(ČTK) – Na následky srpnové autohavárie zemřela v Bukurešti rumunská architektka Anca Petrescuová, tvůrkyně mamutího Paláce lidu v Bukurešti, který nyní slouží jako parlament. Kolos, který jeho obdivovatelé označují za grandiózní a kritici za obludný, je po washingtonském Pentagonu druhou největší budovou na světě. Petrescuové bylo 64 let.
Palác v Bukurešti, který Petrescuová vyprojektovala po katastrofálním zemětřesení v roce 1977, měl symbolizovat moc rumunského diktátora Nicolae Ceaušeska. Město, označované v meziválečném období za "Paříž východu", podle urbanistů stavba zhyzdila natolik, že metropole ztratila svůj někdejší půvab. Sám Ceaušescu v něm navíc nikdy nežil, politický vliv ztratil dřív, než byla stavba v roce 1989 dokončena.
Rumuni chtěli po Ceaušeskově pádu jeho palác vyhodit do povětří, ale nakonec jim bylo líto obrovských investic. Výstavba ročně pohltila až 25 procent rumunského hrubého domácího produktu. Budova o rozloze 330.000 metrů čtverečních, naditá mramorem a vybavená tajnými chodbami i protiatomovým krytem, tvoří dnes nemilovanou dominantu Bukurešti. Stavba prý mate i průvodce, kteří v ní občas zabloudí.
Petrescuová po pádu komunismu působila v politice, v letech 2004 až 2008 byla poslankyní rumunského parlamentu za extrémní nacionalisty ze Strany Velké Rumunsko. Počátkem srpna se stala obětí těžké autohavárie a v září upadla do komatu. Následkům zranění v úterý podlehla.
Doplněno Stavbaweb:
Hlavní architektka paláce Anca Petrescuová před svým dílem. Megalomanská stavba měla zosobňovat sílu a mohutnost Rumunska pod Ceaušescovým vedením, nyní bude ode dneška bude do 4. dubna hostit summit Severoatlantické aliance. Autor: REUTERS
Je to fakt skvělý nápad :-) A jednoznačně se hodí při výběru kvalitního materiálu.
Zajímavé řešení s využitím kombinace cihel a hliníku, které nejen dobře vypadá, ale i plní praktické funkce, jako je regulace…
Jinak celkem uvažuji i já o jeho koupě protože není nikde psáno že je to jenom na stavbu nového domu.…
Skvélé řešení pro moderní bydlení! Kombinace černé fasády s chytrými pasivními chladicími technologiemi je odvážný, ale funkční krok.
Tento projekt je skvělým příkladem toho, jak lze kombinovat estetiku s energetickou efektivitou a udržitelností. Supr!