Daniel Fugenschuh: Dům v domě

Daniel Fugenschuh: Dům v domě

 
 
 
 

Daniel Fugenschuh: Dům v domě

Projekt rekonstrukce podkrovního bytu je střízlivým sňatkem krásy a drsné funkčnosti a je výsledekm vztahu klienta a architekta Daniela Fügenschuha, obou z téhož města.místo: Innsbruck, Rakousko
architekt: Daniel Fügenschuh
statika: Alfred Brunnsteiner, Natters
dřevo: lepené BBS
čistá plocha: 269 m2
obestavěný prostor: 1,291 m3
svislé konstrukce: stávající obvodové zdivo, omítnuté
střešní systém: příčně lepené dřevo, dřevovláknitá izolace, zelená střecha a měď, provětrávaná
zdroj energie: vytápění plynem, vnitřní rozvody v podlaze a stěnách
čisté stavební náklady: 400 000 €
foto: Lukas Schaller


Zadání požadovalo renovaci třípatrového podkroví na půdorysu 15x10 m v domě v centru Innsbrucku. Klient nebyl spokojený s dispozicemi bytu a přišel za architektem s řadou svých nápadů; většina z nich navrhovala přístavbu a klient požadoval velkorysejší prostory.

Stávající konstrukční komponenty byly ponechány nezměněné nebo byly restaurované. Bílé obvodové zdi byly nově omítnuty s cílem zvětšit jejich tepelné vlastnosti. Odrážejí se v kontrastních černých podlahách. Významnou změnu přineslo vložení cizích objemů z přírodního dřeva, které jako by pluly v nově otevřeném prostoru. Hlavní obytný prostor s dvojnásobnou výškou je působivý. Řada dřevěných objektů zasahuje do prostoru, ale nikdy se zcela nedotýká původních konstrukcí. Zůstává zachován pocit lehkosti a pokračování prostoru i za viditelný rozsah. Minimalistické schodiště, které nezatěžuje svou materialitou obytný prostor, spojuje přízemí bytu s nově přidaným mezaninem a vede dál do podkroví nově uzpůsobeného pro bydlení jako jeho uzavřené, oddělené části. Schodiště pak pokračuje až na velkou střešní terasu. Z vnějšku jsou přístavby viditelné, moderní dřevěné boxy vystupují z fasády s vkusem a elegancí. Doplňuje je šikmá střešní zahrada.


 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.