Galerie s kavárnou Jedním tahem

Galerie s kavárnou Jedním tahem

(14. 4. 2020) Michal Tichý / atelier 3P

   
 
 
 
 

Galerie s kavárnou Jedním tahem

64. budova bývalého výrobního areálu firmy Baťa ve Zlíně. Okolní budovy stále doprovází syčení páry a čilý pohyb paletových vozíků, to vše v dochozí vzdálenosti pěti minut od centra města. Dnes však jde pouze o zlomek aktivit kdysi nejproduktivnější továrny obuvi na světě. Rozsáhlý areál s úžasnou historií kterou místo sálá dodnes, dnes hledá svou novou roli, mění se a integruje do centra města. Vznikají zde  kancelářské prostory, obchodní jednotky a také byty za účasti developerů i města.

Zadáním investora bylo vytvořit současné kulturní místo pro setkávání nejen u výborné kávy. K tomu je určen prostor o rozměru 12 x 18 m, výškou stropu přes čtyři metry a devíty okny velikosti 2,5 x 4,2 m.  S ambicí pořádat výstavy, koncerty a různá společenská setkání, je navržena rozvolněná “plovoucí” dispozice, takže lze vytvářet různorodé prostory dle aktuálních potřeb. Tento dynamický model vychází z okolního prostředí výroby, kde se vše neustále vyvíjí a zůstává v pohybu. Tato myšlenka se prolíná celým projektem až po návrh nábytku a jde ruku v ruce s modularitou výrobních budov a v konečném důsledku i myšlenkou celkového urbanismu města. Do volného prostoru umisťujeme pouze menší objemy nutného zázemí, udržujeme tak čitelný odstup, necháváme vyniknout velkorysost stávající architektury. Dominantní pozice mobilního baru ve středu dispozice v běžném denním provozu přirozeně člení prostor a soustřeďuje ohnisko divadelní scény. V případě potřeby je možno bar přemístit na stranu a ponechat uprostřed volnou plochu - stage.

Zážitek z prostoru, gastronomie a atmosféry je od začátku komponován jako důmyslné divadlo. Baristé v hlavní roli utváří ohnisko dramatické scény. Sedací nábytek je navržen tak, aby bylo možné utvářet libovolné sestavy. Jako hlavní stavební prvek architektury sedacího nábytku a květináčů byla zvolena plastová přepravka. Ta se vyrábí ve velmi širokém spektru rozměrových variant. Tento modulární stavebnicový systém ve stylu “lega” nám umožnil vytvářet široké, úzké, vysoké, nízké a nekonečně dlouhé lavice a stoly, vysoké květináče, nízké truhlíky a misky na kaktusy. Tyto sestavy pak doplňujeme židlemi, které jsou taktéž navrženy na míru pro tento projekt. Postupně jsme přepravky zapojili v celém projektu včetně organizace vybavení baru a kuchyně. Dominantním prvkem interiéru jsou vzrostlé rostliny, banánovníky, fíkusy a palmy. Svěží listová zeleň dodává průmyslově naladěnému okolí jiskru a možná i naději. Návštěvníkům pak tato organizovaná džungle dodává potřebný pocit bezpečí a soukromí. Návštěvník pozorovatel si tak zde najde svou observatoř, stejně tak jako půvabně vyhlížející dáma kterou rostlina potěší a poskytne důstojný background.

Dalším důležitým úkolem bylo vytvoření scény umělého osvětlení. To se nakonec realizovalo netradičně převážně pomocí vertikálních světelných sloupů.Těmito světelnými sloupy doplňujeme vertikalitu rostlin a cíleně tak zahušťujeme dispozici volného prostoru. Konstrukce takového osvětlení byla značně náročná a vyžadovala vytvoření řady prototypů, včetně systému upevnění do podlahové konstrukce. Světelné sloupy byly pak realizovány v několika výškových variantách na vrchní části opatřeny bodovým osvětlením.

Materialita interiéru je komponována ze tří základních prvků. Na pozadí šedých odstínů betonu, stěn a plastových přepravek září voskově sametové dřevo v podobě březového masivu a březové překližky kontrastující s rozmanitými odstíny listové zeleně.

Projekt byl od začátku velkou výzvou a zůstává dále, je živý, vyvíjí se a hledá nové cesty. Přijďte posedět a vychutnejte espresso pod vějířem barev listu banánovníku a posuďte sami.
AUTORSKÁ ZPRÁVA


Místo: Zlín, 64. budova
Autoři projektu: Michal Tichý / atelier 3P
Dodavatel interiéru: truhlářství Vyoral
Investor: Antonín a Libor Tichý
Projekt: 2019
Realizace: 2019-2020

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Interiéry/design

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz