Jičín chystá dokumentaci pro odpočinkovou zónu Cidlina

Jičín chystá dokumentaci pro odpočinkovou zónu Cidlina

(17. 12. 2019) Projekt by mělo zpracovat uskupení architektů Klára Novotná, Karel Novotný, Tereza Mirská a Jiří Neuvirt

   
 
 
 
 

Jičín chystá dokumentaci pro odpočinkovou zónu Cidlina

(ČTK) - Město Jičín chystá zadání prací na projektové dokumentaci pro výstavbu odpočinkové zóny Cidlina na okraji města. Projekt by mělo zpracovat uskupení architektů Klára Novotná, Karel Novotný, Tereza Mirská a Jiří Neuvirt, kteří letos vyhráli architektonicko-krajinářskou soutěž na podobu zóny. Za dokumentaci by město mělo zaplatit maximálně 2,8 milionu korun bez DPH, řekl dnes ČTK mluvčí města Jan Jireš.

Náklady na vlastní vybudování odpočinkové zóny o rozloze kolem 7,5 hektaru město odhaduje na 40 milionů korun. Myšlenka vytvořit z území kolem Cidliny odpočinkovou zónu vznikla v Jičíně už v roce 2000.

Práci na dokumentaci město architektům zadá prostřednictvím takzvaného jednacího řízení bez uveřejnění. "Jednací řízení je pokračováním krajinářsko-architektonické soutěže. Její vítěz dle své koncepce vypracuje projektovou dokumentaci. Kolektiv autorů má nejpozději do 21. února podat cenovou nabídku," uvedl Jireš.

Zóna má vzniknout na dosud nevyužívaném území mezi sídlištěm Nové Město a řekou Cidlinou nedaleko průmyslových závodů. Přeměna lokality by měla být postupná a trvat má několik let. Město už v zóně vykoupilo potřebné pozemky a s firmou ČEZ vyjednalo přemístění vedení vysokého napětí. Vybudování zóny je důležité zejména pro lidi ze sídliště Nové Město, u kterého žádný park či veřejná zeleň nejsou.

V zóně Cidlina by měly podle návrhu architektů vzniknout například vycházková trasa a park, herní místa a hřiště pro děti i dospělé, psí hřiště, pumptracková dráha pro jízdu na kole, několik mostů a lávek, odpočinková místa, skatepark, letní kino, grilovací koutky, trať pro in-line bruslení či kopec pro sáňkování.

Před květnovým vypsáním architektonické soutěže vedla radnice různými formami diskusi s obyvateli města. Součástí zadávacích podmínek soutěže byly například i názory občanů, včetně anonymizovaných příspěvků na sociálních sítích. V architektonické soutěži bylo devět subjektů.

Architektonické soutěže město Jičín v minulých letech uspořádalo na podobu mateřské školy Máj a na přeměnu bývalých kasáren na obytnou čtvrť. Právě příprava areálu kasáren pro novou výstavbu patří mezi současné priority města. Náklady na vybudování infrastruktury v lokalitě město odhaduje na 200 milionů korun.

Doplněno Stavbaweb:

Web soutěže: http://mobilita.jicin.cz/cidlina/.

Informace o historii soutěže najdete i na stránkách mujicin.cz: Odočinková zóna Cidlina

Související články:
Odpočinková zóna Cidlina v Jičíně  – výsledky soutěže  29.8.2019
Odpočinková zóna Cidlina  – Město vypsalo architektonicko-krajinářskou soutěž na podobu odpočinkové zóny  8.3.2019
Odpočinková zóna Cidlina  – Město vypíše architektonicko-krajinářskou soutěž o návrh na podobu odpočinkové zóny  5.12.2018

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

28. 2. 2020 08:15:31

Re: Rozhledna na vrchu Šibeník

Připadá mi to jako politizování situace kolem členství v EU, které cílí na lidi bez znalostí souvislostí a bez zájmu o politiku. Hurá, podívejte jak je EU dobrá! Všude i v autobusech nálepky, jak se EU spolupodílí na všem, málem i na výrobě betonových tvárnic na chodníky a sirky do krabiček. Samá podlost! My zatím platíme do fondů EU méně, než kolik čerpáme, ale proč čerpáme na takovéto téměř bezvýznamné stavbičky miliony, když nám kulhají investice i peníze do oprav všech typů silnic? Proč naši řidiči denně bourají po srážce se zvěří? Na I.třídách a dálnicích? Protože nemáme oplocení a podchodu i mosty pro zvěř, aby nemusela přes cestu pod kola aut! Toto má být smysluplná investice za stovky milionů!! Kdo to nezažil, neví, co to je za nezměrný děs, který někteří řidiči zaplatí životem nebo doživotním zmrzačením, a nejen oni. ale i jejich děti, partneři, rodiče. O likvidaci majetku a zruinování některých z nich nemluvě. Mně takto rozhledny připadají jako aktivity Kocourkovských občanů. Není těch stovek pitomostí v této zemi už moc? Celý den by na jejich výčet nestačil! Také pokus primátora Macury v Ostravě prosadit novou 3 km tramvajovou trať v Porubě tam, kde ji nikdo nepotřebuje a dokonce většina občanů odmítá, patří do této kategorie pomatenosti, protože zase jde o to, že nějaký spolek amatérů omylem zvolených ve volební euforii na Magistrátě odsouhlasil, že na to může Ostrava dostat víc než miliardu z dotací. Slabomyslnost lidiček bez významu hold v této zemi stále má podivnou váhu! Jak dlouho ještě bude blbost tolerována?

20. 2. 2020 18:50:35

Re: Re: Polemika o panoramatu a mrakodrapech pokračuje.

Polemika o výškových budovách nikdy neskončí. Dnes je to již otázka prestiže, nikoliv potřeby. Kdo výš, je geroj, je víc. Viz Arabský svět i dálný asijský východ. Blbost lidská vítězí. Ale žižkovská trojka od Evy Jiřičné nejsou mrakodrapy, to je úchvatný návrh, jak zaplnit místo po telekomunikační věži a kdo zná podrobně a detailně souvislosti, musí se paní Jiřičné poklonit. Věřím, že její kouzelný návrh bude realizován a rozhodně nemá pražádný vliv na panoráma Prahy, notabene historického centra. On tu někdo v této části Žižkova vidí historické centrum? Nákladové nádraží, konec jedné části Prahy, příliš vzdálené od toho centra, které obdivují miliony cizinců, i Čechů a Moravanů. A co Letná, tam blob Kaplického nebyl vedle panoráma staré Prahy? Tam byl, hned vedle. A kolik bojovníků ho prosazovalo, že? Proti nás bylo asi víc, tak to monstrum stát nebude. Ale návrh Jiříčné je naprosto něco jiného. Ve všech myslitelných hodnotitelných směrech. Skvěle zasazen do oblasti, i výškově, i polohově, i s ohledem na dopravní poměry. Pojďme ho podporovat proti hlupákům, kteří sice mají akademický titul, ale v hlavě něco zřejmě jiného, než lidské moudro. Postižení člověka se projevuje všelijak, je těžká doba, když podle expertů má 20% vysokoškolských absolventů duševní poruchu různého typu. Ono to možná i tady bude vidět. Nechť postižení prominou, ale léčení může být v Klecanech i zdarma, u profíků.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz