Dům na konci cesty

Dům na konci cesty

(1. 2. 2016) Tomáš Klanc

   
 
 
 
 

Dům na konci cesty

Živý, výtvarně sochařský rukopis fasády a hmotového řešení siluety domu není prvoplánový, ale vychází z charakteru pozemku a půdorysné kompozice stavby. Konstrukce – především zdi, atiky, římsy, terasy, okna či dveře - jsou brány nejen jako dělicí a stavební prvky, ale také jako prostorovo a výrazotvorné prostředky s důrazem na celkovou siluetu objektu.

Pozemek jako „na konci světa“, vymezený cestou, sousedním domem a roklí, každého osloví na první pohled. Mladí manželé si hned dovedli představit, že na tomto kouzelném místě lemovaném starými stromy a keři budou vyrůstat jejich dvě malé děti. Z časových a finančních důvodů (a také na základě svého vztahu k životnímu prostředí) se rozhodli pro dřevostavbu.

Obdélníková dispozice začíná na západní straně garáží u příjezdové cesty, pokračuje vstupní partií s hlavním vchodem do domu z boku a přechází ve společnou obytnou část, na niž navazuje oddělená klidová zóna s ložnicí rodičů a šatnou. Společný obytný prostor tvarovaný do L na západní straně přechází ven do zahrady velkou, zčásti krytou terasou, na níž se dá přímo vyjít také z ložnice. Z obývacího pokoje vede otevřené schodiště do haly v patře, která slouží jako herna pro děti. Kromě koupelny se v patře nacházejí další tři pokoje a půdní prostor. Hmota prvního patra spočívá nad přízemím jako kapitánský můstek na parníku, terasa je navržena jako lodní paluba. Část podkroví a šikmé schodišťové rameno jsou vykonzolovány z fasády a přirozeně zastřešují vstup do domu.

Interiér vznikl v návaznosti na celek, je založen na výhledu do zahrady. Dřevěné konstrukce tu byly ponechány přiznané a slouží jako estetický prvek, převažují tu přírodní materiály. Jádrem obývacího pokoje se stal krb a schodišťové těleso spojené s knihovnou. Na míru koncipované zařízení (kuchyňská linka, dveře a další vestavěné prvky) autor projektu doplnil nábytkovými kusy a doplňky vyrobenými v Indonésii, které rovněž sám navrhl a osobně z Indonésie přivezl. Dodávají obytnému prostoru nezaměnitelný a osvěžující výraz s osobitou duchovní dimenzí.

Konstrukční systém domu sestává z přízemního zděného jádra (garáž, zázemí, společná obytná část) a dřevěné části (schodiště, ložnice, terasa, patro), obě konstrukční soustavy zvenku odlišuje obklad z ručně vyráběné kamenné mozaiky a dřevěný plášť z palubek. Zděná část přejímá funkci ztužení objektu, akustické izolace a akumulace tepla, dřevěná část tvoří nadstavbu a jakýsi obal, který je sochařsky tvarován.

Autorská zpráva
Foto: Vavřinec Menšl, Jana Labuťová, Jiří Vaněk, archiv autora


 
Architekt, TDI a organizace stavby: Tomáš Klanc, Klanc architekti; spolupráce na PD Kryštof Spilka
Místo: Vrátkov, okres Český Brod
Zastavěná plocha: 180 m2
Užitná plocha: 220 m2 obytný prostor; 50 m2 krytá terasa

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2010

Komentáře ke článku

 
 
 
 

1. 2. 2016 16:56:31. Re: Dům na konci cesty. František Ptáček

1. 2. 2016 19:59:51. Re: Dům na konci cesty. Jitka

2. 2. 2016 08:52:59. Re: Dům na konci cesty. Jája

 
 
 
 

1. 2. 2016 16:56:31. Re: Dům na konci cesty. František Ptáček

  Krásné, funkční, příjemné pro oči i bydlení.
Pouze údržba vnějšího obložení bude poněkud náročná, pokud se autorům nepodařilo obstarat super kvalitní nátěrovou hmotu.

1. 2. 2016 19:59:51. Re: Dům na konci cesty. Jitka

  Líbí se mi. Jak perfektním provozním uspořádáním, tak použitými materiály a barvami. A také že mají knihovnu a klavír. Zajímavé je i to, že na rozdíl od většiny typových projektů rodiče zůstávají v přízemí a hosty pouštějí do patra. Nebo nápadité rozevření kuchyňské linky pro propojení s odpočinkovou částí místnosti. Přeji příjemné bydlení.

2. 2. 2016 08:52:59. Re: Dům na konci cesty. Jája

  Musím konstatovat, že po dlouhé době jeden opravdu lidsky přívětivý dům. Líbí se mi i prezentace, konečně ukazující nesterilní prostředí :-)

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz