Interiéry kanceláří vedení města

Interiéry kanceláří vedení města

Pernštýnské náměstí 1, Pardubice

(10. 1. 2020) Ateliér Mixage

   
 
 
 
 

Interiéry kanceláří vedení města

Zadáním bylo v rámci již probíhající rekonstrukce vytvořit studii a následně projekt interiérů kanceláří vedení města – primátorského patra ve 2. NP historické radnice v Pardubicích. Jedná se o pět kanceláří zástupců města, tři kanceláře asistentek/sekretariátu, kuchyňku a salonek. Požadavkem investora bylo zachování stávajícího funkčního uspořádání.
Interiéry volně navazují na historické prostředí objektu a doplňují je o současné materiály a prvky technického charakteru. Pro všechny kanceláře byl navržen specifický nábytek, který tvoří jednotnou linku interiérů.
V průběhu rekonstrukce se postupně odkrývaly historické malby. Ty se staly jedním z inspiračních zdrojů interiéru a vytvořily jejich základní barevný rámec. Odkryté malby, někdy i velmi tmavých odstínů, poukázaly na nutnost změny bílé barvy vnitřních stran oken a dveří na světle šedou.
Fragmentální pozůstatky historické malby jsou skryty pro další generace pod novými, jemně šedými malbami s bílými linkami. Prostorům se navrátila dřevěná podlaha – masivní dubové parketové vlysy v rybinovém vzoru. Rozvody jsou schovány do podlahy. Odstraněním původního podokenního žlabu jsme podpořili vertikálnost oken, kterou jsme umocnili pásy závěsů a záclon. Výrazným novým vstupem do interiéru jsou závěsná segmentová svítidla sestavená do tvaru oválu.
Atypický dýhovaný nábytek doplňuje typizovaný sedací mobiliář. Navržený nábytek vytváří specifické solitérní kusy, které jsou sjednoceny materiály, utilitárními tvary, jemnými detaily i skladbou dýh. Vyroben byl z dubové dýhy a osazen na podnože světlé šedé barvy. Jednotlivé kusy jsou opatřeny vyfrézovanou vodorovnou linkou úchytek, která volně přechází do bočních korpusů skříní. Tento detail členění nábytku umožňuje vytvořit do sebe zapadající celek a propojit tak jednotlivé kusy mezi sebou.
Zcela atypickou kanceláří je kancelář primátora, pro kterou byla navržena jiná nábytková řada s povrchem z tmavé ořechové dýhy doplněné jemnými měděnými detaily. Interiéru vévodí dekorativní reliéf z původní kanceláře. Mezi sekretariátem a kanceláří primátora se nachází salonek s křesly a pohovkou. Tato původně úzká místnost s krásným reliéfním stropem s rozetou byla v průběhu času rozdělena sádrokartonovou příčkou na dva prostory s rozdílným provozem, kuchyňku a salonek. Ornament stropu byl tak necitlivě přerušen. Navrhli jsme proto novou sádrokartonovou příčku, která je v horní části přerušena pásem skla.
Sekretariát primátora nábytkem navazuje na ostatní sekretariáty. Rozdíl je pouze v umístění kuchyňky. Její dveře jsou v klasické výšce a nenavazovaly tak na ostatní dveře do kanceláří. Pro eliminaci rušivého dojmu jsme navrhli dveře se skrytou zárubní v barvě a členění okolních stěn.

Autorská zpráva
Foto: Honza Ptáček


Investor: Magistrát města Pardubic
Autor: Mixage s.r.o. architektonická a grafická kancelář

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 2. 2020 11:04:39

Re: Re: Pankrác.

Je nyní 6141.

18. 2. 2020 22:08:26

Re: Žaloba ombudsmanky kvůli Šantovce Tower

Druhá největší městská památková rezervace Olomouc má pro svoji ochranu vyhlášené ochranné pásmo, které ale nic nechrání - chybí v něm totiž výrok... Magistrátní památkáři si tak flexibilně vymýšlejí podmínky ochrany či neochrany jak se jim zamane a jak kdo přitlačí. A nemohou si to vynachválit: v památkově identickém území sem tam zamítnou nadstavbu rodinného domu a sem tam „pustí“ 22 patrový mrakodrap, jak je vidět. Dovolím si prognózu: dojemná shoda mezi špičkami už několikáté olomoucké politické garnitury a úředníky magistrátu už prošla mnohokrát ohněm, a je na ni 100% spolehnutí. Jen pro připomenutí: 3-letá nečinnost magistrátu při soudem nařízené nápravě zrušené části územního plánu a při nevyhlášení dílčí stavební uzávěry, kladné stanovisko šéfky magistrátních památkářů (na třetí pokus) poté co ho 2x zrušil nadřízený orgán. A abych nezapomněla na „zásluhy“ jednoho z největších malých mužů Olomouce – ministra kultury Staňka, který tak dlouho odkládal jednoznačné rozhodnutí svého ministerstva k této cause, až ho pro jistotu raději vůbec nestihl udělat. Nebojte. Klapne to, A když bude nejhůř, pan Křeček není paní Šabatová. Šantovka Tower bude! A protože žijeme v právní státě, který garantuje rovnost šancí a předvídatelnost práva, po Šantovka Tower začnou v prstenci ochranného pásma kolem Městské památkové rezervace vyrůstat další a další a hanácké mrakodrápky. Magistrát totiž už nebude moci otočit na obrtlíku a další stavby nepovolit. Protože precedent je precedent, tak proč toho nevyužít? Byty v oblacích, z jejichž oken se při nedělním vepřo-zelo-knedlo a lahváči budete moci dívat na barokní skvosty hluboko pod vámi…No řekněte: kdo to má? Myslíte, že bude o zájemce nouze? A město Olomouc konečně prolomí svoji provinciálnost, konečně prorazí a stane se urbanistickou raritou Evropy. Ne kvůli už dávnou okoukanému historickému jádru, ale kvůli náhrdelníků „Nabob“ Towerů kolem něj.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz