Základní údaje o výstavbě výškových budov na Pankráci

Základní údaje o současné i plánované výstavbě výškových budov na pražské Pankráci a vývoj sporu ohledně plánované výstavby.

Současná výstavba

Pankrác se rozkládá na kopci nad územím Nuslí v Praze 4. V užším smyslu se často mluví o takzvané pankrácké pláni. Plány na výstavbu výškových budov na Pankráci se objevily už ve 30. letech 20. století. Současné mrakodrapy jsou pak výsledkem architektonické soutěže z poloviny 60. let.

– První stavba, budova Motokovu (dnes City Empiria), vznikla v letech 1975 až 1977, měří 104 metrů.

– Druhým mrakodrapem byl hotel Panorama (dnes Corinthia Panorama), vysoký 79 metrů a dokončený v roce 1983.

– O pět let později přibyl na okraji Nuselského údolí hotel Forum (dnes Corinthia Towers), vysoký 84 metrů.

– Zatím nejvyšší stavbou je se 109 metry loni zkolaudovaná budova City Tower, která se začala stavět už v roce 1978 pro někdejší Československý rozhlas. Byla dostavěna letos.

– Na Pankráci se nestaví jen výškové domy. Letos v dubnu byla zprovozněna část administrativního komplexu Gemini, celý by měl být hotov do konce roku. V současné době se poblíž stanice metra dokončuje nákupní centrum Arkády Pankrác. Otevřeno by mělo být v listopadu.


Plány

Od 90. let se opět uvažuje o dostavbě pankrácké pláně, celá věc se dala do pohybu poté, co v roce 1999 rozestavěnou budovu bývalého rozhlasu koupila společnost ECM, které patří i někdejší Motokov. Zástavbu by mělo doplnit několik budov, jejichž investorem jsou i jiné společnosti.

– Kolem roku 2011 by měla vzniknout 104 metrů vysoká budova ve tvaru písmene V. Ve 30 podlažích by mělo být přibližně 150 luxusních bytů, v podzemí se plánuje přes 300 parkovacích míst ve třech patrech. Součástí projektu nazvaného City Epoque bude rovněž hotel v oválné budově, která by měla být vysoká 75 metrů.

– Dva nižší třicetimetrové kancelářské objekty (City Deco a City Element) se by měly vyrůst na rohu ulic Na Strži a Milevská. Hotovy by měly být už za dva roky.

– Vyrůst by na Pankráci mohlo také zhruba 80 metrů vysoké administrativní centrum nazvané Ledová věž. Zatím není jasné, kdy by se mohlo začít stavět.


Vývoj sporu o zástavbu

– Nejvíce dohadů se vede kolem projektu společnosti ECM, který zahrnuje celkem devět budov. V roce 2000 představil investor studii, vypracovanou známým architektem Richardem Meierem, podle které by rozhlas narostl na 122 metrů a vedle něj by vyrostla další, 160 metrů vysoká budova. Vyvolal tím rozsáhlou debatu, která nakonec vyústila před čtyřmi lety v nový projekt, podle kterého zůstala bývalá rozhlasová budova v původní výši. Doplnit ji má nový bytový dům ve tvaru písmene V, vysoký jako Motokov, a hotel o kruhovém půdorysu o málo nižší než sousední Panorama.

– V roce 2006 památkový odbor pražského magistrátu s dostavbou pláně podle projektu souhlasil, proti projektu se ale postavilo několik občanských sdružení. Ministerstvo kultury odvolání vyhovělo, magistrát následně připomínky zapracoval a vydal nové souhlasné stanovisko. Občanská sdružení se opět odvolala a věc znovu skončila na ministerstvu kultury, které loni v létě nakonec výstavbu projektu povolilo.

– Kvůli výstavbě na Pankráci vyjádřilo loni „vážné znepokojení“ UNESCO. Jeho výbor požadoval, aby hlavní město vypracovalo metodiku pro výstavbu výškových budov v Praze. Magistrát ji zveřejnil v dubnu 2008. Nový plán má zamezit dohadům, kde výškové budovy stát mohou a kde ne. Pro posouzení stavby bude rozhodující pohled ze zhruba 25 míst Prahy, ohled se bude brát také na celý reliéf metropole.

– Novým výškovým budovách dal letos v červnu zelenou také stavební úřad Prahy 4, vydal totiž rozhodnutí o umístění obou budov projektu City Epoque. Občanská sdružení se proti tomu odvolala, o stavbách tak bude rozhodovat pražský magistrát.

– Sdružení Arnika  informovalo o tom, že pražský městský soud zrušil část rozhodnutí ministerstva pro místní rozvoj, které povolovalo rozšíření silnic na pankrácké pláni. Rozšíření mělo pomoci dopravě v blízkosti plánovaných výškových budov. Podle rozsudku by mělo být dopravní řešení pankrácké pláně komplexně posouzeno z hlediska dopadů na životní prostředí.

– V souvislosti s Pankrácí čelí žalobě také ministerstvo dopravy, a to kvůli rozhodnutí o rozšíření magistrály v této oblasti. O povolení požádala společnost ECM, která chce na Pankráci stavět výškové budovy.

Zdroj: Zpráva ČTK 5.9.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*