Výstava: Evropská cena za architekturu. Mies van der Rohe Award 2007

Fotogalerie ke článku (8)

Mansilla+Tuñón Arquitectos: Musac. Laureát 2007

Mansilla+Tuñón Arquitectos: Musac. Laureát 2007

bevk perović arhitekti: budova Fakulty matematiky v Lublani. Cena pro začínajícího architekta

bevk perović arhitekti: budova Fakulty matematiky v Lublani. Cena pro začínajícího architekta

Zaha Hadid Architects: Phæno Die Experimentierlandschaff, Wolfsburg. Finalista

Zaha Hadid Architects: Phæno Die Experimentierlandschaff, Wolfsburg. Finalista

Rudy Ricciotti architecte: Národní centrum choreografie, Aix-en-Provence. Finalista

Rudy Ricciotti architecte: Národní centrum choreografie, Aix-en-Provence. Finalista

Lacaton & Vassal Architectes: Škola managementu, Bordeaux. Finalista

Lacaton & Vassal Architectes: Škola managementu, Bordeaux. Finalista

Aires Mateus e Associados: Centro de artes de Sines, portugal. Finalista

Aires Mateus e Associados: Centro de artes de Sines, portugal. Finalista

David Chipperfield Architects, b720 Arquitectos: Edifici Veles e Vents Valencia. Finalista

David Chipperfield Architects, b720 Arquitectos: Edifici Veles e Vents Valencia. Finalista

UNStudio: Mercedes-Benz Museum, Stuttgart. Finalista

UNStudio: Mercedes-Benz Museum, Stuttgart. Finalista
Celá fotogalerie (8)

Praha, Atrium Fakulty architektury ČVUT
17. 12. 2008 — 9. 1. 2009

pořádá Zlatý řez ve spolupráci s Fundació Mies van der Rohe-Barcelona, Fakultou architektury ČVUT a Českou komorou architektů.

Cena Evropské unie za současnou architekturu, jak zní přesný překlad oficiálního názvu, je nejprestižnějším oceněním pro evropské architekty a jejich realizace. Smyslem ceny je podpořit tvořivost v současné architektuře a ukázat, jak významnou roli hraje současná architektura při tvorbě evropské společnosti a kultury. Cena zdůrazňuje význam architektury jako spolutvůrce veřejného prostoru a jeden z rozhodujících faktorů, které ovlivňují kvalitu života.  

Vítěz Ceny, vítěz kategorie začínající architekt a nejlepší stavby, vybrané porotou, jsou představeny na 40 fotografických panelech s doprovodnými texty. Další panely seznamují návštěvníky s průběhem jednání poroty a s historií Ceny.   Bienální cenu, která existuje od roku 1987, udělují jednou za dva roky společně Evropská unie a Nadace Miese van der Rohe se sídlem v Barceloně.

Laureáty zatím posledního ročníku 2007 se stali  Luis M. Mansilla a Emilio Tuñón / Mansilla+Tuñón Arquitectos (Madrid) za budovu MUSAC - Muzeum současného umění (Museo de Arte Contemporáneo de Castilla y León) v Leónu ve Španělsku. Zvláštní cenu pro začínající architekty získali slovinští architekti Matija Bevk a Vasa J. Perović / bevk perović arhitekti (Ljubljana) za budovu Fakulty matematiky v Lublani.  

Česká republika se Ceny účastní od roku 1997, stavby na území ČR se mezi finalisty objevily zatím celkem pětkrát. Mezi nejlepší evropské stavby se v roce 1997 probojovala budova IPB Banky v Brně od týmu Burian-Křivinka, v roce 2001 Budova MUZO v Praze od Stanislava Fialy / D3A, v roce 2003 Průchod valem Prašného mostu na Pražském hradě od Josefa Pleskota a Palác Euro na Václavském náměstí v Praze od Petra Malinského, Richarda Doležala, Petra Buriana, Michala Pokorného a Martina Kotíka. V roce 2005 byl mezi finalisty Klášter trapistů v Novém Dvoře u Toužimi od britského architekta Johna Pawsona.

Cena Evropské unie za současnou architekturu je společná iniciativa Evropské komise a nadace Fundació Mies van der Rohe. Cena a zvláštní cena pro začínající architekty jsou udělovány každé dva roky stavbám ne starším dvou let, které byly postaveny v některé ze zemí, pokrytým programem Culture 2000. Smyslem Ceny je ukázat moderní tvůrčí potenciál a upozornit veřejnost na to, že moderní architektura je neoddělitelně společensky a kulturně zakořeněna v evropských městech.

Cena Evropské unie za současnou architekturu — Cena Miese van der Rohe 2007: Luis M. Mansilla a Emilio Tuñón / Mansilla+Tuñón Arquitectos (Madrid) MUSAC - Contemporary Art Museum of Castilla y León
Zdánlivá jednoduchost a měřítko kulturního střediska MUSAC, které je situováno v periferní oblasti Leónu, zastírají, že se jedná o architekturu neobyčejné vážnosti a hloubky. Areál je navržen na základě modulového systému zborcených lichoběžníků a vytváří předivo vzájemně propojených prostorů, určených k vystavování a prožívání současného umění. Dveře přes celou výšku stěn mohou sloužit i jako výstavní panely a prostor tak může být adaptován podle požadavků měnících se výstav a muzejních expozic. Nad rovinou této jednopodlažní budovy se tyčí vertikální světlíky, které přispívají k bohatství a intenzitě vnitřního světa budovy s otevřenými nádvořími a mnohotvárnou vstupní plazou. Úspěch muzea spočívá v samozřejmé integraci programových vizí klienta a schopnosti budovy nabídnout funkční prostory, které dobře slouží umění i lidem — návštěvníkům muzea. Standardní galerijní jednotky s povrchy z pohledového betonu a industriální střešní konstrukcí se snadno přizpůsobí proměnlivým požadavkům uměleckého programu: jsou mezi nimi i místnosti s poetickým osvětlením a černé boxy pro multimediální instalace. Barevná textura fasádních panelů, která se uplatňuje na průčelí směrem do ulice a plazy, vtyváří urbánní akcent a začleňuje do města budovu, která svou hmotou poněkud ustupuje vůči svému okolí. Porota se shodla na tom, že architektonický jazyk, tektonická integrita a prostorová dynamika MUSAC představují přesvědčivý a originální příspěvek k budoucnosti evropské architektury.      

Zvláštní cena pro začínající architekty 2007: Matija Bevk, Vasa J. Perović / bevk perović arhitekti (Lublaň) Fakulta matematiky, Lublaň
Na základě předložené dokumentace porota ocenila neokázalou materialitu a formální soudržnost budovy. Portfolio práce mladé slovinské architektonické kanceláře ukazuje zralou a přesvědčivou interpretaci architektonického tvarosloví modernismu.  

Porotci Ceny Miese van der Rohe 2007:
Ricky Burdett, předseda poroty,
Peter Cachola Schmal, Luís Fernández-Galiano, Beth Galí, Bettina Götz, Ellen van Loon, Mohsen Mostafavi, Francis Rambert, Dietmar Steiner, Lluís Hortet, tajemník poroty 

 

Tisková zpráva České komory architektů, 9. 2. 2008 

Doplněno 18.12.2008:
Výstava představuje stavby odměněné cenou Miese van der Rohe
Stavby oceněné v posledním ročníku soutěže Cena Evropské unie za současnou architekturu (Mies van der Rohe Award) představuje od 17.12.2008 výstava na Fakultě architektury ČVUT.
V atriu fakulty mohou návštěvníci výstavy vidět 40 nejlepších staveb ročníku 2007. Hlavní cenu loni dostala stavba MUSAC, muzeum současného umění v Leónu ve Španělsku, kterou postavilo madridské studio Mansilla+Tunón Arquitectos.

Pro rok 2009 jsou z ČR nominované Středisko ekologické výchovy Sluňákov, nové ústředí ČSOB v Praze a pražský hotel Metropol.

Zdroj: Zpráva ČTK 17.12.2008, redakčně kráceno

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*