Dům s atriem

Dům s atriem

Podluží, jižní Morava

(8. 3. 2021) SENAA architekti

   
 
 
 
 

Dům s atriem

Investoři koupili relativně malý svažitý pozemek s výhledem na Pálavu. Zadání bylo stručné: „Rodinný dům, pokud se dá na pozemku vůbec něco postavit“.
Dům je součástí nově vznikající ulice na okraji moravské obce. Nová výstavba nezohledňuje kontext tradiční řadové zástavby slovácké vesnice. Domy stojí volně, bez jednotícího prvku, vzájemně nerespektují orientaci hřebene nebo sklon střechy. Výzvou bylo navrhnout současné bydlení na vesnici v sousedství převážně katalogových domů.


Návrh reaguje na morfologii terénu. Polozapuštěným atriem umožňuje pohodlný výstup z přízemí i podkroví do zahradní části domu. Řešení bylo založeno na maximálním využití každé části pozemku. Zahrada je rozšířením interiéru – s vlastním obývákem, venkovní kuchyní i jídelnou.
 
Kompozice domu je symetrická, hlavní vstup jsme umístili ve středu dispozice. Přes zádveří se vchází do prostorné haly, kterou umocňuje průhledová osa do atria. V přízemí se nachází soukromá část domu – dětské/hostinské pokoje orientované do ulice, ložnice s výstupem do atria a zázemí (koupelny, šatna, sauna a technická místnost). Sochařsky pojaté schodiště do horní obytné části je ústředním motivem domu.

Horní podlaží je jedním spojitým prostorem, otevřeným do hřebene střechy. Box zázemí integruje pracovnu, knihovnu, WC, spíž a krb. Zároveň vymezuje obývací pokoj, jídelnu a kuchyni. Z jídelny i obývacího pokoje se vstupuje na terasu a zahradu. 
 
Navrhli jsme také zahradní domek s venkovní kuchyní a skladem zahradního vybavení. Má formu dřevěného pavilonu, v jeho suterénu se nachází vinný sklípek.
Zahrada svou velikostí spíše rozšiřuje vnitřní obytný prostor. Není rozlehlá, ale splňuje veškeré představy investorů o užívání. Zahrnuje bazén se sprchou a relaxační částí, bylinkové záhony i kompost.

Dům je zděný, nepodsklepený, založen byl na betonových pasech. Nosné stěny jsou vyzděny z keramických bloků tl. 500 mm. Stropy jsou železobetonové, monolitické. Krov je kombinovaný systém dřevěných krokví uložených mezi plné vazby z ocelových rámů. Střechu tvoří falcovaný plech. Plochá střecha byla navržena s extenzivní zelení. Přízemní část domu má tmavě šedou omítku s hrubším zrnem a výraznější texturou, horní patro má naopak jemnější světlou, přírodní omítku. Garážové stání, dílna a zahradní dům tvoří dřevěné pohledové rámy. Výplně opláštění je z dřevěných desek a lamel, část střechy je prosklená kvůli prosvětlení. Okna směrem do zahrady stíní venkovní textilní screeny a markýzy.

Autorská zpráva
Foto: Alex Shoots Buildings


Autor: Studio SENAA architekti s.r.o. – Václav Navrátil, Jan Sedláček; spolupráce David Korsa, Jan Gadziala
Zahradní architekti: Atelier Partero s.r.o.
Zastavěná plocha: 137 m2; garáže, dílny, zahradní domek 77 m2
Hrubá podlahová plocha: 233 m2
Užitná plocha: 158 m2
Plocha pozemku: 570 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2019

 
 
 
 
48.9544528
16.7676899
Dům s atriem

Dům s atriem
Podluží, jižní Morava

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz