Pro necelou polovinu zpřísnění povinností pro výstavbu „téměř nulových budov“ nepředstavuje výrazné potíže při výstavbě (46 %). Naopak skoro třetina oslovených vnímá tuto povinnost jako komplikaci (27 %). A stejná část dotázaných vnímá nařízení jako důležité a prospěšné (27 %).
Téměř všichni oslovení hodnotí výstavbu „téměř nulových budov“ jako nákladnější (98 %) a mnohdy pro ně představuje i částečné komplikace (54 %). Průměrně se výstavba těchto budov prodraží až o 17 %. Pro některé společnosti se dražší výstavba nepromítá do ceny stavby, jak vysvětluje Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema a.s.: „Do cen našich bytů se nový požadavek na nízkou energetickou spotřebu nepromítá. Na výstavbu bytových projektů v energetické skupině B se totiž zaměřujeme již zhruba 8 let. K úsporám energie našeho konceptu Chytrého bydlení navíc přispívá řada dalších výhod.“ Společnosti uváděly, že v současné chvíli tvoří „téměř nulové budovy“ zhruba 11 % všech jejich projektů. Než byla povinnost stavět novostavby jako „téměř nulové budovy“ zakotvena v zákoně, stavební společnosti se setkávaly s požadavkem na takovou výstavbu ze strany investora v průměru z 8 %.
Kvartální analýza českého stavebnictví Q3/2020 bude zveřejněna na www.ceec.eu.
tisková zpráva
Související článek:
CEEC Research: Byty v hlavním městě podraží
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.
Jo, taky se mi to líbí, fakt to má něco do sebe!
Když můžou být smaltované vany naprostá topka - odolné, trvanlivé, snadno se udržují a ještě k tomu skvěle vypadají, tak…