě deklaruje přívětivost obytné funkce.
Cihlový systém POROTHERM návrh používá nejen v základní struktuře, ale řeší i povrchy fasád.
Objekt vhodným způsobem doplňuje stávající zástavbu samostatně stojících rodinných domů o nový typ bydlení – viladům s byty pro malou domácnost. Navržená budova na malé užitné ploše nabízí komfort rodinného domu a disponuje přitom veškerým nezbytným zázemím. Vtipným umístěním hlavního vstupu a nestandardním situováním parkovacích míst je výrazně redukována nezbytnost využívání vertikálních komunikací v budově. Díky ustupujícímu poslednímu podlaží pak budova ve vztahu k okolnímu prostředí získává odpovídající měřítko a v kontextu stávající individuální zástavby nepůsobí rušivým dojmem. Autorky mimořádně zdařilým způsobem využily svažitého terénu zastavovaného pozemku a částečným zapuštěním objektu do terénu docílily mimo jiné i vyrovnané bilance výkopů a násypů.
Cihlový systém Porotherm je v návrhu využit v maximální míře včetně malt a omítkovin.
Moc se mi park líbí, není to uhlazená unylost posekaných trávníků. Divokost a rozmanitost parku a křovin je daleko více…
Škarohlíde :-) , copak nevidíte ty možnosti? Každé ráno uděláte z těch venkovních spáčů četu, která nakluše a s radostí…
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…