Dům umění ve Zlíně by měl získat zpět původní podobu i jméno

Dům umění ve Zlíně by měl získat zpět původní podobu i jméno

(10. 1. 2013) V roce 1933 postavený Památník T. Bati byl ve své době možná nejelegantnější výtvor městského i baťovského architekta Františka Lydie Gahury ve Zlíně. Po tragické smrti Tomáše Baťi při leteckém neštěstí v Otrokovicích v roce 1932, byla na vršku svahu prospektu internátů postavena budova Památníku T. Bati. Mezi dvěma velkými studijními ústavy vznikla krychlová budova ze železobetonového skeletu a skleněných výplní. Koncepce etáží byla variabilně měnitelná. Samotné dílo působilo velmi vzdušně, jako přirozené zakončení parkového prospektu internátů. Jako vzpomínka na zesnulého Baťu byl v interiéru památníku umístěn i model jeho letadla Junkers F 13. V 50-tých letech byl objekt přestavěn pro potřeby filharmonického orchestru a Krajské galerie, kdy dva přístavky po bocích budovy objekt značně znehodnotily. Budova stejně nebyla pro filharmonii vhodná kvůli své akustice a pokud se mělo ve Zlíně nahrávat, musela se před Domem umění omezovat doprava (doplněno Stavbaweb).

 
 
 
 

Dům umění ve Zlíně by měl získat zpět původní podobu i jméno

V roce 1933 postavený Památník T. Bati byl ve své době možná nejelegantnější výtvor městského i baťovského architekta Františka Lydie Gahury ve Zlíně. Po tragické smrti Tomáše Baťi při leteckém neštěstí v Otrokovicích v roce 1932, byla na vršku svahu prospektu internátů postavena budova Památníku T. Bati. Mezi dvěma velkými studijními ústavy vznikla krychlová budova ze železobetonového skeletu a skleněných výplní. Koncepce etáží byla variabilně měnitelná. Samotné dílo působilo velmi vzdušně, jako přirozené zakončení parkového prospektu internátů. Jako vzpomínka na zesnulého Baťu byl v interiéru památníku umístěn i model jeho letadla Junkers F 13. V 50-tých letech byl objekt přestavěn pro potřeby filharmonického orchestru a Krajské galerie, kdy dva přístavky po bocích budovy objekt značně znehodnotily. Budova stejně nebyla pro filharmonii vhodná kvůli své akustice a pokud se mělo ve Zlíně nahrávat, musela se před Domem umění omezovat doprava (doplněno Stavbaweb).

Památník T. Bati - Dům Umění (zdroj foto: architekturazlin.cz)
Galerie i filharmonici se loučí se zlínským Domem umění

(ČTK) - Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně se společně s místními filharmoniky loučí s Domem umění v centru Zlína. Objekt z dílny architekta F. L. Gahury byl postaven ve 30. letech minulého století jako Památník Tomáše Bati, v 50. letech byl přestavěn a pod názvem Dům umění sloužil zlínské filharmonii a galerii. Podmínky v něm však byly v posledních letech už nevyhovující. Historii budovy připomíná výstava Od Památníku k Památníku 1933-2013, informovala ČTK mluvčí galerie Marika Blažková.

Památka by měla získat opět své původní jméno i podobu tvořenou železobetonovým skeletem a skleněnými vitrážemi. Město chce do objektu umístit expozici zaměřenou na baťovské období, o její podobě se jedná. Filharmonie se už přestěhovala do nového kongresového centra architektky Evy Jiřičné. Galerie bude sídlit v Baťově institutu, který vzniká přestavbou 14. a 15. budovy v bývalém baťovském továrním areálu v centru Zlína.

Osmdesátiletou historii budovy a působení obou uměleckých institucí připomenou plakáty a dobové fotografie. Výstava v Domě umění je k vidění do 31. ledna. V ten den se s budovou symbolicky rozloučí nejen galeristé, ale i Filharmonie Bohuslava Martinů koncertem ve svých původních prostorách.

zdroj foto: architekturazlin.cz

Přijďte se naposledy rozloučit s Domem umění...  Výstava trvá do 31. ledna a na jejím konci se můžete těšit na koncert Filharmonie Bohuslava Martinů v jejích původních prostorách. Více na http://www.galeriezlin.cz/cz/program/od-pamatniku-k-pamatniku-1933-2013.html

Přijďte se naposledy rozloučit s Domem umění...

Výstava trvá do 31. ledna a na jejím konci se můžete těšit na koncert Filharmonie Bohuslava Martinů v jejích původních prostorách. Více na http://www.galeriezlin.cz/cz/program/od-pamatniku-k-pamatniku-1933-2013.html
 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Kultura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.