Znojemské léto

Dům se nachází na kraji památkové rezervace v místě bývalého hradebního příkopu. Jde o příklad kvalitního funkcionalismu od drážďanského architekta Ericha Veidla z roku 1932. Tato stavební vrstva je ve Znojmě poměrně ojedinělá.
Ke spolupráci nás oslovila velká rodina, která zde v jednom z bytů žije, se zdánlivě jednoduchým zadáním. Rozhodli se propojit dvě podlaží, svůj byt zvětšit o část dalšího bytu o patro výše a druhou část předělat na malý byt k pronájmu. Stavebníci si uvědomují jedinečnost místa, a proto nechtěli jít cestou stěhování, ale zvýšení komfortu stávajícího bydlení.
Předmětem projektu byla změna dispozice, nové schodiště, které zabere minimum prostoru, zabydlení a zastínění teras. Zdánlivě malé zadání, které se ve výsledku promítlo do drobných zásahů v rámci celého domu. Zase se zde potvrdilo, že i malá rekonstrukce může být komplikovanější než novostavba.
Do domu jsme zasahovali s respektem. Odstranili jsme nevhodné nánosy a nové zásahy přizpůsobili charakteru stavby. Největším viditelným vstupem byla kovová subtilní konstrukce ohraničující prostor teras, která je zaklíněna do stávajícího objemu. Naše zásahy nejsou kontrastní, vše splývá v jeden logický celek. Dřevěná paluba, velká okna, vestavěné květináče z broušeného betonu plné bylinek, bílá plachta nad hlavou, která ve větru šustí, a výhled do Národního parku Podyjí. Útulná terasa se pro obyvatele stala dalším pokojem, kde tráví celé léto.

Autorská zpráva
Foto: Jan HoraKlient: Soukromá osoba
Architekt: ORA (originální regionální architektura) / JAN VEISSER,  JAN HORA, BARBORA HORA, TOMÁŠ POSPÍŠIL
Statika: STATIKA 3 STRUCTURE s.r.o.
Dodavatel: Schody Rebus (květníky), Zámečnictví Krč, Truhlářství ZdeNo
Projekt: 2016
Realizace: 2018
Fotograf: JAN HORA

Související články:
Dům na druhý pohled 11.4.2017

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*