Stavba samotná je provedená tak originálním a perfektním způsobem, že stabilita a stav toho krytu je i dnes bezvadný.
V plzeňské zoologické zahradě vzniká unikátní expozice, která ukáže lidem pavouky, brouky, ryby, netopýry a další živočichy žijící v podzemí, jeskyních a ve skalních štěrbinách. Expozice by měla být hotova přibližně do dvou let v ojedinělém a donedávna neznámém tajném protileteckém krytě, který si za druhé světové války postavili Němci v areálu dnešní zoo. Předběžné náklady na zřízení expozice počítaly s přibližně 12 miliony korun, zřejmě to nakonec bude víc. Dokončení záleží na penězích, řekl dnes ČTK František Hykeš ze zoo.
O tom, že ve svahu v botanické části nynější zoo je německý kryt, se dlouho téměř nevědělo. Ani řádka o něm není ve válečném archivu v Mnichově. „Jedná se o válečné zařízení, kde v případě nebezpečí sídlila protiletecká obrana, NSDAP, policie a Luftschutz, což byla polocivilní organizace, která se zabývala ochranou obyvatel,“ uvedl specialista na podzemní stavby Antonín Hofmann, který na zpřístupnění krytu pro veřejnost se zoo spolupracuje. Kryt se začal stavět zřejmě v roce 1940 nebo 1941, brzy se první části daly používat. Po válce už žádné využití neměl a zcela upadl v zapomnění. Jeho dva vstupy se ukryly v malém zahradním domku.
V cihlovém zděném krytu je celkem 93 metrů chodeb a 16 komor o celkové délce 69 metrů. V budoucnu se prostory zaplní jednotlivými expozicemi. Kromě zvířat tam lidé najdou informace o krytu nebo o prvohorních otiscích rostlin, které se zde v jílovcovém podloží vyskytují.
„Stavba samotná je provedená tak originálním a perfektním způsobem, že stabilita a stav toho krytu je i dnes bezvadný,“ pochvaluje si Hofmann. Místy až 40 centimetrů silné zděné stěny chodeb a klenby mají stále plně funkční izolace, funguje i původní drenáž a kanalizace. Čas pouze zničil kovové vodovodní roury v podlaze. Koroze se podepsala i na ocelových protidetonačních dveřích. Místo, které mohlo podle Hofmannova odhadu poskytnout úkryt až 600 lidem, je přirozeně zásobováno proudícím vzduchem, v případě potřeby mělo ale i tři ventilátory. Stavitelé pamatovali také na ochranu proti plynu. Bezpečnost před otřesy při bombardování nebo před tlakovou vlnou zajišťovala řada masivních ochranných prvků.
„Ta expozice tady bude atraktivní a jedinečná, vzhledem k úzkým chodbám se sem bude chodit jedním vchodem dovnitř a druhým ven,“ doplnil Hykeš. Na povrchu nad krytem pak vznikne nová expozice přírody Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko a Národního parku Šumava.
Zdroj: Zpráva ČTK, 6.3.2008
U Hostivaře jsem podobný problém nezaznamenala, spíš u Pankráce, ale opraveno, děkuji za upozornění.
Design by neměl být samoúčelný. Bytový architekt by měl vědět, co od dveří chce, Jestli něco skrýt, nebo jestli ukázat…
Krásný byt, ale nemůžu si pomoct, vnucuje se mi představa fronty před jediným WC, kdyby všech 6 lidí, kteří tam…
Tady nebyl problém jen se základy, tady museli určitě prskat i pokrývači.
Ať si říká Ústav pro jazyk český co chce, ale alibisticky připustit, že Florenc je TEN, je stejně hloupé, jako…