Vyšší energetická účinnost a ekologická udržitelnost nových univerzitních budov v L´Aquile

Po zničení budov v italském Abruzzu zemětřesením v roce 2008 se část správních oddělení univerzity v L’Aquile přestěhovala do nové budovy, navržené podle koncepce tzv. suché stratifikace konzultační a projektovou společností CeP Consulenza e Progetti z Parmy v severní Itálii. Budova se vyznačuje energetickou autonomií, nízkou spotřebou energie a vysokou ekologičností, a to i díky použití izolačních fólií DuPont™ Tyvek® Enercor® a DuPont™ Tyvek® Universal Forte. Stavba je výsledkem vědecké spolupráce univerzit v Parmě a L’Aquile, hlavním městě provincie Abruzzo.

 
Kancelářská budova univerzity v L’Aquila (foto: Luca Sarzi Maddidini)

Metoda suché stratifikace (neboli systém struktury a pláště), vyvinutá společností CeP Consulenza e Progetti, je inovačním konstrukčním řešením, zaručujícím vysokou kvalitu z hlediska bezpečnosti, rychlosti stavby, tepelně-zvukové izolace, energetické účinnosti, možností využití a ekologické udržitelnosti.

Budova má čtyři kanceláře ve dvou podlažích, z nichž každá má podlahovou plochu 35,85 m2, a vyznačuje se nosnou konstrukcí z dvojitého vrstveného borového dřeva, doplněnou deskami z vrstvených prvků v kovových rámech.

Jako střešní krytina jsou použity izolační panely firmy Celenit, složené z přírodních a ekologických izolačních materiálů a termoreflexních metalizovaných prodyšných membrán DuPont™ Tyvek® Enercor®. Materiály firmy Celenit splňují požadavky na maximální vnitřní komfort budov a snížením nároků na vytápění a klimatizaci optimalizují jejich energetickou spotřebu v zimě i v létě.

Střešní izolační panely Celenit s membránou DuPont™ Tyvek® Enercor® odrazí v letním období 85 % sálavého tepla. Způsobuje to termoreflexní membrána DuPont™ Tyvek® Enercor®, která je zároveň vodovzdorná a odvádí vlhkost. Díky svému metalizovanému, nízkoemisnímu povrchu je vhodným řešením pro izolaci zejména šikmých střech.

Střecha z izolačních panelů Celenit s membránou DuPont™ Tyvek® Enercor® (foto: Luciana Canu, všechna práva vyhrazena) Použití membrány DuPont™ Tyvek® Universal Forte k izolaci zdí v rámci suché stratifikace. Vnější zdi budovy se vytvářejí skladbou jednotlivých vrstev bio udržitelných prvků tak, že se na nosné ocelové, dřevěné nebo prefabrikované konstrukce kladou desky z vrstvených prvků (foto: Luca Sarzi Maddidini, všechna práva vyhrazena)

K izolaci zdí byla v tomto inovačním stavebním projektu, využívajícím vyspělé stavební technologie, použita membrána DuPont™ Tyvek®. Její verze s názvem DuPont™ Tyvek® Universal Forte je vybavena další vrstvou polypropylenových vláken, která zvyšují mechanickou odolnost v extrémních podmínkách. Je paropropustná, snižuje riziko kondenzace vlhkosti, zabraňuje pronikání vody a tepelným ztrátám a spolehlivě chrání proti dešti, sněhu a větru.

K dalším prvkům, které ještě zvyšují energetickou účinnost administrativní budovy univerzity v L’Aquila, patří fotovoltaické články a tepelné čerpadlo.

Realizace této nové budovy byla možná díky přispění asociace CogEsi, kterou v současné době tvoří dvě společnosti z italské Parmy – Consorzio Esi (provádějící inovační ekologické stavby) a Co.Ge. Costruzioni Generali – a několik dalších významných firem, například Celenit. 

DuPont™ Tyvek® 
je recyklovatelný, netkaný materiál, který obytným a komerčním budovám poskytuje vynikající kombinaci ochrany, trvalé odolnosti a prodyšnosti. Jednovrstvá prodyšná membrána DuPont™ Tyvek® je přirozeně paropropustná, ale přitom voděodolná a velmi pevná. Odolává UV záření a běžnému opotřebení. Svou spolehlivou ochrannou schopností a bezproblémovou instalací přináší uživateli klid a pohodu. Byla vyvinuta společností DuPont již před 40 lety a od té doby svou přítomností v pláštích budov výrazně ovlivňuje způsob navrhování, projektování a stavění konstrukcí.

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*