Dřevěný dům

Dřevěný dům

(17. 5. 2021) Kateřina Škarková

   
 
 
 
 

Dřevěný dům

Plánování a stavba dřevěného domu začaly již před pár lety, práce však byly zastaveny kvůli nečekané životní situaci investora. Téměř o deset let později, a stále v nedokončeném stavu, byl dům nakonec odkoupen a dostavěn novými majiteli. I přes všechny komplikace příběh dřevěného domu nakonec dostal svůj šťastný konec.
Dům stojí v horní části rozlehlého pozemku, shlíží na téměř 5000 m2 velkou svažitou zahradu se sadem, malým potokem a hájkem. Dřevěná nosná konstrukce domu zůstala na několika místech odhalená. Řada nosných sloupů spolu s dřevěným trámem nás vizuálně vedou od vstupní haly až k obytné části s jídelnou a kuchyní, kde je pohledová osa zakončena francouzským oknem a výhledem do zahrady.

Otevřený a převýšený prostor spolu s centrálním prvkem krbu propojuje obytnou část v přízemí s klidovou částí v prvním patře. Centrální prvek tvoří vertikální komunikační osu domu, která zůstává stále otevřená. Strop nad galerií kopíruje šikminu střechy a odkrývá pohled na neopracované dřevěné trámy tvořící střešní konstrukci. Strop v ložnicích zůstal rovný a v kontrastu ke galerii nabízí klidnější geometrii. 
Prostorové uspořádání domu je otevřené a dostatečně flexibilní tak, aby bylo schopné se adaptovat na aktuální potřeby rodiny, které se v čase mění. Pracovna v přízemí, hostinský pokoj v patře, útulná nika v prostoru schodiště a otevřená galerie nabízejí dostatek místa.

Jako hlavní materiál použitý na konstrukci nízkoenergetického domu bylo zvoleno dřevo. Krbový komín byl postaven z tvárnic, které akumulují a předávají teplo. Krb se tak stal primárním topením domu, ale kromě toho je tu také tepelné čerpadlo.

Autorská zpráva

Foto: Skarka Studios


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2020

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz