Výstava zahájí veřejnou diskuzi o možné podobě centrální oblasti Plzně

Dnes, v pondělí 7. října v 17 hodin bude v mázhauzu plzeňské radnice zahájena výstava Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně „Oživení centrální oblasti Plzně“. Je další výzvou k diskuzi o tom, jak by mohlo centrum města v budoucnu vypadat. Výstava potrvá do 24. října. Mázhauz je přístupný denně od 8 do 18 hodin, vstup je zdarma.



„Na tradičních výstavních panelech představíme možnou živější podobu ulic v centru, vysvětlíme myšlenku kříže pěších tras včetně související změny organizace dopravy, nezapomene ani na to, co se povedlo, či aktuální bytovou a polyfunkční výstavbu v centru a jeho okolí. Připravili jsme ale i něco navíc. Po dohodě s Rotary Clubem Plzeň Beseda, Fakultou umění a designu ZČU v Plzni, Divadlem Josefa Kajetána Tyla a Odborem prezentace a marketingu MMP umístíme do interiéru malované lavičky, sochu a imitaci předzahrádky včetně slunečníku. Třešničkou na dortu bude prezentace dětských výtvarných prací, které nám v průběhu září zaslaly plzeňské základní školy do soutěže na téma Centrum města Plzně – tady chci trávit svůj volný čas,“
vysvětluje ředitelka Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně Irena Vostracká. Vyhodnocení soutěže bude součástí vernisáže.

Historické jádro Plzně pravidelně ožívá při pořádání tradičních akcí, jako jsou trhy na náměstí Republiky, Historický víkend, Dny vědy a techniky, Dny Meliny Mercouri a mnohých dalších. Náměstí, parky i ulice by ale měly být zdrojem zážitků i ve všedních dnech. Měly by přinášet příležitosti k setkávání jak známých, tak i navzájem cizích lidí, být zdrojem inspirace.

V roce 2012 schválila Rada města Plzně koncepční dokument „Plzeň, centrální oblast a její oživení“, který obsahuje návrh řady opatření, která povedou k zatraktivnění centra města. Základní filosofií je přitom nabídnout možnost kulturního a společenského vyžití, bydlení a doplnit vše pestrou nabídkou obchodů, služeb či restaurací. Dokument je rozčleněn dle jednotlivých oblastí (urbanistická struktura, veřejná prostranství, doprava, čistota a bezpečnost atd.) a můžete se s ním seznámit na www.ukr.plzen.eu.

Důležitým tématem při hledání nové atraktivnější tváře centra Plzně pro obyvatele i návštěvníky je zlepšení podmínek pro chodce, a to rozšířením pěších zón ve vhodných ulicích. Tento krok s sebou nese změny v organizaci dopravy, které kromě realizace nových pěších zón sledují i potřebu snížení intenzity průjezdné dopravy historickým jádrem. Abyste si lépe dokázali představit, jak by mohly pěší zóny v budoucnu vypadat, umístili jsme na webové stránky Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně video animaci, která přibližuje možnou proměnu Riegrovy a Dřevěné ulice, náměstí Republiky, Dominikánské ulice a Křižíkových sadů.

Mnohé se již v centru Plzně podařilo. Změna Martinské ulice na pěší zónu zásadně změnila tvář tohoto veřejného prostoru k lepšímu. Na rok 2014 je plánována přestavba Riegrovy ulice, na níž by měly přirozeně navázat aktivity Západočeské univerzity v Plzni, která sem chce přestěhovat Galerii Ladislava Sutnara, kavárnu a své infocentrum. Změna vyhlášky o využívání veřejného prostranství a z toho plynoucí snížení poplatků za předzahrádky zvýšilo jejich počet a zatraktivnilo veřejný prostor. Podobné finanční zvýhodnění se připravuje i pro obchody v ulicích historického jádra při prezentaci zboží před prodejnou. K samotnému oživení ale nepřispějí pouze stavební úpravy ulic. Nestačí „jen“ vyměnit dlažbu, veřejné osvětlení a osadit značku pěší zóny. Klíčem k úspěchu přeměny centra města na místo plné lidí je postupná a nenásilná změna zvyklostí všech návštěvníků i obyvatel ve způsobu přepravy i používání veřejných prostor.
tisková zpráva

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*