Gurdau vinařství

Gurdau vinařství

(12. 10. 2023) Aleš Fiala

   
 
 
 
 

Gurdau vinařství

Gurdau vinařství bylo založeno roku 2012 na „zelené louce“, vysazením prvních vinic ve svazích nad obcí Kurdějov. Ta patřila historicky k významným dodavatelům vína mikulovským i brněnským měšťanům i šlechtickým dvorům na Moravě. Převzetím historického názvu obce se mladé vinařství Gurdau hlásí k velkolepému vinařskému odkazu lokality.

Vlnka v krajině
Už počáteční ideje vinařského domu uvažovaly provozně nejefektivnější polohu, doslova v centru vinic. Ta je zároveň účelná i poetická, protože odsupuje od vesnice a nabízí uklidňující a okouzlující výhledy. Aby tomu tak bylo, umístění objektu ve volné krajině s sebou pochopitelně přineslo vysoké nároky na architektonické a krajinářské začlenění. Na krajinný kontext reagujeme formou mírného oblouku – vlny v krajině, pahorku mezi pahorky. Velká péče byla věnovaná zakomponování – delikátnímu zaříznutí stavby do terénu a její návaznosti na zeleň kulturní i přírodní. Střecha oblouku je řešena jako zelená extenzívní, okolí domu bylo osázeno 150 keři a vzrostlými stromy, mnohdy prorůstajícími „proděravělou“ střechou. Celková síla a užitek nové zeleně ve prospěch krajiny i domu se projeví teprve s léty.

Organická architektura
Vlastní stavba je železobetonová, dvoupatrová. Podzemní část je určena výrobě, ležení a archivování vína, v přízemí se odehrává degustace, posezení a prodej. Hostům jsou k dispozici dva apartmány pro příležitostné nocování.
Založení stavby do země je pro vinařství tradiční, její pojetí je pak naprosto současné a nadčasové. Atmosféra prostředí je založena na zážitku krásy, vytříbenosti a absolutního komfortu. Použití materiálů jako pohledový beton, sklo, kov a dubová a akátová dřevina je čisté a přímé a podporuje organickou formu stavby. Zároveň je kladen maximální důraz na preciznost řemeslného zpracování a detaily.

Bezprostřední kontakt s krajinou, umožněný velkoplošným prosklením, velkorysými terasami a pochozí střechou, vnáší do zážitku prostoru různorodost přírodních nálad a ročních období.
Zapuštěním domu do terénu vzniká pocit přívětivého zázemí, přirozeného splynutí s místem, ze kterého víno pochází. Nadhled a vzdušnost lze vychutnat pobytem na terasách a umělém kopci zelené střechy, kde se otevírají famózní scenerie horizontů Kurdějova, v dálce se rýsující Pálavy i rovin rozprostírajících se k Rakousku. Prostory vinařského domu jsou proměnlivé a vstřícné chvílím společenským, romantickým i tiché kontemplaci nad sklenicí vína.
Věříme, že koncepce vinařství Gurdau výrazně přispěje k rychle rostoucí a zvyšující se vinařské a turisticko-vinařské kultuře v Česku a podpoří růst nové půvabné tradice kultivovaného setkávaní a sepětí člověk – víno – krajina.

Udržitelnost
Stavba je navržená s co největším respektem k okolní krajině. Je kompletně překryta obloukovou extenzivní vegetační střechou, aby po rozvinutí vegetace byla v dálkových pohledech téměř neviditelná. Okolí stavby je doplněno množstvím nových keřů a vzrostlých stromů také z důvodu vytvoření optimálního mikroklimatu v budoucnu. Poloha stavby přímo ve vinohradu minimalizuje dopravu surovin a pracovníků v rámci vinařství. Výrobní prostory jsou umístěny pod terénem, naopak prostory pro zákazníky jsou otevřeny prosklenou fasádou směrem ke slunci, z důvodu využívání pasivní energie. Proti přehřívání v nejteplejších letních měsících jsou navržena tepelně izolační trojskla v kombinaci s dřevěnými předokenními dubovými lamelami, dostatečným přesahem obloukové střechy a zastíněním pergoly před fasádou plachtami. K vytápění je použito tepelné čerpadlo vzduch-voda. Dešťové vody jsou zachytávány v akumulační nádobě a využívány k závlaze vinohradu.


Autorská zpráva
Foto: BoysPlayNice

Studio: Aleš Fiala
Autor: Ing. arch. Aleš Fiala
Spoluautor: Ing. Tomáš Bílek, Ing. Bronislav Bureš (stavební inženýři)
Umístění projektu: Kurdějov 300, 693 01 Kurdějov
Země projektu:  Česká republika
Rok projektu: 2016–2020
Rok dokončení: 2022
Zastavěná plocha: 1260 m²
Hrubá podlahová plocha: 1141 m²
Užitná plocha: 997 m²
Plocha pozemku: 43099 m²
Rozměry: obestavěný prostor 5300 m3
Klient: GURDAU vinařství s.r.o.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2022

Komentáře ke článku

 
 
 
 

12. 10. 2023 14:42:25. Re: Gurdau vinařství. Ing.arch.Miloš Grigorij Parma

 
 
 
 

12. 10. 2023 14:42:25. Re: Gurdau vinařství. Ing.arch.Miloš Grigorij Parma

  MOC dobrý. Konečně v převážné hranatosti současné architektury-obliny, které spolupůsobí s přírodou. Díky.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2023 Business Media One, s. r. o., Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz