Dům Diamantové cesty v Brně

Dům Diamantové cesty v Brně

(21. 3. 2011) Nové brněnské centrum buddhismu.
Autorem architektonického návrhu je Martin Sladký ve spolupráci s Radkem Hálou, generálním dodavatelem stavby je firma Avanzo, a.s.

 
 
 
 

Dům Diamantové cesty v Brně

Nové brněnské centrum buddhismu.
Autorem architektonického návrhu je Martin Sladký ve spolupráci s Radkem Hálou, generálním dodavatelem stavby je firma Avanzo, a.s.

Brněnští buddhisté postavili v Divišově čtvrti meditační centrum
Brno 20. března (ČTK) - Brněnští buddhisté si v Divišově čtvrti vybudovali nové meditační centrum. Budova za 24 milionů korun nahradila jejich starší sídlo, které už nestačilo kapacitou. Jeho přestavbu a rozšíření znemožnily nevyhovující základy. Polovinu peněz na takzvaný Dům Diamantové cesty získali buddhisté z grantu, zbytek poskytla jako bezúročnou půjčku soukromá nadace. Dluh splácí prostřednictvím darů členové centra a příznivci z Česka i ciziny, řekla ČTK za brněnské buddhisty Markéta Blažejovská.

Budova centra v Trtílkově ulici se sálem pro 200 lidí je pojatá zcela moderně. "Architektonický design budovy odpovídá tomu, jakým způsobem buddhismus v současnosti funguje v západních zemích. Moderní lidé se zajímají o buddhistická učení a meditační techniky, nikoli o tibetskou kulturu. Nechtěli jsme proto meditační centrum stavět ve východním stylu, naopak jsme se přihlásili k tradici brněnského funkcionalismu," uvedla učitelka buddhismu Veronika Černá, jejíž přednáškou se centrum v pondělí otevře veřejnosti.

Počet zájemců o buddhismus a meditace v Brně rok od roku roste. Podle Černé lidem přestávají stačit materiální hodnoty, chtějí se rozvíjet a žít bohatý vnitřní život. Často jde o studenty vysokých škol, přicházejí však i rodiny s dětmi. "Vždy jsou to však lidé, kteří mají rádi svobodu a nezávislost. V našich centrech nemáme žádná omezení týkající se jídla, pití, rodinného ani pracovního života, nejde o mnišský směr buddhismu," popsala Černá.

Takzvaný buddhismus Diamantové cesty se do Evropy dostal z Tibetu v 60. letech. V Česku jde o nejrozšířenější směr mnohotvárného buddhistického učení. Rozvíjejí jej evropští učitelé, například Dán Ole Nydahl, jenž zanedlouho přijede do Brna. Na jeho přednášku, kterou z kapacitních důvodů nehostí nové centrum, ale sportovní hala Vodova, přijede 12. dubna asi tisícovka lidí z celé země.

Meditační centrum je pro zájemce otevřeno vždy od pondělí do čtvrtka ve večerních hodinách. V centru si mohou kromě meditací také půjčit nebo koupit knihu s buddhistickou tematikou. Dvakrát do měsíce se konají přednášky českých a zahraničních učitelů buddhismu, několikrát do roka centrum pořádá další kulturní akce, jako jsou festivaly a výstavy.

Doplněno Stavbaweb:
Projekt - výkresy nového meditačního centra naleznete zde,
vizualizace zde.
Podrobnější informace o projektu zde.

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Ostatní

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz