Po zničení budov v italském Abruzzu zemětřesením v roce 2008 se část správních oddělení univerzity v L’Aquile přestěhovala do nové budovy, navržené podle koncepce tzv. suché stratifikace konzultační a projektovou společností CeP Consulenza e Progetti z Parmy v severní Itálii. Budova se vyznačuje energetickou autonomií, nízkou spotřebou energie a vysokou ekologičností, a to i díky použití izolačních fólií DuPont™ Tyvek® Enercor® a DuPont™ Tyvek® Universal Forte. Stavba je výsledkem vědecké spolupráce univerzit v Parmě a L’Aquile, hlavním městě provincie Abruzzo.
Kancelářská budova univerzity v L’Aquila (foto: Luca Sarzi Maddidini)
Metoda suché stratifikace (neboli systém struktury a pláště), vyvinutá společností CeP Consulenza e Progetti, je inovačním konstrukčním řešením, zaručujícím vysokou kvalitu z hlediska bezpečnosti, rychlosti stavby, tepelně-zvukové izolace, energetické účinnosti, možností využití a ekologické udržitelnosti.
Budova má čtyři kanceláře ve dvou podlažích, z nichž každá má podlahovou plochu 35,85 m2, a vyznačuje se nosnou konstrukcí z dvojitého vrstveného borového dřeva, doplněnou deskami z vrstvených prvků v kovových rámech.
Jako střešní krytina jsou použity izolační panely firmy Celenit, složené z přírodních a ekologických izolačních materiálů a termoreflexních metalizovaných prodyšných membrán DuPont™ Tyvek® Enercor®. Materiály firmy Celenit splňují požadavky na maximální vnitřní komfort budov a snížením nároků na vytápění a klimatizaci optimalizují jejich energetickou spotřebu v zimě i v létě.
Střešní izolační panely Celenit s membránou DuPont™ Tyvek® Enercor® odrazí v letním období 85 % sálavého tepla. Způsobuje to termoreflexní membrána DuPont™ Tyvek® Enercor®, která je zároveň vodovzdorná a odvádí vlhkost. Díky svému metalizovanému, nízkoemisnímu povrchu je vhodným řešením pro izolaci zejména šikmých střech.
Střecha z izolačních panelů Celenit s membránou DuPont™ Tyvek® Enercor® (foto: Luciana Canu, všechna práva vyhrazena) | Použití membrány DuPont™ Tyvek® Universal Forte k izolaci zdí v rámci suché stratifikace. Vnější zdi budovy se vytvářejí skladbou jednotlivých vrstev bio udržitelných prvků tak, že se na nosné ocelové, dřevěné nebo prefabrikované konstrukce kladou desky z vrstvených prvků (foto: Luca Sarzi Maddidini, všechna práva vyhrazena) |
K izolaci zdí byla v tomto inovačním stavebním projektu, využívajícím vyspělé stavební technologie, použita membrána DuPont™ Tyvek®. Její verze s názvem DuPont™ Tyvek® Universal Forte je vybavena další vrstvou polypropylenových vláken, která zvyšují mechanickou odolnost v extrémních podmínkách. Je paropropustná, snižuje riziko kondenzace vlhkosti, zabraňuje pronikání vody a tepelným ztrátám a spolehlivě chrání proti dešti, sněhu a větru.
K dalším prvkům, které ještě zvyšují energetickou účinnost administrativní budovy univerzity v L’Aquila, patří fotovoltaické články a tepelné čerpadlo.
Realizace této nové budovy byla možná díky přispění asociace CogEsi, kterou v současné době tvoří dvě společnosti z italské Parmy – Consorzio Esi (provádějící inovační ekologické stavby) a Co.Ge. Costruzioni Generali – a několik dalších významných firem, například Celenit.
DuPont™ Tyvek® je recyklovatelný, netkaný materiál, který obytným a komerčním budovám poskytuje vynikající kombinaci ochrany, trvalé odolnosti a prodyšnosti. Jednovrstvá prodyšná membrána DuPont™ Tyvek® je přirozeně paropropustná, ale přitom voděodolná a velmi pevná. Odolává UV záření a běžnému opotřebení. Svou spolehlivou ochrannou schopností a bezproblémovou instalací přináší uživateli klid a pohodu. Byla vyvinuta společností DuPont již před 40 lety a od té doby svou přítomností v pláštích budov výrazně ovlivňuje způsob navrhování, projektování a stavění konstrukcí.
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.