25.2.-17.4.2011
Nová budova Národního muzea, Vinohradská 1, Praha 1
Výstava Národního muzea nabídne vize architekta Karla Pragera
Praha 24. února (ČTK) – S prací a vizemi architekta Karla Pragera se od pátku mohou seznámit lidé přímo v budově, kterou Prager navrhl, a to v bývalém Federálním shromáždění, současném sídle Národního muzea. "Největším exponátem je bezpochyby budova samotná," řekl dnes novinářům ředitel muzea Michal Lukeš. Budova byla vybudovaná jako dům nad domem a stala se impulsem pro architektovu vizi města nad městem, které se věnoval od sedmdesátých let.
Pracovníci Národního muzea ve spolupráci s Centrem pro středoevropskou architekturu (CCEA) rozdělili výstavu na dvě části. První představuje historii budovy Federálního shromáždění, ve druhé se zájemci seznámí s Pragerovým projektem města nad městem. Na výstavě jsou reprodukce materiálů k výstavbě budovy Federálního shromáždění, počítačové animace jejího modelu, filmové projekce nebo originální modely a plány k experimentální bytové výstavbě v Praze ze 70. let 20. století.
Návrh domu nad domem Prager vytvořil v roce 1966. Nad budovou bývalé burzy pak byla do roku 1973 vystavěna mostní konstrukce s kancelářemi pro poslance Federálního shromáždění. V 90. letech začala budova sloužit jako sídlo Rádia Svobodná Evropa, před dvěma lety objekt převzalo Národní muzeum. V roce 2000 byla budova prohlášena za kulturní památku. O čtyři roky později ji v anketě časopisu Architekt zařadili mezi deset nejvýznamnějších českých staveb posledních padesáti let.
Pragerovo dílo bylo ale často kritizováno, například za malou citlivost k okolí nebo použití netradičních konceptů. Bývalá budova Federálního shromáždění se stala symbolem komunistického režimu a má mnoho odpůrců. "Nepřátelství nebyla vůči stavbě, ale vůči instituci, která v ní sídlila," podotkla architektka Radomíra Sedláková. Dodala, že nyní zahraniční návštěvníky Prahy lákají zejména dvě budovy – Nová scéna Národního divadla a právě budova Federálního shromáždění.
Mezi zastánce Pragerovy architektury patří i rapper vystupující pod jménem Vladimir 518, který v bývalé budově Federálního shromáždění před dvěma lety společně s Ondřejem Anděrou a Davidem Vrbíkem uskutečnil hudebně-vizuální představení SPAM – Karel Gott Prager v rámci festivalu 4+4 dny v pohybu.
Druhá část výstavy ukazuje Pragerovy snahy rozšířit vizi domu nad domem na projekt město nad městem, kdy za pomoci mostních konstrukcí navrhoval růst města do třetí dimenze oproti jeho rozšiřování do okolní krajiny. Flexibilní část v konstrukci představovaly vyměnitelné buňky, které prostorově reagovaly na přání a potřeby obyvatel. V období 70. let však byla v plném proudu panelová výstavba sídlišť a Pragerova vize nebyla realizována.
Doprovodný program výstavy přinese diskuse architektů, promítání filmu Přestavba budovy Národního shromáždění z roku 1968 nebo procházky po Pragerových budovách, mezi které patří Nová scéna Národního divadla nebo Ústav makromolekulární chemie Akademie věd ČR.
Výstava Město nad městem – vize Karla Pragera bude otevřena do 17. dubna.
Doplněno Stavbaweb:
Komentované prohlídky
bez objednání od 25. 2. do 17. 4. 2011 v termínech:
pondělí a čtvrtek od 15. 30, středa od 10. 10 a od 16. 00.
Pro skupiny nad 5 osob poskytujeme možnost domluvy jiného termínu s oddělením vzdělávání a kulturních aktivit na emailové adrese vzdelavani@nm.cz nebo telefonních číslech 22 44 97 443 a 22 44 97 444.
Související články:
Město nad městem – vize Karla Pragera
V autorské zprávě ke studii tato informace nebyla. Doplněno do prvního odstavce a faktografie.
Pěkné . V článku se dá dočíst o všech možných (i těch kteří tam nikdy nebyli ) a ani slovo…
Moc se mi park líbí, není to uhlazená unylost posekaných trávníků. Divokost a rozmanitost parku a křovin je daleko více…
Škarohlíde :-) , copak nevidíte ty možnosti? Každé ráno uděláte z těch venkovních spáčů četu, která nakluše a s radostí…
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…