Hasičská zbrojnice Líbeznice

Hasičská zbrojnice Líbeznice

Mělnická 43, 250 65 Líbeznice

(7. 2. 2020) Slavnostní otevření nové hasičské zbrojnice proběhlo 7. února 2020

   
 
 
 
 

Hasičská zbrojnice Líbeznice

Líbeznice mají novou hasičskou zbrojnici, vylepšené je i okolí
(ČTK) - Líbeznice u Prahy mají novou hasičskou zbrojnici. Vylepšeno bylo i její okolí a přibylo také zázemí pro technické služby. Zbrojnice vznikla podle návrhu ateliéru Ehl & Koumar Architekti. Na stavbu za celkem 30 milionů korun přispěl stát i Středočeský kraj, obec na ni ze svého rozpočtu dala 22 milionů. V pátek bude zbrojnice slavnostně otevřena, oznámil ČTK starosta Líbeznic Martin Kupka (ODS).

Novou zbrojnici chystala obec několik let a na její podobu vypsala i architektonickou soutěž. "Líbeznice dostávají novou krásnou stavbu a nové pěkné zákoutí se stromy. Ještě před rokem stály přímo tady v centru obce nevzhledné plechové boudy a přístřešky. Dnes je tu kvalitní veřejné prostranství," uvedl Kupka. Samotná stavba trvala deset měsíců.

Podle obecního architekta Jana Hájka se podoba budov vrací k tradiční struktuře obce. "Domy jsou nejvíce podobné stodole s tím, co stodoly naší kultuře přinášejí - jistou velkorysost, jednoduchost, monumentalitu a rytmus," uvedl. Nově upravený prostor dotváří také osm autorských soch Ivany Šrámkové.

Hasiči donedávna využívali už nevyhovující prostory v budově obecního úřadu. Výrazně se tak nyní zlepší jejich podmínky i možnosti uskladnění techniky, a to nejen té hasičské, ale i technických služeb. Finální podobu zbrojnice opakovaně připomínkovali jak profesionální, tak dobrovolní hasiči, takže by podle starosty měla splňovat všechny nároky a zajistit zázemí pro další rozvoj jednotky dobrovolných hasičů v Líbeznicích.

___

(30. 1. 2020) Po letech příprav a roce budování se 7. února 2020 otevře zbrusu nová hasičská zbrojnice a zázemí technických služeb. Obec do projektu investovala s pomocí státu a Středočeského kraje téměř 30 miliónů korun. Architektonické řešení je dílem ateliéru Ehl & Koumar architekti. Na slavnostní otevření bude hned navazovat komentovaná prohlídka obou budov.

V roce 2017 proběhla jednofázová vyzvaná projektová architektonická soutěž (s možností podávání žádostí o účast v soutěži) na Hasičskou zbrojnici a moderní zázemí technických služeb obce Líbeznice včetně úpravy okolí domu služeb. Předmětem soutěže bylo zpracování architektonického návrhu na komplexní úpravu prostranství dvora, resp. dosavadního zázemí technických služeb obce. Jednalo se o stavební úpravy přístupu pro pěší, pro vjezd automobilů a vyřešení parkovacích stání kolem domu služeb, výstavbu víceúčelové budovy stanice jednotky sboru dobrovolných hasičů včetně příjezdového prostoru pro hasičské vozy i komunální techniku. Soutěže se zúčastnilo 7 týmů.
Projekt dvou "červených stodol" vytvořili na základě úspěchu v architektonické soutěži Lukáš Ehl a Tomáš Koumar se svými spolupracovníky.
V soutěži na zhotovitele uspěla s nabídkou 28 miliónů korun společnost Gema Art.
Stavba byla zahájena v dubnu 2019.

Více informací o soutěži včetně vítězných projektů najdete na stránkách obce Líbeznice nebo na stránkách ČKA.
Rozhovor s autory při příležitosti zahájení stavby najdete ZDE.
Událost na FacebookuKomentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz