od 3. do 30. září 2014
v budově zlínské radnice v Galerii II. patro
Výstava ke stému výročí od narození zlínského architekta Zdeňka Plesníka představí jeho stěžejní práce pro Zlín a nahlédne i do staveb ve Zlínském kraji a mimo něj.
Galerie zlínské radnice představuje díla architekta Plesníka
(ČTK) – Práci zlínského architekta Zdeňka Plesníka představuje výstava v galerii v budově zlínské radnice. Návštěvníci se podle kulturního odboru magistrátu seznámí se stěžejními Plesníkovými návrhy, které ovlivnily vzhled města, například vilou cestovatelů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda, skladatele Zdeňka Lišky, domy Kancelářských strojů, Dopravního podniku, Fotografie či Centroprojektu. Letos uplyne 100 let od Plesníkova narození.Plesník navrhl řadu průmyslových staveb, veřejných i administrativních budov, škol a mnoho rodinných domů. Projektoval například strojírenský závod v Hulíně, Oděvní závody v Prostějově, závod Tesla v Litvínově či hvězdárnu ve Valašském Meziříčí. Zemřel v roce 2003 či rozhlasový vysílač a tiskárnu v Pekingu.
"Zanechal po sobě ve Zlíně také tři významné vilové počiny – přestavbu vily pro cestovatele Miroslava Zikmunda, vilu pro jeho společníka Jiřího Hanzelku a vilu pro skladatele Zdeňka Lišku," uvedla vedoucí kulturního odboru magistrátu Kateřina Pešatová.
Výstavu, která potrvá do konce září, doplní komentované prohlídky zlínských staveb a besedy. Na konci roku lidé uvidí výstavu v Plesníkově rodišti ve Valašském Meziříčí, příští rok v Praze a dalších městech.
Liškova vila “ Architektura Zlína (zdroj foto: architekturazlin.cz)
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,
Nějak tomu nerozumím. V článku se píše o fasádním stínícím prvku, ale fotky a část textu je o vnitřní stěně.…