Začala přeměna vídeňského Westbahnhofu na regionální nádraží

Fotogalerie ke článku (3)

Westbahnhof

Westbahnhof

Westbahnhof

Westbahnhof

Westbahnhof

Westbahnhof
Celá fotogalerie (3)

Ještě stále odtud vyjíždějí rychlíky do Paříže, ale pro vídeňské Západní nádraží (Westbanhof) 15.9.2008 definitivně začal pomalý, ale nezvratný ústup ze slávy. Proslulá vídeňská "Brána na Západ", jak byl po mnoho let Westbahnhof nazýván, se začala měnit na pouhé regionální nádraží.

15.9.2008 byla kvůli rozsáhlé rekonstrukci uzavřena hlavní nádražní hala z roku 1951, která je pro své typické prosklené průčelí a zajímavé dvoupodlažní řešení chráněnou architektonickou památkou. Hala bude proto ve své původní podobě zachována a navíc "očištěna" od některých rušivých přístavků z 90. let.

Navíc bude po obou stranách doplněna budovami moderního hotelu se 442 pokoji a kancelářského komplexu. V podzemní části pak vznikne rozsáhlé nákupní středisko. Všechno má být hotovo za tři roky a objekt ponese nový název Bahnhof City Wien West. Předpokládané náklady na přestavbu činí 130 milionů eur, tedy asi 3,3 miliardy korun.

Po celou dobu rekonstrukce bude zachován dosavadní provoz, při němž nádraží odbaví denně v průměru 43 000 lidí, ale pohodlí cestujících bude omezeno nutností používat provizorní vstupní halu na boční straně nádraží. Po dokončení se však přes nový moderní háv nádraží k původní slávě nevrátí.

Železniční uzel, který v těchto místech začal fungovat již v roce 1859 jako Nádraží císařovny Alžběty, bude mít už jen regionální význam. V té době by totiž měla začít fungovat nová koncepce železniční dopravy ve Vídni, jejímž ústředním bodem bude nové Hlavní nádraží. Z něj budou vyjíždět všechny dálkové a mezinárodní vlaky, z Westbahnhofu už se bude jezdit místo do Paříže nanejvýš do dolnorakouského Sankt Pöltenu.

Zdroj: Zpráva ČTK 15.9.2008

Doplněno Stavbaweb:
O novém "městě ve městě" se více dozvíte v článku Bahnhof-City Wien West (je ale  v němčině...)

Autory projektu rekonstrukce jsou rakouští Architekten NEUMANN + STEINER ZT GmbH

Dokumentaci o vývoji před rekonstrukcí a během rekonstrukce naleznete zde.

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*