Dům v Lukovanech

Dům v Lukovanech

Lukovany 256, okres Brno-venkov

(24. 6. 2021) ertepl

   
 
 
 
 

Dům v Lukovanech

Do Lukovan se cesta se vlekla, okýnkem dovnitř vnikala sladká vůně ovoce a pneumatiky citelně brzdil hruškový džem. Ani jediná molekula vzduchu neprojevila zájem se pohnout a ve všepožírajícím tichu byl slyšet jen marný boj hmyzích tělíček, tělíček přilepených k silnici jednoho letního dne…

Na okraj Lukovan, do malé vesnice za Brnem, jsme mezi záhumenní cestu a zahradu postavili jednoduchý a levný dům. A to tak, abychom nemuseli pokácet ani ty dvě už neplodící třešně ani náletový jasan vrostlý do plotu. Myšlenkově jsme se chtěli přiblížit vesnici ve všech jejích aspektech, ale bez příkras a iluzí. Snažili jsme se nepoužívat nijak sofistikované materiály a technologie, ponechat dům jednoduchý a pro své místo srozumitelný. Svojí formou chce dům zapadnout do polí, zahrad a mezi všudypřítomné stodoly. Snaží se působit stabilně a pevně, zároveň však reagovat na změny ročních období, počasí i rodinných konstelací.


Stavbu prováděla firma z vedlejší vsi, dřevěná okna vyráběli o další vesnici dál, truhlář je taky z okolí a něco jsme si udělali prostě sami. Konstrukčně jde o dřevostavbu na pasech z betonových tvárnic, střecha je ze sbíjených vazníků, tepelně neizolována a kryta pálenou taškou. Příčky vyzděny z keramických tvárnic a zatřeny omítkou na bílo, vnitřek je opláštěn březovou překližkou. Podlahy jsou většinou dřevěné či z marmolea. Zvenku je dům nahozen probarvenou vápennou omítkou, garáž opláštěna cementotřískovými deskami.

Směrem k ulici se dům otevírá velkým sedacím oknem. Se zahradou je spojen posuvným francouzským oknem, které pokračuje nášlapnými kameny a terasou, zemním valem plynule splývajícím s terénem.

To vše pro nás znamená ekologický ve své vnitřní podstatě.

Autorská zpráva

Investor: Vladimír Bartoň a Lucie Bartoňová
Zastavěná plocha: 121 m2
Užitná plocha: 99,5 m2
Obestavěný prostor: 587,5 m3
Plocha pozemku: 1400 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2020

 
 
 
 
49.1624727
16.2978538
Dům v Lukovanech

Dům v Lukovanech
Lukovany 256
okres Brno-venkov

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz