GROUNDS

GROUNDS

Šaldova 16, Praha Karlín

(22. 11. 2021) KOGAA 

   
 
 
 
 

GROUNDS

Nové prostory kavárny a pražírny se ukrývají ve vnitrobloku obytných a administrativních domů. Veškeré konstrukce a většina prvků a mobiliáře byly vyrobeny svépomocí společně s majiteli kavárny, čímž se snížily náklady na výstavbu. Z 80 procent se přitom jedná o recyklovaný materiál: například dřevěné konstrukce a další prvky pocházejí z brněnské likérky, kterou architekti rekonstruovali před časem, repasované lampy pak využili z bývalé zbrojovky. Přímo na místě se vyráběly kavárenské stoly z betonu, dřevěná lavice podél stěny i vertikální regál s nabízeným zbožím. Bar tvoří surové vlnité plechy, jeho kovová pracovní deska byla vyříznuta tak, aby pojmula veškeré příslušenství potřebné ke správnému servisu kávy.

 
Čistému a světlému interiéru dominuje oranžová barva kovových prvků, vlnitý plech a množství rostlin. Architektonické studio KOGAA využívá horní prostor vymezený vlnitým polykarbonátem jako kancelář své pražské pobočky.

Přirozené světlo proniká do dvoupodlažního objektu shora a díky průsvitným stěnám se šíří napříč jednotlivými částmi. Prostory umístěné dále od vchodu slouží výrobě kávy – od skladování kávových zrn po procesy jejich čištění, pražení a balení. Oddělená místnost za barem je určena k testování kávy a funguje zároveň jako showroom pro baristické stroje a prostor pro pořádání workshopů a různých soutěží.
 
Přední část objektu má funkci kavárny a prodejny kávy. U boční stěny je zavěšeno kovové schodiště (realizováno ve spolupráci s Duro Design). Vede do horního pracovního prostoru, který vymezuje organicky tvarovaná stěna z vlnitého polykarbonátu. Půdorys vytváří zákoutí plná květin, které zároveň slouží jako přírodní čističe a zvlhčovače vzduchu, což napomáhá k udržování optimální vlhkosti potřebné pro kávové procesy.
 
Koncept byl nápadem Reneho Kraloviče z pražírny Rusty Nails coffee, který stojí za dalšími úspěšnými podniky v Česku. V tomto případě bylo hlavní ideou přiblížit pražení kávy veřejnosti a současně vytvořit platformu pro baristy a další experty na kávu, aby se mohli vzdělávat.

Autorská zpráva
Foto: Alex Shoots Buildings


Autoři: KOGAA – Alexandra Georgescu, Tomáš Kozelský, Viktor Odstrčilík, Kateřina Baťková, Josef Řehák, Kateřina Čenovská
Užitná plocha: 120 m2
Dodavatelé: DURO design, vitra

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2020

 
 
 
 
50.0929849
14.4558462
GROUNDS

GROUNDS
Šaldova 16
Praha Karlín

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz