Dřevěný dům

Dřevěný dům

(17. 5. 2021) Kateřina Škarková

   
 
 
 
 

Dřevěný dům

Plánování a stavba dřevěného domu začaly již před pár lety, práce však byly zastaveny kvůli nečekané životní situaci investora. Téměř o deset let později, a stále v nedokončeném stavu, byl dům nakonec odkoupen a dostavěn novými majiteli. I přes všechny komplikace příběh dřevěného domu nakonec dostal svůj šťastný konec.
Dům stojí v horní části rozlehlého pozemku, shlíží na téměř 5000 m2 velkou svažitou zahradu se sadem, malým potokem a hájkem. Dřevěná nosná konstrukce domu zůstala na několika místech odhalená. Řada nosných sloupů spolu s dřevěným trámem nás vizuálně vedou od vstupní haly až k obytné části s jídelnou a kuchyní, kde je pohledová osa zakončena francouzským oknem a výhledem do zahrady.

Otevřený a převýšený prostor spolu s centrálním prvkem krbu propojuje obytnou část v přízemí s klidovou částí v prvním patře. Centrální prvek tvoří vertikální komunikační osu domu, která zůstává stále otevřená. Strop nad galerií kopíruje šikminu střechy a odkrývá pohled na neopracované dřevěné trámy tvořící střešní konstrukci. Strop v ložnicích zůstal rovný a v kontrastu ke galerii nabízí klidnější geometrii. 
Prostorové uspořádání domu je otevřené a dostatečně flexibilní tak, aby bylo schopné se adaptovat na aktuální potřeby rodiny, které se v čase mění. Pracovna v přízemí, hostinský pokoj v patře, útulná nika v prostoru schodiště a otevřená galerie nabízejí dostatek místa.

Jako hlavní materiál použitý na konstrukci nízkoenergetického domu bylo zvoleno dřevo. Krbový komín byl postaven z tvárnic, které akumulují a předávají teplo. Krb se tak stal primárním topením domu, ale kromě toho je tu také tepelné čerpadlo.

Autorská zpráva

Foto: Skarka Studios


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2020

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

21. 9. 2022 15:24:41

Re: Tři nové koncertní síně

Veřejnost chápe pohnutky představitelů, kteří myslí, že mají pravdu. Otázka vytápění i chlazení těchto stavebních obrů v dnešních souvislostech ovšem nezmínil nikdo. Stavebními materiály lze jistě mnohé ovlivnit. Co ale bude jinak, jsou náklady na vybudování něčeho, co je jen kabátkem městského prostoru. O účelnosti tohoto zařízení v této době lze však polemizovat. Kromě provozních nákladů, které dnes nikdo nedokáže propočítat, jde o celkové investiční zátěži zejména Ostravy v celé šíři všech záměrů. Za primátora Macury investice skokově narůstají. Přitom není nikde prezentováno, tedy pro veřejnost, co to znamená pro splácení dluhů, které takto vznikají. V dnešní době obřího nárůstu zadlužení státního rozpočtu a podobně u měst jeto poměrně velká drzost vůči občanům města. Těch se to také svým způsobem bude týkat. Mj. zdražováním služeb, dopravy, úklidu, odvozu odpadů, správních poplatků předepisovaných městem. Není tady něco hodně v nepořádku, Povýšené vystupování Macury vůči jiným politikům i občanům je varováním, že c čele města stojí někdo s velmi pochybným charakterem a zcela povadlou mravností. Kupodivu to zastupitelům nevadí. Nebo mlčí protože se bojí o sebe, své pozice nebo zdraví? Víme přece, jak dominující politici jednají. Po celou dobu lidské moderní civilizace. U tohoto primátora jsem s jist, že se nedá ničím zastavit. Doufám, že se bude jednou zpovídat jinde, o tom, co se tu roky děje za jeho vedení města, ne jen před zastupiteli, které ponížil na pouhé držáky mandátů.

2. 9. 2022 23:12:28

Re: Věcná novela nového stavebního zákona

Zaujalo mě tvrzení, že "vláda není schopná prosadit změny, které by posílily pravomoci obcí v oblasti územního plánování" a že je to vinou pořizovatelů. To je přece úplný nesmysl. Vždyť už dnes jsou to obce, které si vybírají pořizovatele a které schvalují každou fázi pořizovacího procesu. A jestli si stěžují na pořizovatele, tak je to stejné, jako by si majitel firmy stěžoval na zákon, když má problémy se svým zaměstnancem. Pokud mají smlouvu, tak ji mohou zrušit a vybrat si jiného. A pokud ji zrušit nemohou, tak je to jejich vina, že ji mají špatnou. Vždy to ale mají ve svých rukách. Nechápu, jaké pravomoci by chtěli posilovat. Pak je tu ale téma, které je v podmínkách státní správy těžko představitelná. Že by se různí pracovníci jednotlivých dotčených orgánů ke každému záměru dokázali ve stejnou dobu sejít a dohadovali se, kdo o kolik může ze svého zákona ustoupit? Žádný úředník si nedovolí říct, že nějakou část zákona není nutné dodržet. A ani organizačně to nemůže fungovat. Ty lidi přece neřeší jen společné záměry, nemusí mít stejnou pracovní dobu nebo pracovní úvazky - a pak tu jsou ještě nemoci a dovolené a když máte na úřadu pro některé agendy jednoho pracovníka, tak by stáli všichni. Nevěřím. že by to mohlo nějak efektivně fungovat, I když by se mi taková kolektivní práce líbila.

 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz