Elektrizace tratě Šumperk – Kouty nad Desnou skrývá silný příběh

Elektrizace tratě Šumperk – Kouty nad Desnou skrývá silný příběh

(12. 9. 2016) Dílo se uchází o titul Stavba roku 2016.

   
 
 
 
 

Elektrizace tratě Šumperk – Kouty nad Desnou skrývá silný příběh

O titul Stavba roku 2016 se uchází i dílo pro Česko poměrně netradiční. Elektrizace regionální trati v turisticky zajímavé lokalitě je v našich podmínkách poměrně raritní záležitostí, i když v Evropě se jedná o častý model. Uspěje toto dílo mezi desítkami přihlášených?

Významnou se tato stala trať díky nutné výstavbě přečerpávací vodní elektrárny v letech 1978 – 1996. Nepřetržité deště v červenci roku 1997 způsobily značné poškození. Ministerstvo tehdy nedoporučilo obnovu. Situaci zachránil vznik Svazku obcí údolí Desné, který převzal vlastní dráhu a začal s její obnovou. Postupně tak byla dráha opravována a 30. května 1999 byl v celém úseku zahájen pravidelný provoz. Doposud se jedná o jednu z mála tratí, která není majetkem státu.

Při projekční přípravě elektrizace byly posuzovány varianty architektonického ztvárnění trakčního vedení ve vazbě na krajinu i zdůraznění a propagace vlastníka trati, tedy Svazku obcí údolí Desné. Byla zvolena úsporná i efektivní varianta s osazením designových tabulek v barvách investora, které zobrazují symboliku podhorského prostředí jesenické krajiny: slunce, hory a lesy a vodstvo.

Celý projekt byl realizován ve výjimečně krátkém termínu – od zahájení prací do ukončení výluk a zavedení pravidelného provozu nezávislou trakcí uplynulo 7 měsíců, pravidelný elektrický provoz byl zahájen 13 měsíců od zahájení. Pro elektrizaci tratě byla použita unikátní technologie kontinuálního tažení trakčního vedení specializovanou pojízdnou strojní linkou. Navíc bylo na trati použito zatím v Česku málo využívané řešení, které umožní úsporu investičních nákladů - v místech poloměrů oblouků menších než 300 m je instalováno tzv. šikmé trakční vedení, které umožní zvýšit rozpětí stožárů v oblouku průměrně o 15%. Elektrizace trati výrazně zlepšila dopravní dostupnost turisticky atraktivního údolí řeky Desné a usnadnila obyvatelům regionu využít vzdálenějších pracovních příležitostí.

Další přihlášené stavby do soutěže najdete na www.stavbaroku.cz. 
Hlasujte o nejlepší Stavbu roku 2016 i vy!
tisková zpráva

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz