14.12.2012-27.1.2013
Vernisáž výstavy "JAN BOČAN" je ve čtvrtek 13. prosince od 19:00 v Galerii Jaroslava Fragnera na Betlemském náměstí v Praze (adresa: Betlémské náměstí 5a, 110 00 Praha 1).
Knihu o Janu Bočanovi bude křtít jeho dcera, Mahulena Bočanová a ministr zahraničí ČR, Karel Schwarzenberg.
K vidění zde bude většina projektů, které za svůj život tento významný český architekt navrhl a realizoval. Výstavu můžete navštívit až do 27. ledna 2013.
Výstava připravená o.s. Člověk a Prostor představí tvorbu jednoho z nejvýraznějších českých architektů posledních 50 let. Tato retrospektiva, kterou připravil jeho spolupracovník a kamarád, architekt Zdeněk Rothbauer, umožní širší pohled na jeho velmi výrazný architektonický rukopis i na jeho pedagogickou činnost. Jan Bočan pracoval s architektem Janem Šrámkem v architektonickém ateliéru Beta v rámci Sdružení projektových ateliérů. Založení jednotlivých ateliérů bylo tehdy pokusem o vytvoření kvalitních týmů a narušení hegemonie státních projektových ústavů. K nejbližším spolupracovníkům Jana Bočana patřili vedle zmíněného Jana Šrámka i Alena Šrámková, Zdeněk Rothbauer a Oldřich Novotný, kteří jsou také často spoluautory Bočanových prací. V devadesátých letech založil Jan Bočan vlastní architektonický ateliér Bočan & Partners.
K výstavě bude vydána výpravná česko-anglická publikace připravená o.s. Člověk a Prostor.
Profesní dráha Jana Bočana vystoupala do výšin již na samém počátku, kdy vznikla jeho nejznámější realizace budovy Československého velvyslanectví v Londýně (1965-1970), která byla o rok později oceněna prestižní britskou architektonickou cenou RIBA. V budově velvyslanectví se objevil i důležitý prvek Bočanových staveb – důraz na kvalitní umělecké provedení interiéru. Dalšími státními zakázkami bylo Československé velvyslanectví ve Stockholmu a zastupitelský úřad v Tbilisi, kde do poslední chvíle působil jako pedagog na tamější univerzitě. Výstavu rovněž doprovází ukázky autorského nábytku z budov těchto velvyslanectví.
Nejvýraznější pražskou realizací Jana Bočana je budova Hlavního nádraží s nezaměnitelným interiérem, velkým urbanistickým zásahem bylo sídliště Velká Ohrada v pátém pražském okruhu, významně se také vepsal do podoby interiéru brutalistního hotelu Intercontinental. Bočan rovněž navrhl mnoho rodinných vil, ale také neuskutečněných projektů: Národní knihovna v Praze, Mezinárodní zahradní výstava v Praze-Troji či mrakodrap v Tbilisi.
Jan Bočan se narodil 17. října 1937 v Českém Brodě. Po studiích architektury na pražském ČVUT začal pracovat ve Sdružení projektových ateliérů, kde spoluzaložil ateliér Beta, poté pracoval v Projektovém ústavu výstavby hlavního města Prahy. V roce 1999 založil projekční kancelář Bočan and partners. Již v 70. letech obdržel britskou cenou RIBA za ikonickou stavbu Československého velvyslanectví v Londýně. Důležitou součástí života Jana Bočana byla jeho pedagogická činnost na FA ČVUT v Praze od roku 1990, kde vedl desítky diplomantů. V roce 2003 byl jmenován docentem, o tři roky později profesorem. V roce 2009 dostal cenu Grand Prix Obce architektů za celoživotní dílo. Zemřel 7. prosince 2010.
Dobry den, bolo by mozne zakupit konkretne cislo Stavba 3/2024? Dakujem! SC
Existuje zde určitá špička české architektury, ale mně trápí ty desítky podprůměrných architektonických ateliérů , lokalizovaných hlavně v Praze. Pomocí…
Filozofů není nikdy dost. ;-) A ostatní školy (zejména ty technické) se o své studenty budou muset asi víc poprat...…
Není to moc pozitivní čtení, jakkoliv stavebně to jistě hodnotu má. Ale ptám se, jak moc potřebujeme další filozofy, když…
Nadační fond prostě odmítá připustit, že starý nýtovaný most nemůže přes veškerou snahu vyhovět potřebám současné (a tím spíš budoucí)…