Jičín chystá dokumentaci pro odpočinkovou zónu Cidlina

Jičín chystá dokumentaci pro odpočinkovou zónu Cidlina

(17. 12. 2019) Projekt by mělo zpracovat uskupení architektů Klára Novotná, Karel Novotný, Tereza Mirská a Jiří Neuvirt

   
 
 
 
 

Jičín chystá dokumentaci pro odpočinkovou zónu Cidlina

(ČTK) - Město Jičín chystá zadání prací na projektové dokumentaci pro výstavbu odpočinkové zóny Cidlina na okraji města. Projekt by mělo zpracovat uskupení architektů Klára Novotná, Karel Novotný, Tereza Mirská a Jiří Neuvirt, kteří letos vyhráli architektonicko-krajinářskou soutěž na podobu zóny. Za dokumentaci by město mělo zaplatit maximálně 2,8 milionu korun bez DPH, řekl dnes ČTK mluvčí města Jan Jireš.

Náklady na vlastní vybudování odpočinkové zóny o rozloze kolem 7,5 hektaru město odhaduje na 40 milionů korun. Myšlenka vytvořit z území kolem Cidliny odpočinkovou zónu vznikla v Jičíně už v roce 2000.

Práci na dokumentaci město architektům zadá prostřednictvím takzvaného jednacího řízení bez uveřejnění. "Jednací řízení je pokračováním krajinářsko-architektonické soutěže. Její vítěz dle své koncepce vypracuje projektovou dokumentaci. Kolektiv autorů má nejpozději do 21. února podat cenovou nabídku," uvedl Jireš.

Zóna má vzniknout na dosud nevyužívaném území mezi sídlištěm Nové Město a řekou Cidlinou nedaleko průmyslových závodů. Přeměna lokality by měla být postupná a trvat má několik let. Město už v zóně vykoupilo potřebné pozemky a s firmou ČEZ vyjednalo přemístění vedení vysokého napětí. Vybudování zóny je důležité zejména pro lidi ze sídliště Nové Město, u kterého žádný park či veřejná zeleň nejsou.

V zóně Cidlina by měly podle návrhu architektů vzniknout například vycházková trasa a park, herní místa a hřiště pro děti i dospělé, psí hřiště, pumptracková dráha pro jízdu na kole, několik mostů a lávek, odpočinková místa, skatepark, letní kino, grilovací koutky, trať pro in-line bruslení či kopec pro sáňkování.

Před květnovým vypsáním architektonické soutěže vedla radnice různými formami diskusi s obyvateli města. Součástí zadávacích podmínek soutěže byly například i názory občanů, včetně anonymizovaných příspěvků na sociálních sítích. V architektonické soutěži bylo devět subjektů.

Architektonické soutěže město Jičín v minulých letech uspořádalo na podobu mateřské školy Máj a na přeměnu bývalých kasáren na obytnou čtvrť. Právě příprava areálu kasáren pro novou výstavbu patří mezi současné priority města. Náklady na vybudování infrastruktury v lokalitě město odhaduje na 200 milionů korun.

Doplněno Stavbaweb:

Web soutěže: http://mobilita.jicin.cz/cidlina/.

Informace o historii soutěže najdete i na stránkách mujicin.cz: Odočinková zóna Cidlina

Související články:
Odpočinková zóna Cidlina v Jičíně  – výsledky soutěže  29.8.2019
Odpočinková zóna Cidlina  – Město vypsalo architektonicko-krajinářskou soutěž na podobu odpočinkové zóny  8.3.2019
Odpočinková zóna Cidlina  – Město vypíše architektonicko-krajinářskou soutěž o návrh na podobu odpočinkové zóny  5.12.2018

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

6. 8. 2020 16:56:21

Re: Nový koncertní sál v Ostravě

Byť to bude vypadat trochu přízemně, ale nemohu najít investiční náklady. Mělo by to být 2 mld. Kč. Jistě díky dobrému rattingu, jak nám sděluje primátor, si město může dovolit dost vysoké půjčky, zejména když uvážíme, že mezi investice s účastní rozpočtu města patří i parkovací plochy P+R, nový kampus-dílčí sportovně vzdělávací areál Ostravské Univerzity na Černé louce, stavba Černé kostky (technická knihovna) naproti Domu kultury v podzemními parkovišti a postupná modernizace tramvajových tratí v celém obvodu města s dodávkou nových švýcarských tramvajových souprav (jsou skvělé). Zatím jsem nečetl souhrnný investiční plán na příští roky s tím, jak se budou tyto úvěry splácet, a jak jsou plánovány příjmy města. Jak se s tímto neúplným výčtem (chybí několik miliardových akcí pro sport a další společenské účely, např. v Krásném Poli nebo v bývalém areálu Ostravské rafinérie u Fifejd) velkých akcí porovná pokus prosadit tragické prodloužení tramvajové trati od Slovanu kolem Duhy až ke Globusu a s tratí kolidující projektově rozpracovaný Severní spoj od D1 do Poruby. To nemá veřejnost tušení. A má ho Magistrát, tedy ambiciózní primátor? Není už postaveno nebo nachystáno dost památníků, které nám budou jeho "Macurovskou éru "vlády nad městem navždy připomínat? Musí to vše snad i dobré, co napáchal, zhatit jednou zbytečnou investicí i proti potřebám města a proti zásadnímu nesouhlasu dotčených městských obvodů v Porubě? I za cenu obrovského zadlužení města na roky dopředu? Doufám, že ho okolnosti včas zastaví, aby přestal vyhazovat peníze města na předem ztracenou a jasně hloupou akci, jako je tato tramvajová trať ke Globusu skrz plně urbanizované a přírodně skvěle stabilizované prostředí 3 městských obvodů! Jediným motivem k rozjetí této monstrakce v roce 2017 byl dnes již propadlý příslib 1,5 mld. Kč z evropských fondů. Dnes to hodlá primátor financovat jinak, ale možná sám neví, jak. Osobně si myslím, že ten záměr bude nakonec zrušen. Investovaných 30 až 40 milionů Kč do přípravy stavby město hravě odepíše. To jsou přece drobné proti již výše uvedeným stavbám.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz