Zlínské muzeum představuje tradiční obchůzky i architekturu

(ČTK) – V Muzeu jihovýchodní Moravy ve zlínském Baťově institutu jsou od 18. září k vidění dvě nové výstavy, které představují lidové tradice a architekturu regionu. Nesou název Výroční obchůzky – proměny tradice a Lidová architektura očima výtvarníků, sdělila ČTK mluvčí Baťova institutu Michaela Mitáčková.


Výstava věnující se obchůzkám představuje výsledky dlouhodobé terénní dokumentace, kterou muzeum na Zlínsku provádí. "Návštěvníci se seznámí s jednotlivými zvykoslovnými obchůzkami, jako jsou masopustní, velikonoční, hodové či mikulášské průvody, s jejich regionálními zvláštnostmi a především s jejich proměnami v průběhu posledního půlstoletí," uvedla etnografka a kurátorka výstavy Alena Prudká.

K vidění jsou informativní texty, fotografie, zvykoslovné předměty a kostýmy, kroje a masky. Velkou kolekci exponátů vztahujících se k masopustním obchůzkám a k "starýmu hanáckýmu právu", tedy masky, kroje a další věci, půjčila na výstavu obec Mysločovice a tamní muzeum. Výstava potrvá do 5. ledna.

Druhá výstava zabývající se lidovou architekturou představuje kresby, akvarely i grafiku z muzejních sbírek. Vystavena jsou díla výtvarníků tvořících v regionu a zachycujících lidovou architekturu koncem 19. století a ve 20. století.

"Velká část vystavených děl byla pořízena přímo pro publikování ve významné monografii Antonína Václavíka Luhačovské Zálesí, která vyšla v roce 1930. Vystavené kresby Jaroslava Koželuhy jsou výběrem z obsáhlé kolekce výjimečné dokumentační hodnoty, kterou Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně získalo do svých sbírek," podotkla Prudká.

Většina vystavených děl zachycuje oblast Luhačovického Zálesí, některé práce Valašsko a Beskydy. Výstava je zařazena do programu Roku lidové architektury Čech, Moravy a Slezska 2013 – Roku lidové architektury ve Zlínském kraji. Lidé ji mohou navštívit do 24. listopadu.

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*