Fandament Architects: Vila Atrium

Fandament Architects: Vila Atrium

(11. 2. 2015) Základním požadavkem investora bylo zajištění soukromí vnitřního i venkovního prostoru. Koncept vychází z nízkého tubusu otevřeného ve směru spádu pozemku. Vznikl tak pohledově i hmotově jednoduchý objekt s atriem, kde se materiály propisují z exteriéru do interiéru a naopak.

 
 
 
 

Fandament Architects: Vila Atrium

Základním požadavkem investora bylo zajištění soukromí vnitřního i venkovního prostoru. Koncept vychází z nízkého tubusu otevřeného ve směru spádu pozemku. Vznikl tak pohledově i hmotově jednoduchý objekt s atriem, kde se materiály propisují z exteriéru do interiéru a naopak.

Interiér autoři rozdělili do čtyř částí, pro které jsou zvoleny čtyři materiály. Materiálové dělení reflektuje pocity a nálady jednotlivých funkčních náplní prostorů. V obývacím pokoji a jídelně je navržen systém posuvných oken, který elegantně doplní transparentnost interiéru s exteriérem.Barva žlutých laminátových desek, viditelných z ulice, patří garážovým stáním a technické místnosti. Část klidovou, ložnice a pokoje se společnou koupelnou, charakterizuje dřevěný obklad. Kamenný obklad – břidlice - byl zvolen pro společenskou zónu. Pracovna, která může sloužit i jako pokoj pro hosty, a sauna přístupná z exteriéru je omítnutá štukem v bílé barvě. Fasáda hlavního objemu je řešena v také bílé omítce.

Dispoziční řešení
Vstup je situován na východ - malým zádveřím se vchází do chodby, která dělí objekt na klidovou a na denní část. V klidové části jsou dva dětské pokoje, ložnice, šatna a koupelna. Na denní společenskou část s prostornou místností kuchyně a jídelny navazuje obývací pokoj a pracovna. Vedle vstupu do objektu je umístěná garáž pro dvě auta, v její blízkosti je dílna s technickou místností, která je průchozí do interiéru obytné části.

Na západ je objekt otevřen do zahrady částečně krytou terasou s jednotnou dřevěnou plochou, která je propojena s atriem. Dominantním prvkem atria je bazén. Z terasy je také přístup do sauny. Do atria se vchází ze všech pobytových místností. Přímá návaznost obývacího pokoje na terasu a atrium orientované do zahrady vytváří příjemný relaxační kout.

Konstrukční řešení
Základové pasy a deska jsou monolitické železobetonové, základové stěny jsou vyzděné tvarovkami ze ztraceného bednění a vyztužené betonářskou ocelí. Příčný a podélný konstrukční systém je stěnového typu. Vnitřní a vnější nosné i nenosné konstrukce jsou ze systému YTONG. Obvodové stěny jsou kontaktně zatepleny EPS, místy minerální vatou.
Dům má plochou střechu, stropní konstrukce byly řešeny dřevěnými sbíjenými nosníky s klasickou skladbou střechy. Podhled je sádrokartonový.

Okna a vstupní dveře jsou z dřevěných profilů vnější barvy tmavě hnědé. Vchodové dveře mají bezpečnostní sklo a bezpečnostní kování, vnitřní dřevěné bezfalcové dveře obložkové bezfalcové zárubně. V obývacím pokoji jsou posuvná okna s bezpečnostním zasklením.

Autorská zpráva
Foto: Jakub Holas


Vila Atrium
Autor: Fandament Architects s.r.o.
Realizace: 2010 - 2014
Zastavěná plocha: 380 m2
Užitná plocha: 260 m2
Obestavěný prostor: 1250 m2
 


 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Interiéry/design

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz