Dům nad vodopádem v Telči

Dům nad vodopádem v Telči

(14. 9. 2016)

   
 
 
 
 

Dům nad vodopádem v Telči

České stavební firmy se dokážou vyrovnat i s náročnými projekty nízkoenergetických a pasivních domů. Rodinný dům v Telči je příkladem, jak na velmi neobvyklém pozemku může vzniknout moderní a úsporný objekt. Projekt je nominován v 8. ročníku soutěže E.ON Energy Globe v kategorii Stavba.

Neobvyklá dřevostavba na neobvyklém místě
Na okraji historického centra malebného města Telč vznikl netradiční dům. Je postaven na úzké parcele, jejíž velkou část tvoří koryto potoka a skála. Lehkou moderní dřevostavbu z modřínového dřeva proto nesou betonové sloupy, které dům chrání před občasnými povodněmi. Dům svým majitelům ušetří náklady na energie, je totiž rovněž postaven v pasivním standardu.

Ačkoli se jedná o poměrně komplikovanou a v našich podmínkách neobvyklou dřevostavbu, majitelé domu jej svépomocí postavili během dvou let. Jeho konstrukce klade velký důraz na ohleduplnost k životnímu prostředí a také k osobité kráse parcely. „Chtěl jsem, aby dům levitoval nad potokem a místa jako by se vůbec nedotýkal. Až jednou dům dožije a zboří se, zase zde bude jen to místo s potokem, s výčnělkem skály a starým klenutým mostem,“ popisuje citlivý vztah domu k místnímu geniu loci majitel Jiří Ondráček. Dům má také zeleněnou střechu a díky tomu je velmi nenápadný. Modřínová fasáda zase připomíná staré mlynářské domky, které v tomto místě kdysi stály.

Hlasování
Veřejnost si v hlasování do 30. 9. 2016 na webu www.energyglobe.cz může zvolit, který projekt podpořit. Vybraní hlasující obdrží hodnotné ceny v čele s roční zápůjčkou vozu ŠKODA Citigo G-TEC.
tisková zpráva, Stavbaweb

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Komentáře ke článku

 
 
 
 

14. 9. 2016 12:07:51. Re: Dům nad vodopádem v Telči. Omasta

28. 9. 2016 13:04:09. Re: Dům nad vodopádem v Telči. Karel

 
 
 
 

14. 9. 2016 12:07:51. Re: Dům nad vodopádem v Telči. Omasta

  Vždyť jhe to níž než v minulosti zatopená továrna

28. 9. 2016 13:04:09. Re: Dům nad vodopádem v Telči. Karel

  ...ano,pan arch.to umí nádherně okomentovat.Nevím čím to připomíná mlynářské domky,které dobře pamatuji.Vím jedno,že p.arch.obešel veškeré předpisy,které obejít mohl.Musela být odstraněna krásná lípa,nedá se opravit hráz rybníka a cesta,která po úbočí vede,jelikož tento umělecký paskvil je na ní přímo přilepen.Úžasné jezero s vodopádem smrdí a p arch.si stěžuje na MÚ a žádá nápravu.Při pohledu Vám ještě chybí fotovoltaický panel,který dotváří úžasné panorama. Nutno vidět v reálu.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz