Zůstane vlastní bydlení v metropoli nedostupné?

Vzhledem k vysokým cenám bytů klesá poslední dva roky poptávka po koupi nemovitostí a pro velkou skupinu lidí, možná pro celou generaci, se stává vlastní bydlení ve větších městech nedostupné. Bytů je málo, jejich výstavbu zpomaluje mimo jiné i délka legislativních procesů. Zákon o sociálním bydlení zatím nevznikl, hovoří se ale o státním programu výstavby bytů a také o dotacích pro obce na dostupné bydlení. Na podporu výstavby dostupného bydlení, startovacích bytů i bydlení pro seniory klade důraz také Strategický plán Prahy. Pomohlo by vyřešit současnou bytovou krizi nájemní bydlení, na které nyní začínají sázet developeři? Jak mohou situaci ovlivnit architekti?


KDY: 
středa 27. února 2019 od 16.30 hod
KDE: Centrum architektury a městského plánování (CAMP), Vyšehradská 51, Praha

Moderuje: Karolína Vránková
Součástí akce bude zahájení 11. ročníku soutěže Young Architect Award

PROGRAM
● Otázky minimálního standardu bydlení a jeho dostupnosti / Jaromír Hainc (ředitel Sekce detailu města, IPR Praha)
Téma bydlení je pro moderní architekturu klíčové. IPR Praha analyzuje bydlení a realitní trh na území hl. města Prahy z pohledu jeho dostupnosti a potřebnosti a vyhodnocuje stav a vývoj území Prahy z hlediska využívání jednotlivých lokalit pro rezidenční výstavbu. Současný stav s obtížně dostupným bydlením nutí IPR ve spolupráci s dalšími institucemi sledovat vývoj a hledat cesty a nástroje pro zlepšení situace.

● Netradiční development / Anna Ježková (Atkins & Langford Development, s. r. o.) Kromě developerské činnosti spojené s rezidenční výstavbou, územním plánováním a rekonstrukcemi historických objektů se Anna Ježková podílí také na neziskových projektech zlepšujících životní prostředí a komunikaci, edukaci a propojení různých sfér (konference reSITE, Asociace developerů, Geopark Ralsko atd.). Prosazuje netradiční koncepty – družstevní bydlení, bydlení pro seniory a nájemní bydlení. Spolupracovala na Bytové koncepci ČR do roku 2020.

● Přístup finského developera / zástupce společnosti YIT Stavo, s. r. o.
Základem severské architektury a finského stylu bydlení je soulad s přírodou, využití přírodních materiálů a ohled na životní prostředí. Strategií společnosti YIT je navíc spojení dobré lokality, občanské vybavenosti a dopravní dostupnosti. V nízkoenergetických projektech klade důraz na udržitelnost, a to i na biodiversitu a hospodaření s dešťovou vodou. YIT v Praze postavila již 10 projektů a úspěšně se zařadila mezi pět nejsilnějších pražských rezidenčních developerů. Na dalších projektech, včetně revitalizace brownfieldu v Hloubětíně, pracuje. Plánuje se zaměřit také na nájemní bydlení.

● Legislativní proces výstavby v obcích / zástupce SMO (Svaz měst a obcí ČR)
Týká se problém s bydlením pouze metropole, nebo ho lze vysledovat i v jiných částech naší republiky? Pohled samosprávy na legislativu při nově vznikající výstavbě v obcích.

● Dostupné bydlení Libeň-Hájek: vybraná lokalita soutěže Young Architect Award 2019 / Jitka Jeřábková (IPR Praha)
Úkolem již 11. ročníku soutěže mladých architektů je navrhnout soubor staveb obsahující dostupné městské byty na pozemku v Praze-Libni, který je ve vlastnictví hlavního města Prahy. Zatím nebyla jasně formulována vize bytové výstavby v metropoli. Společnost ABF, a. s., organizátor soutěže Young Architect Award, prohlubuje spolupráci s IPR a věří, že diskuse o tomto tématu v rámci soutěže a zpracování urbanisticko-architektonické studie výstavby dostupného bydlení může přispět k sestavení pražské politiky bydlení a upozornit na opomíjené problémy.

● Dokáží architekti pomoci při hledání řešení bytové situace? / Zdeněk Fránek
Přední český architekt a jeden z členů poroty minulých ročníků soutěže Young Architect Award má za sebou desítky realizací. Kromě mnoha skvělých příkladů kvalitních rodinných domů je rovněž autorem projektu bílého šestipodlažního bytového domu u Anežského kláštera v centru Prahy (dříve přezdívaného maršmeloun).

ZAHÁJENÍ SOUTĚŽE YOUNG ARCHITECT AWARD 2019
Součástí akce bude zahájení 11. ročníku soutěže pro mladé a začínající architekty do 33 let, jejíž výsledky budou slavnostně zveřejněny dne 10. září 2019. Nadcházející 11. ročník soutěže se zaměří na NÁJEMNÍ BYDLENÍ – více viz http://yaa.cz/ 


Potvrzení účasti na události: Facebook  nebo na e-mail: wagnerova@abf.cz
podle podkladů pořadatele

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*