Čínští architekti vyhráli designovou soutěž o nejlepší přestavbu Notre-Dame

Čínští architekti vyhráli designovou soutěž o nejlepší přestavbu Notre-Dame

(12. 9. 2019) Designéři Cchaj Ce-jü a Li S'-pej vyhráli hlasování v soutěži pořádané společností GoArchitect, která se zabývá vydáváním odborných architektonických publikací

 
 
 
 

Čínští architekti vyhráli designovou soutěž o nejlepší přestavbu Notre-Dame

Celkem 226 návrhů z 56 zemí se přihlásilo do soutěže, o jejímž vítězi rozhodovalo více než 30 000 hlasujících návštěvníků stránek. Autoři ankety svým záměrem chtěli vyvolat diskusi nad podobou nové katedrály. Francouzský prezident Macron se již v dubnu nechal slyšet, že se nebrání ani modernímu designu.

Oba mladí designéři vystudovali svůj obor na univerzitách v Číně (Ččching-chua, resp. Pekingu) a v současné době působí v americkém Chicagu. Jejich vítězný návrh se jmenuje Pařížský tlukot srdce (v originálu Paris Heart Beat) a přestože poškozená katedrála Notre-Dame je stará více než 800 let, tak ve své studii počítají s nejnovějšími technologiemi.

Součástí nové konstrukce by měla být časová kapsule ve tvaru špičky věže, která se má otevírat každých 50 let, aby se do ní uložily artefakty probíhající doby. Má se tak propojit minulost se současností s přesahem do budoucnosti. Speciální kapsule bude upevněná pomocí magnetu a pohyby nahoru a dolů by v podstatě levitovala a navozovat dojem tlukotu srdce. Nová katedrála Notre-Dame by tak měla působit jako opravdové tepající srdce francouzské metropole, potažmo celé Francie.

Podle samotných autorů by měl tlukot rovněž evokovat znovuzrození celé budovy, která letos v dubnu lehla z velké části popelem. Požár zničil kompletně celou střechu, která potřebuje kompletní opravu. Ke kapsuli je navržena i spodní část věže, která má sloužit jako pomyslný kaleidoskop Paříže společně s prosklenou střechou, jenž má z vnitřní strany vrhat růžové světlo, coby naději na lepší zítřky. Francouzský prezident Emmanuel Macron občanům už na jaře přislíbil, že katedrála bude obnovena do pěti let a návrh čínských designérů ukazuje cestu, kterou by se rekonstrukce pařížského svatostánku mohla vydat.

Více a vizualizace

tisková zpráva

Komentáře ke článku

 
 
 
 

12. 9. 2019 14:48:07. Re: Čínští architekti vyhráli designovou soutěž o nejlepší přest... Karel Doubner

  Úroveň vědomí nového designu je 280, proti 490 gotického originálu.

12. 9. 2019 17:07:24. Re: Re: Čínští architekti vyhráli designovou soutěž o nejlepší p... Oldřich Řeřicha

  Škoda, že toho nespadlo víc, zbavili by se i těch opěrných zdí, ty jsou v dnešní době dost zbytečné a to gotické příšeří je třeba rozehnat něčím soudobým.
Hlavně ať se autor proslaví!

13. 9. 2019 13:55:04. Re: Re: Re: Čínští architekti vyhráli designovou soutěž o nejlep... Zdeněk Meisner

  primárně nejde o ty dva, ale o hlasující veřejnost. Na druhé straně i z jen letmého pohledu na další návrhy (ještě škrpále od Zahy Hadid tam chyběly) je člověk rozpačitý. A současně - v této tekuté době si jeden vůbec netroufne vyslovit názor, úžasné je v podstatě vše, pokud dobře okecáno.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2019 Business Media CZ, s. r. o.