(ČTK) – V Muzeu jihovýchodní Moravy ve zlínském Baťově institutu jsou od 18. září k vidění dvě nové výstavy, které představují lidové tradice a architekturu regionu. Nesou název Výroční obchůzky – proměny tradice a Lidová architektura očima výtvarníků, sdělila ČTK mluvčí Baťova institutu Michaela Mitáčková.
Výstava věnující se obchůzkám představuje výsledky dlouhodobé terénní dokumentace, kterou muzeum na Zlínsku provádí. "Návštěvníci se seznámí s jednotlivými zvykoslovnými obchůzkami, jako jsou masopustní, velikonoční, hodové či mikulášské průvody, s jejich regionálními zvláštnostmi a především s jejich proměnami v průběhu posledního půlstoletí," uvedla etnografka a kurátorka výstavy Alena Prudká.
K vidění jsou informativní texty, fotografie, zvykoslovné předměty a kostýmy, kroje a masky. Velkou kolekci exponátů vztahujících se k masopustním obchůzkám a k "starýmu hanáckýmu právu", tedy masky, kroje a další věci, půjčila na výstavu obec Mysločovice a tamní muzeum. Výstava potrvá do 5. ledna.
Druhá výstava zabývající se lidovou architekturou představuje kresby, akvarely i grafiku z muzejních sbírek. Vystavena jsou díla výtvarníků tvořících v regionu a zachycujících lidovou architekturu koncem 19. století a ve 20. století.
"Velká část vystavených děl byla pořízena přímo pro publikování ve významné monografii Antonína Václavíka Luhačovské Zálesí, která vyšla v roce 1930. Vystavené kresby Jaroslava Koželuhy jsou výběrem z obsáhlé kolekce výjimečné dokumentační hodnoty, kterou Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně získalo do svých sbírek," podotkla Prudká.
Většina vystavených děl zachycuje oblast Luhačovického Zálesí, některé práce Valašsko a Beskydy. Výstava je zařazena do programu Roku lidové architektury Čech, Moravy a Slezska 2013 – Roku lidové architektury ve Zlínském kraji. Lidé ji mohou navštívit do 24. listopadu.
Existuje zde určitá špička české architektury, ale mně trápí ty desítky podprůměrných architektonických ateliérů , lokalizovaných hlavně v Praze. Pomocí…
Filozofů není nikdy dost. ;-) A ostatní školy (zejména ty technické) se o své studenty budou muset asi víc poprat...…
Není to moc pozitivní čtení, jakkoliv stavebně to jistě hodnotu má. Ale ptám se, jak moc potřebujeme další filozofy, když…
Nadační fond prostě odmítá připustit, že starý nýtovaný most nemůže přes veškerou snahu vyhovět potřebám současné (a tím spíš budoucí)…
Dali jste Pardubičákům něco, díky čemu moou být na své město hrdí.