Z tajného protileteckého válečného krytu bude v Plzni zooexpozice

Stavba samotná je provedená tak originálním a perfektním způsobem, že stabilita a stav toho krytu je i dnes bezvadný.

V plzeňské zoologické zahradě vzniká unikátní expozice, která ukáže lidem pavouky, brouky, ryby, netopýry a další živočichy žijící v podzemí, jeskyních a ve skalních štěrbinách. Expozice by měla být hotova přibližně do dvou let v ojedinělém a donedávna neznámém tajném protileteckém krytě, který si za druhé světové války postavili Němci v areálu dnešní zoo. Předběžné náklady na zřízení expozice počítaly s přibližně 12 miliony korun, zřejmě to nakonec bude víc. Dokončení záleží na penězích, řekl dnes ČTK František Hykeš ze zoo.

O tom, že ve svahu v botanické části nynější zoo je německý kryt, se dlouho téměř nevědělo. Ani řádka o něm není ve válečném archivu v Mnichově. „Jedná se o válečné zařízení, kde v případě nebezpečí sídlila protiletecká obrana, NSDAP, policie a Luftschutz, což byla polocivilní organizace, která se zabývala ochranou obyvatel,“ uvedl specialista na podzemní stavby Antonín Hofmann, který na zpřístupnění krytu pro veřejnost se zoo spolupracuje. Kryt se začal stavět zřejmě v roce 1940 nebo 1941, brzy se první části daly používat. Po válce už žádné využití neměl a zcela upadl v zapomnění. Jeho dva vstupy se ukryly v malém zahradním domku.

V cihlovém zděném krytu je celkem 93 metrů chodeb a 16 komor o celkové délce 69 metrů. V budoucnu se prostory zaplní jednotlivými expozicemi. Kromě zvířat tam lidé najdou informace o krytu nebo o prvohorních otiscích rostlin, které se zde v jílovcovém podloží vyskytují.

„Stavba samotná je provedená tak originálním a perfektním způsobem, že stabilita a stav toho krytu je i dnes bezvadný,“ pochvaluje si Hofmann. Místy až 40 centimetrů silné zděné stěny chodeb a klenby mají stále plně funkční izolace, funguje i původní drenáž a kanalizace. Čas pouze zničil kovové vodovodní roury v podlaze. Koroze se podepsala i na ocelových protidetonačních dveřích. Místo, které mohlo podle Hofmannova odhadu poskytnout úkryt až 600 lidem, je přirozeně zásobováno proudícím vzduchem, v případě potřeby mělo ale i tři ventilátory. Stavitelé pamatovali také na ochranu proti plynu. Bezpečnost před otřesy při bombardování nebo před tlakovou vlnou zajišťovala řada masivních ochranných prvků.

„Ta expozice tady bude atraktivní a jedinečná, vzhledem k úzkým chodbám se sem bude chodit jedním vchodem dovnitř a druhým ven,“ doplnil Hykeš. Na povrchu nad krytem pak vznikne nová expozice přírody Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko a Národního parku Šumava.

Zdroj: Zpráva ČTK, 6.3.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*