Jiná budova fakulty architektury = jiný systém výuky architektury

Jiná budova fakulty architektury = jiný systém výuky architektury

(5. 2. 2016) Návrhy studentů z Atelieru Kraus-Čančík.

   
 
 
 
 

Jiná budova fakulty architektury = jiný systém výuky architektury

Tvrdíme, že dům ovlivňuje výuku a určuje její konečné výsledky.  Vytváří též mikrosvět, ve kterém se student i učitel přetvářejí, ve kterém se vyvíjejí. K lepšímu či k horšímu, záleží právě na tom domě. Chceme-li se jako lidé a společenství vyvíjet, musíme mít chuť stále prověřovat jiné cesty, hledat jiné přístupy, mít schopnost se zpochybnit. Naše zadání bylo komunikací, chtěli jsme vědět, v jakém prostředí by se chtěli studenti architektuře učit. Jak, kým, s jakým cílem a také proč. Tato diskuse, jejímž výsledkem měl být obraz hmotné budovy, měla ve svém finálním výsledku sloužit lidem pohybujícím se v současné budově fakulty, studentům, pedagogům i jiným zájemcům o architektonické školství. Nejde o konfrontaci, provokaci či kritiku, jde o představení alternativ ke stávající budově a jejímu systému. Nejprve jsme spolu se studenty hledali  ideu školy, tu jsme následně přetvářeli do hmotné architektury. Jako výchozí jsme zvolili místo, kde nyní fakulta stojí, studenti ale měli právo svá případná jiná místa hledat. Stavební program vzešel z ideje výuk jednotlivých zde předložených koncepcí.

Soutěž Olověný Dušan: nominace na nejlepší ateliér, Josef Choc a Martin Petřík - nominace na nejlepší projekt.

David Kraus + Josef Čančík
www.archi.cz + www.echtarchitektura.cz

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

  Dokumenty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

16. 4. 2021 15:44:03

Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci

Velké fráze plné prázdných slov. Ani jedno o tom, jak se společně s růstem zastavěnosti a zahuštění stavbami zlepší životní prostředí bývalých industriálních ploch, často bez veřejné zeleně, ani jak se vyšší počet obyvatel projeví v přeplnění sítí MHD v době špiček. ani Ň o tom, jak bude ošetřena prostupnost přeplněných vnitřních pražských komunikací i magistrály a spojek a totéž platí o umístění parkovacích a odstavných ploch pro nové rezidenty, když dnes jich až 50% chybí pro ty stávající téměř v celé Praze. Samé plány plné ničeho. Jen byty, a související TI a DI je vedlejší, přitom je základnou pro další rozvíjení osídlení v Praze. Kapacity starých inženýrských sítí, ČOV i zdrojů vody jsou již dnes přetíženy. Významné orgrtanizace zásadní pro denní provoz města, jako je mj. i TSK, jsou bez potřebného počtu kvalifikovaných techniků a takové zajímavé, leč postradatelné organizace jako je IPR , ty mají lidí a schopných přebytek. Co vše se v Praze dělá špatně, na co lidé na Magistrátě absolutně nestačí? Na všechno. Pouze zaměstnanost úředníků pořád zvyšují. Jak hloupé, jak sebevražedné, jak nekompetentní! Pan Hřib celou tuto vážnou roli řídit moudře chod města nezvládá, zrovna jako VŠICHNI JEHO PŘEDCHŮDCI! I v Praze ryba smrdí od hlavy a je jedno, zda jde o vládu nebo Magistrát. Stejní lidé, nezodpovědní, s plnými kapsami peněž za své benefity, ale výsledek jejich činností pro občany je katastrofální.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz