Dům s atriem

Dům s atriem

Podluží, jižní Morava

(8. 3. 2021) SENAA architekti

   
 
 
 
 

Dům s atriem

Investoři koupili relativně malý svažitý pozemek s výhledem na Pálavu. Zadání bylo stručné: „Rodinný dům, pokud se dá na pozemku vůbec něco postavit“.
Dům je součástí nově vznikající ulice na okraji moravské obce. Nová výstavba nezohledňuje kontext tradiční řadové zástavby slovácké vesnice. Domy stojí volně, bez jednotícího prvku, vzájemně nerespektují orientaci hřebene nebo sklon střechy. Výzvou bylo navrhnout současné bydlení na vesnici v sousedství převážně katalogových domů.


Návrh reaguje na morfologii terénu. Polozapuštěným atriem umožňuje pohodlný výstup z přízemí i podkroví do zahradní části domu. Řešení bylo založeno na maximálním využití každé části pozemku. Zahrada je rozšířením interiéru – s vlastním obývákem, venkovní kuchyní i jídelnou.
 
Kompozice domu je symetrická, hlavní vstup jsme umístili ve středu dispozice. Přes zádveří se vchází do prostorné haly, kterou umocňuje průhledová osa do atria. V přízemí se nachází soukromá část domu – dětské/hostinské pokoje orientované do ulice, ložnice s výstupem do atria a zázemí (koupelny, šatna, sauna a technická místnost). Sochařsky pojaté schodiště do horní obytné části je ústředním motivem domu.

Horní podlaží je jedním spojitým prostorem, otevřeným do hřebene střechy. Box zázemí integruje pracovnu, knihovnu, WC, spíž a krb. Zároveň vymezuje obývací pokoj, jídelnu a kuchyni. Z jídelny i obývacího pokoje se vstupuje na terasu a zahradu. 
 
Navrhli jsme také zahradní domek s venkovní kuchyní a skladem zahradního vybavení. Má formu dřevěného pavilonu, v jeho suterénu se nachází vinný sklípek.
Zahrada svou velikostí spíše rozšiřuje vnitřní obytný prostor. Není rozlehlá, ale splňuje veškeré představy investorů o užívání. Zahrnuje bazén se sprchou a relaxační částí, bylinkové záhony i kompost.

Dům je zděný, nepodsklepený, založen byl na betonových pasech. Nosné stěny jsou vyzděny z keramických bloků tl. 500 mm. Stropy jsou železobetonové, monolitické. Krov je kombinovaný systém dřevěných krokví uložených mezi plné vazby z ocelových rámů. Střechu tvoří falcovaný plech. Plochá střecha byla navržena s extenzivní zelení. Přízemní část domu má tmavě šedou omítku s hrubším zrnem a výraznější texturou, horní patro má naopak jemnější světlou, přírodní omítku. Garážové stání, dílna a zahradní dům tvoří dřevěné pohledové rámy. Výplně opláštění je z dřevěných desek a lamel, část střechy je prosklená kvůli prosvětlení. Okna směrem do zahrady stíní venkovní textilní screeny a markýzy.

Autorská zpráva
Foto: Alex Shoots Buildings


Autor: Studio SENAA architekti s.r.o. – Václav Navrátil, Jan Sedláček; spolupráce David Korsa, Jan Gadziala
Zahradní architekti: Atelier Partero s.r.o.
Zastavěná plocha: 137 m2; garáže, dílny, zahradní domek 77 m2
Hrubá podlahová plocha: 233 m2
Užitná plocha: 158 m2
Plocha pozemku: 570 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2019

 
 
 
 
48.9544528
16.7676899
Dům s atriem

Dům s atriem
Podluží, jižní Morava

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

16. 4. 2021 15:44:03

Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci

Velké fráze plné prázdných slov. Ani jedno o tom, jak se společně s růstem zastavěnosti a zahuštění stavbami zlepší životní prostředí bývalých industriálních ploch, často bez veřejné zeleně, ani jak se vyšší počet obyvatel projeví v přeplnění sítí MHD v době špiček. ani Ň o tom, jak bude ošetřena prostupnost přeplněných vnitřních pražských komunikací i magistrály a spojek a totéž platí o umístění parkovacích a odstavných ploch pro nové rezidenty, když dnes jich až 50% chybí pro ty stávající téměř v celé Praze. Samé plány plné ničeho. Jen byty, a související TI a DI je vedlejší, přitom je základnou pro další rozvíjení osídlení v Praze. Kapacity starých inženýrských sítí, ČOV i zdrojů vody jsou již dnes přetíženy. Významné orgrtanizace zásadní pro denní provoz města, jako je mj. i TSK, jsou bez potřebného počtu kvalifikovaných techniků a takové zajímavé, leč postradatelné organizace jako je IPR , ty mají lidí a schopných přebytek. Co vše se v Praze dělá špatně, na co lidé na Magistrátě absolutně nestačí? Na všechno. Pouze zaměstnanost úředníků pořád zvyšují. Jak hloupé, jak sebevražedné, jak nekompetentní! Pan Hřib celou tuto vážnou roli řídit moudře chod města nezvládá, zrovna jako VŠICHNI JEHO PŘEDCHŮDCI! I v Praze ryba smrdí od hlavy a je jedno, zda jde o vládu nebo Magistrát. Stejní lidé, nezodpovědní, s plnými kapsami peněž za své benefity, ale výsledek jejich činností pro občany je katastrofální.

 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz