Říčany chystají výstavbu základní školy na Komenského náměstí

Říčany chystají výstavbu základní školy na Komenského náměstí

(13. 3. 2018) Autorem vítězného projektu je ateliér Rusina Frei, s.r.o.

   
 
 
 
 

Říčany chystají výstavbu základní školy na Komenského náměstí

(ČTK) - Říčany u Prahy chystají výstavbu nové základní školy na Komenského náměstí. Architektonická kancelář již pracuje na projektové dokumentaci, stavět by se mělo v příštím roce. Náklady se odhadují na 250 milionů korun, sdělila ČTK mluvčí radnice Kateřina Lauerová.

Nová budova s 18 kmenovými třídami, specializovanými učebnami a jídelnou vznikne na volných pozemcích, kde je nyní louka. Součástí areálu bude vedle vlastní školní budovy samostatná tělocvična s podzemním parkovištěm, venkovní sportoviště a park.

Výstavba má být financována z programu ministerstva školství určeného na rozšiřování školních kapacit v takzvaném prstenci kolem Prahy, v němž je téměř 1,7 miliardy korun. Dotace má pokrýt až 70 procent nákladů. Protože půjde o energeticky úspornou budovu, budou Říčany žádat také o dotaci z Operačního programu Životní prostředí, která může činit až 50 milionů korun a pokrýt do 30 procent celkových výdajů.

Radnice k vítězné studii budoucí školy uspořádala veřejné projednání a návrhy zaslané do architektonické soutěže vystavuje na Masarykově náměstí. Vítězný návrh je podle starosty Vladimíra Kořena (Klidné město) citlivý k okolí a dotváří prostor náměstí. "Mně se moc líbí i dopravní řešení, které by mohlo přinést na Komenského náměstí nová propojení. Auta by se tak mohla rozdělit do několika proudů a před školou se pamatuje i na pěší zónu," ocenil Kořen.

Doplněno Stavbaweb.
Město Říčany v loňském roce vyhlásila jednofázovou otevřenou projektovou architektonickou soutěž na novou základní školu na Komenského náměstí. Předmětem soutěže byl návrh architektonického a konstrukčního řešení 18- třídní základní školy v Říčanech. Základní škola s 18 kmenovými třídami pro 1. i 2.stupeň bude mimo jiné obsahovat specializované učebny, jídelnu, tělocvičnu a venkovní sportoviště, zpevněné plochy (chodníky, parkoviště, komunikace), sadové úpravy pozemku. Základní škola bude umístěna na Komenského náměstí v Říčanech na nezastavěném pozemku, který byl využíván jako louka.
• Autorem vítězného projektu je ateliér Rusina Frei, s.r.o.
• Vítězný projekt na stránkách ateliéru Rusina Frei.
• Více informací o soutěži a vítězné návrhy najdete na stránkách ČKA.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Škola, věda

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz