ječmen studio: Nástavba patra bytového domu a novostavba objektu v proluce

ječmen studio: Nástavba patra bytového domu a novostavba objektu v proluce

(23. 5. 2014) (Olomouc, ječmen studio) - Jdete kolem starého bytového domu, nižšího než ostatní v bloku. Průmyslovou čtvrť za nádražím máte rádi, ceníte si blízkosti centra, nechcete satelit, a tak se nebojíte zazvonit a zeptat se, zda by nebyla na prodej půda. Majitel domu vůbec neví, že je něco takového možné a nezdá se mu to jako špatný nápad... Vznikly dva byty, pro dva kamarády na míru, v relativním centru, za dobrou cenu.

 
 
 
 

ječmen studio: Nástavba patra bytového domu a novostavba objektu v proluce

(Olomouc, ječmen studio) - Jdete kolem starého bytového domu, nižšího než ostatní v bloku. Průmyslovou čtvrť za nádražím máte rádi, ceníte si blízkosti centra, nechcete satelit, a tak se nebojíte zazvonit a zeptat se, zda by nebyla na prodej půda. Majitel domu vůbec neví, že je něco takového možné a nezdá se mu to jako špatný nápad... Vznikly dva byty, pro dva kamarády na míru, v relativním centru, za dobrou cenu.

Adresa:  Dvorská 3, Olomouc-Hodolany
Klient: soukromá osoba
Architek: ječmen studio - Eva Blažková, Lukáš Blažek, Vítězslav Petr
Spolupráce na projektu:  Statika Olomouc, s. r. o.
Dodavatel stavby: Stavební firma Vymětal, s. r. o.
Plochy: nástavba 190 m2, novostavba v proluce 3x97 m2
Datum projektu: 2010
Realizace: 2012
Foto: ječmen studio


Stávající bytový dům se nachází v bloku městské zástavby v olomoucké čtvrti Hodolany. Blok je vymezen nárožními třípodlažními bytovými domy. Objekt Dvorská 3 je dvoupodlažní, navrhovaná nástavba patra je krokem ke zkompaktnění městského bloku. Architektonické řešení nástavby bytového domu klade důraz na sjednocení nástavby a stávajícího domu v jeden celek. Dům byl zvýšen a zcelen bez zdůraznění oddělení starého a nového. Zůstává mu výraz zděného domu v městském bloku se sedlovou střechou. Navrhovaný byt ve 3. NP je však oproti bytům ve stávajícím dvoupodlažním domě rozlohou dvojnásobný. Tento fakt je zřejmý z řešení uliční fasády, kde v úrovni 3. NP jsou největší okna. Užíváme princip superpozice, kdy se zdi směrem nahoru vylehčují a zvětšují se okenní otvory. Nově je navrženo přístupové schodiště v objektu proluky. Schodiště slouží pro nový byt novostavby v proluce a pro nový byt nástavby. Ústí na terase odkud je vstup do bytu nástavby.

 

Architektonické řešení novostavby v proluce je myšleno jako drobný nový svěží objekt v uliční frontě městského bloku. Hmota objektu je kvádr o výšce tří podlaží, poslední patro je odsazeno od stavební čáry ve prospěch terasy. Plášť novostavby měl být tvořen černou lamelovou strukturou – panely s výplní z ocelového průsvitného materiálu (tahokov). Ucelený blok s živou fasádou, okna mohla být jen do ulice a do dvora, hluboká dispozice. Ačkoliv je hmota novostavby kompaktní, vnitřní uspořádání vycházelo z komplikovaných požadavků investora: přístupové schodiště pro byt v nástavbě, na parteru garáž s parkovacím zakladačem pro 4 auta, terasa pro nástavbu a zbylý objem vyplnit mezonetovým bytem.


Vizualizace hlavního prostoru v proluce

Autorská zpráva

Publikováno v časopise Stavba 2/2013, str. 10-13, kde je též recenze Martiny MertovéZákladní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 1. 2020 11:37:05

Re: Re: Praha bude chránit panorama města, střech a podpoří stav...

Praha patří mezi nejkrásnější města světa díky jedinečnému urbanismu - celkovému uspořádání historického jádra i fantastické architektuře - málo kde najdeme tak bohatou směs stylů od románského po slohy 19.století. Za Karla IV. to byla jedna z největších metropolí Evropy a v době baroka již tehdy uznávaná svou jedinečnou krásou. Proč bychom jako Češi neměli být hrdí na tak úžasnou hodnotu? Praha zůstala jedinečná jen proto, že jsme v minulosti neměli dost peněz ji přestavět a tedy zničit, jak se to stalo v jiných evropských metropolích. Teď víceméně bez naší zásluhy vlastníme velkou devízu. Tohle vše ale neznamená, že v Praze musí být šmelina a kriminalita, To s tím nijak nesouvisí, spíše bych řekl, že zatímco krásná Praha možná ani není tak přímo vizitka českých schopností, to, co se děje dnes, česká vizitka je. Také se v Praze můžou stavět mrakodrapy, jen ne do historického panoramatu, to přece není nic hrozného. Proč bychom neměli jedinečnou starou Prahu a vedle rostly moderní čtvrtě. Jen to dělejme rozumně, ne tak, jako v mnoha zničených městech a vesnicích za komunistů, ale bohužel i za dnešní doby. Management je první vlaštovkou rozumného přístupu k rozvoji Prahy a pokud bude trend pokračovat, můžeme se dočkat i dalších rozumných opatření, jako vytěsnění šmeliny a grázlovství. Ale to je běh na dlouhou trať a nezapomínejme, že všechno, co se v Praze děje, je víceméně výsledek českých poměrů. Tak se snažme, abychom nemusely pořád jen koukat na ty Němce, Francouze nebo Švýcary.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.