Hájenka

Hájenka

Praha - Vinoř

(30. 11. 2020) Archport

   
 
 
 
 

Hájenka

Ve Vinoři se nachází klidná a rozmanitá ulice jménem Chvojenecká. Je to pravděpodobně nejhezčí ulice v obci. Ze severní části ji lemuje les, z jižní strany domy různých velikostí utopených v zahradách. Jednomu z nich se od jakživa říkalo Hájenka. Důvodem je charakter původního domu s detaily chalupy zapomenuté uprostřed lesa. Naším úkolem bylo zhodnotit stav Hájenky a navrhnout rekonstrukci s přístavbou do zahrady. 


Dům byl postaven v šedesátých letech na pozemku se vzrostlými stromy a keři. V roce 2013 získali objekt noví majitelé, kteří se ho rozhodli přizpůsobit svým představám. Objekt se suterénem, přízemím, podkrovím a malou vstupní verandou splňoval jejich představy o novém bydlení, jediným nedostatkem byla absence otevřeného prostoru sloužícího současně jako kuchyně, jídelna, pracovna a obývací pokoj. U stávajícího objektu nebylo vytvoření velkého prostoru z konstrukčních a kapacitních důvodů možné. Odpovědí se stala přístavba při jižní fasádě směrem do zahrady. Jednoduchá hmota s pultovou střechou a s podlahou 20 centimetrů nad terénem navazuje přímo na dům. Důvodem pro zvolené hmotové řešení byla snaha vytvořit v interiéru nový velkorysý prostor s vysokým stropem, ale současně nezakončit přístavbu směrem do drobné zahrady přehnaně vysokým průčelím. 

V interiéru přístavba navazuje na stávající kuchyni a obývací pokoj. Nově bude přístavba s těmito místnostmi propojena v jeden velký obytný prostor se dvěma výškovými úrovněmi. Hranici mezi přístavbou a zahradou bude tvořit pět a půl metru široké posuvné okno, za kterým navazuje na obytný prostor sluneční pergola.
Nejvýraznějším architektonickým prvkem Hájenky je vstupní veranda, jejíž tvar a velikost jsme zachovali a navrhli novou zasklenou konstrukci s příjemnějším členěním a ocelovými zasklívacími lištami. 

Interiér navrhla designérka Kateřina Horská ze Studia X.

Autorská zpráva
Foto: Petr Polák

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2015

Komentáře ke článku

 
 
 
 

3. 12. 2020 10:47:08. Re: Hájenka. PAVEL NOSEK
4. 12. 2020 19:33:38. Re: Re: Hájenka. Jitka
7. 12. 2020 17:04:27. Re: Re: Hájenka. Jiří Procházka

 
 
 
 

3. 12. 2020 10:47:08. Re: Hájenka. PAVEL NOSEK

  NELÍBÍ SE MĚ PROVEDENÍ KOMÍNŮ A JEJICH PŘEVÝŠENÍ NAD HŘEBEN OBJEKTU

4. 12. 2020 19:33:38. Re: Re: Hájenka. Jitka

  Výška komínů se vypočítává, nejde o to, jestli se líbí nebo ne. Ale pokud jde o provedení, tak souhlasím, i s tím kotvením to vypadá spíš jako provizorně vystrčená roura od kamen než jako komín.

7. 12. 2020 17:04:27. Re: Re: Hájenka. Jiří Procházka

  Také se mi nelíbí komíny, hlavně ty zděné - jejich výška rozhodně neodpovídá předpisům o komínech, 650 mm nad hřeben nemají zcela určitě.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz