Zámek v Dolních Břežanech

Současnou podobu renesančního zámku v Dolních Břežanech určila přestavba z přelomu 19. a 20. století. V majetku Arcibiskupství pražského byl od roku 1715, v roce 1945 byl zabrán státem a později znárodněn, k jeho navrácení došlo po roce 1989. Působení posledního vlastníka – Federálního ministerstva vnitra někdejší panské sídlo dehonestovalo na budovu kasáren. V oboře byly postaveny školící objekty pro příslušníky nechvalně známých červených baretů, psince, čerpací stanice PHM, opravárenské dílny těžké vojenské techniky s myčkou, olejová kotelna, sklady a střelnice.

Arcibiskupství pražské dlouhodobě spolupracuje s obcí Dolní Břežany (Praha-západ) na jejím rozvoji. Díky tomu vzniklo nové náměstí, obec získala pozemky pro nový hřbitov a spolu s Arcibiskupstvím připravila novou lokalitu k výstavbě rodinných domů. Vzájemná spolupráce umožnila i výstavbu laserových center ELI a HiLase, které jsou postaveny z velké části na bývalých pozemcích Arcibiskupství. Kromě zámku je Arcibiskupství pražské i nadále největším vlastníkem pozemků, lesních porostů a nemovitostí v katastru obce.
V příštím roce chce Arcibiskupství na zámku otevřít čtyřhvězdičkový hotel: „Zaměříme se především na hosty a pracovníky přijíždějící do vědeckých center ELI a HiLase ze zahraničí, část kapacity bude sloužit firemní klientele. Kromě toho by se tu mohly pořádat svatby s možností oddávání v kapli. V další etapě plánujeme revitalizaci zámeckého parku, který bude v řízeném režimu zpřístupněn veřejnosti. Nová vodohospodářská díla zámek ochrání proti velké vodě při intenzivních deštích,“ uvádí Ing. Vladimír Tylš, vedoucí Investičního odboru Arcibiskupství pražského.

Rozsáhlá rekonstrukce začala v polovině roku 2015. „Stále se objevují nová místa, která je třeba sanovat proti dřevomorce. Sanace a statické posilování trámových stropů a krovu jsou časově náročné a vyžadují zkušené řemeslníky. Na druhou stranu již dokončujeme vzorový pokoj, zahájily se práce na zakrytí vnitřního atria prosklenou konstrukcí a také opravujeme historický altán v oboře,“ dodává Vladimír Tylš. Obnovu interiéru kaple má na starosti Stavební odbor Arcibiskupství pražského. Právě probíhá obnova nástěnných maleb, okenních vitráží a dochovaného mobiliáře, nad nimiž má dozor pater Mgr. Vladimír Kelnar, hlavní diecézní konzervátor.
V jižním křídle zámku je navržena restaurace, nejstarší část severního křídla bude ponechána jako galerie. Ve vyšších podlažích, ve věži a v podkroví se nacházejí hotelové pokoje (šest z nich je řešeno jako apartmány). Architekt Oldřich Hájek uvádí: „Předprostor zámku jsme navrhli jako čestný dvůr, brána oplocení bude umístěna v ose jeho vstupního portálu. Tato historická vstupní osa dnes příjemně navazuje na veřejný prostor, který vznikl stavbou vědeckého zařízení ELI a HiLase a nové budovy radnice. U zámku budou také dvě zahrady.“

Hana Vinšová
Článek vyšel v časopise Materiály pro stavbu 7/2017


Architektem stavby je společnost Šafer Hájek architekti s r.o. pod vedením Ing. arch. Oldřicha Hájka, kompletní projektovou dokumentaci zpracovala společnost AED Project a.s.
Generálním dodavatelem stavby je společnost STARKON Jihlava, a.s., která zvítězila ve dvoukolovém výběrovém řízení z téměř dvaceti oslovených firem.
Celkovou výši investice Arcibiskupství pražské odhaduje na více než 180 milionů korun. 


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*