Foster+Partners: Pavilon ve Starém přístavu v Marseille

Foster+Partners: Pavilon ve Starém přístavu v Marseille

(25. 3. 2013) V sobotu 5. března byl ve Starém přístavu (Vieux Port) v Marseille dokončen otevřený pavilon od kanceláře Normana Fostera.

 
 
 
 

Foster+Partners: Pavilon ve Starém přístavu v Marseille

V sobotu 5. března byl ve Starém přístavu (Vieux Port) v Marseille dokončen otevřený pavilon od kanceláře Normana Fostera.

Vieux Port Pavilion se nachází v ústí marseilleského přístavu, který je na seznamu světového dědictví. Minimální, ale účinná intervence poskytuje chráněný prostor pro veřejnost. Šest štíhlých pilířů podpírá baldachýn tenký jako žiletka. Přístřešek s rozměry 46x22 metrů je z leštěné nerezové oceli. Dokonale se v něm zrcadlí okolní dění. Taková podívaná podněcuje chodce k tomu, aby tu prodlévali.
Ve snaze vytvořit bezpečnou pěší zónu a kvůli rekultivaci nábřeží jako občanského prostou a připojení přístavu k městu byly hausbóty a technická zařízení, které dříve lemovaly nábřeží, přesunuty k novým plošinám a klubu u vody.
Nové dláždění bledou žulou je barvou i trvanlivostí podobné původní vápencové dlažbě. Jednoduché materiály s hrubou texturou zabezpečují přístup všem, byly odstraněny také obrubníky a vyrovnána jednotná úroveň plochy.
Východní část přístavu je tak vrácena obyvatelům, kteří tu mohou konat oslavy, trhy a jiné akce. „Lehká konstrukce je sice jen taková stříbrná linie na horizontu,“ řekl Spencer de Grey, ale nabízí základnu pro rozličná setkání právě v roce, kdy je Marseille hlavním evropským městem kultury.

Autor: Foster + Partners
Hlavní architekt: Spencer de Grey
Krajinářský architekt: Michel Desvigne
Foto: Foster + Partners, Nigel Young

 

 

 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Ostatní

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz