Výstava: Josef Hoffmann. Stanislav Kolíbal: Plocha — linie — prostor

Rodný dům Josefa Hoffmanna, Brtnice u Jihlavy
5. června – 28. října 2012
Kurátor výstavy Marek Pokorný



Nová výstava v Rodném domě Josefa Hoffmanna představí v jednom prostoru tvorbu dvou dosud nespojovaných umělců Josefa Hoffmanna a Stanislava Kolíbala. Po předchozích zahraničních autorech (Adolf Loos, Carlo Scarpa, Donald Judd, Dorit Margreiter, Oswald Oberhuber) se rodný dům vídeňského architekta a designéra poprvé stane místem konfrontace díla Josefa Hoffmanna s prací českého umělce.

Stanislav Kolíbal, Berlínské kresby, 1988, foto archiv MG


Stanislav Kolíbal, jeden z předních zástupců českého konceptuálního umění, představuje ve výstavě Josef Hoffmann. Stanislav Kolíbal: Plocha – linie – prostor své systematicky redukované konstrukce v kresbě, reliéfu a skulptuře. Vzájemné porovnání Hoffmannových a Kolíbalových prací tematizuje individuální přístupy těchto umělců k problematice „plochy – linie – prostoru“.

„Fascinující možnosti jazyka geometrie jako svébytného, autonomního vyjadřovacího prostředku začalo využívat právě moderní výtvarné umění. Možnosti radikálního zjednodušení tvarů, které ve svém díle fascinujícím způsobem využil Josef Hoffmann nejen ve svém slavném reliéfu do interiéru vídeňského pavilonu Secese, ale také ve svých náčrtcích a studiích k designu předmětů denní potřeby směřujících k finálnímu, řemeslně dokonalému výrobku, jsou na této výstavě konfrontovány s jiným pojetím geometrie u jednoho z nejvýznamnějších představitelů českého poválečného umění Stanislava Kolíbala. Zatímco Hoffmannovi je geometrie jakousi inspirující a zároveň korigující disciplinou, pro Kolíbala se svět geometrie, plochy, linie a prostoru stal metaforou absolutních hodnot – uměleckých, ale také lidských. Idea geometrie je u Kolíbala spojena se světem idejí, aniž by její původní význam, spočívající v měření či vyměřování země, byl čímsi nepodstatným. Estetický aspekt geometricky definovaných vztahů má u obou umělců rovněž aspekt etický: u Hoffmanna běží především o uspořádání vztahů mezi věcmi a člověkem, u Kolíbala o uspořádání vztahů člověka ke světu a hodnotám. Přes odlišné záměry a čas, který dělí tvorbu obou autorů, tato výstava umožňuje na malé ploše jedinečné srovnání životaschopnosti, naléhavosti a proměn, jimiž geometrický princip umělecké tvorby prošel v rozpětí jednoho století.“ Marek Pokorný, ředitel MG a kurátor výstavy

Kolíbal stejně jako Hoffmann nachází svůj vlastní přístup ke komplexní umělecké tvorbě v kresbách, ilustracích, sochařství, architektuře, scénografii a v instalacích výstav. Na výstavě bude k vidění výběr z děl obou autorů — 17 Kolíbalových prací a 20 Hoffmannových kreseb. Ve foyer a výstavních prostorách Muzea Josefa Hoffmanna bude vystaven výběr velkoformátových „staveb“ ze dřeva, železa, oceli a hliníku, které Kolíbal realizoval v minulých letech.

Výstava odhalí ambivalence v chápání vnímání prostoru a konstrukce obou umělců, ale i paralely v celkovém plošném stylu kresby, který si osvojil Hoffmann v úzké spolupráci s řemeslníky působícími ve Wiener Werkstätte.

Společnou koncepcí Moravské galerie v Brně a MAK Vídeň, připravujících výstavní program v Rodném domě Josefa Hoffmanna v Brtnici, je odhalovat paralely mezi dílem Josefa Hoffmanna a tvorbou současných středoevropských umělců tak, aby byl zdůrazněn význam Josefa Hoffmanna jako umělce, jenž se na počátku 20. stoeltí stal předchůdcem vývoje některých uměleckých směrů v architektuře a designu. Tématem roku 2012 je plocha-linie-prostor, ve kterých lzde odhalit tvůrčí blízkost obou vystavujících autorů na dílech vybraných z majetku MAK a soukromé sbírky.

 

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*