Ganvié – beninská „vodní“ architektura na jezeře Nokoué

Ganvié – beninská „vodní“ architektura na jezeře Nokoué

(22. 4. 2020) Ondřej Havelka

   
 
 
 
 

Ganvié – beninská „vodní“ architektura na jezeře Nokoué

Západoafrický Benin není jen kolébkou prastarého voodoo (jinak také západoafrického vodunu), je také zemí, která ukrývá unikátní klenot: jezerní vesnici Ganvié vystavěnou na dřevěných pilířích uprostřed jezera Nokoué nedaleko města Cotonou. Jediný přístup do vesnice Ganvié je loďmo (případně na všem co plave, na hladině tu potkáte i malé děti v hrncích) a veškerý život probíhá na vodě; díky tomu se vesnici přezdívá „Benátky Afriky“. Lidé se tady nejčastěji plaví na jednoduchých dlouhých loďkách vydlabaných z kmene stromu, někdy doplněné plachtou sešitou z několika roztrhaných pytlů; děti a lehčí váhy můžete často vidět v umělohmotných vědrech se dvěma naběračkami místo pádel.

Ganvié je patrně největší vesnicí postavenou zcela na vodě v celé Africe, žije tady přibližně 20 000 lidí, kteří prakticky nevstupují na pevninu. Vesnici na dřevěných pilířích vybudovali patrně lidé etnika Tofinu ve strachu před fonskými nájezdníky a to v 16. století. Jednoduché dřevěné stavby na jezeře ovšem stály už dříve a podobných (menších vesnic) je na pobřeží Guinejského zálivu více.

Na rozdíl od evropských Benátek, či „asijských Benátek“ ve Šrínagaru, tady v „afrických Benátkách“ mají stavby na pilířích poměrně krátkou životnost. Na druhou stranu jejich výstavba není nijak náročná. Klíčová otázka budoucnosti Ganvié zní: dřevo nebo plech? Poslední dobou má hlavní slovo plech, přesto dřevěný charakter vesnice zatím nevymizel.

V Ganvié se můžete přímo na jezeře ubytovat, je tady několik jednoduchých restaurací a obchodů a na jakémsi hlavním vodním náměstí se každý den koná trh, kde můžete z dřevěných lodí nakoupit převážně ovoce a zeleninu, ale také dřevěné voodoo fetiše či sušené části zvířat sloužící k ochraně domácnosti. V jednoduchých dřevěných konstrukcích je člověku velmi příjemně, kombinace dřeva a vody je uklidňující.

Dřevěné domy musí vydržet poměrně ostré a silné nápory přívalového deště doprovázeného silným větrem, proto je zvykem domy svazovat vzájemně k sobě a vytvářet tak pevnější konstrukce stojící na větší ploše a více pilířích. Elektřinu si lidé většinou vyrábí benzínovými centrálami. Asi nepřekvapí, že hlavním zdrojem obživy je rybolov. Pobřeží Guinejského zálivu je vzdálené jen několik málo kilometrů od jezera Nokoué – oceán a jezero jsou propojené Cotonskou lagunou.

Benin je sice malá země, ale kulturně je nesmírně rozmanitá a mezi jihem a severem lze pozorovat nemalé rozdíly. Totéž se týká architektury: zatímco jih je známý právě pro svou „vodní architekturu“ pracující zejména se dřevem, sever je pověstný krásnými oblými stavbami z hliněných cihel a hlíny stavěnými v tzv. súdánsko-sahelském stylu.

Ondřej Havelka
Autor je cestovatel, religionista, teolog a jednatel stavební firmy


Související články:
Lalibela: etiopská sakrální architektura  15.4.2020
Unikátní súdánsko-sahelská sakrální architektura  7.4.2020

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz